• BIST 109.286
 • Altın 152,987
 • Dolar 3,8307
 • Euro 4,4999

  Nazilli'de Türk Milliyetçiliği konferansı

  22.11.2011 17:30
  Nazilli Türk Ocağı tarafından düzenlenen ‘Türk Milliyetçiliği; Kültürel Akıl, İçtihat ve Siyaset’ konulu konferans yoğun ilgi gördü.
  Nazillide Türk Milliyetçiliği konferansı
  Nazilli'de Türk Milliyetçiliği konferansı Nazilli'de Türk Milliyetçiliği konferansı Nazilli'de Türk Milliyetçiliği konferansı

   

  Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonunda düzenlenen ‘Türk Milliyetçiliği; Kültürel Akıl, İçtihat ve Siyaset’ ve genel olarak Türk Milliyetçiliği konularında bilgilerini paylaşan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Sosyal Ekonomik ve Siyasi İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Nadim Macit’i dinlemek üzere Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Şükrü Irgat, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Tacettin Pirinç ve çok sayıda Türk Ocağı mensubu katıldı.
  Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Ocağı Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim; “Türk Milleti, kendi kültürü, toplumda sürdürüle gelen gelenek, görenekleri, kabul ettiği İslamiyet’in gereği toplumcu bir yapıya sahiptir. Bunun aksine batı toplumlarında bireycilik vardır. Türk Milleti hiçbir zaman ırkçı fikirlere, ırkçılığa itibar etmemiştir. Ülkemizde Türk Milliyetçiliği fikrinin genç Türklere anlatılmaması, sunulamaması gibi problemler vardır. Çünkü; kendi milli düşünceleriyle barışık olmayan bir millet aniden oluşan milli bir tehlike karşısında birlik ve beraberliği sağlayamaz. Türk Milliyetçiliği fikri, inananların ekonomik ve moral şartları istendiği gibi değildir. Güven eksikliği ortadan kaldırılmalıdır. Türk Milliyetçiliği fikrine inanan bütün insanlarımız kendi aralarında fikri beraberliklerini sağlamalıdır. Rahmetli Erol Güngör hocanın Türk Kültürü ve Milliyetçiliği kitabında ‘Türkiye’nin komşularıyla Ortadoğu ülkeleriyle ilişkisini gecekonduda Hollywood hayaliyle yaşayan genç kızın tavrına benzetir. Hayalci olmamalıyız. Akşamdan sabaha Türk Milliyetçiliği fikri hemen gelişmez. Zaman, üreterek ve düşünerek, çalışma ve eserler koyma sonucunda şuurlaşmanın kapısının açılması zamanıdır. Türk Milliyetçiliği fikrinin dini ve milli alt yapısını yeni araştırmalar ve eserlerle hazırlamak gerekir” dedi.
  Türk tarihi içerisinde Türk kültürünün buluşumu, fikri boyutu ve ameli boyutu üzerinde durarak günümüzde Türk kimliği üzerine yapılan tartışmalarda, bazı çevrelerin dile getirdiği eleştirilere bir cevap verdiğini ifade eden Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Sosyal Ekonomik ve Siyasi İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Nadim Macit, konferansta, Türk Milliyetçiliği; Kültürel Akıl, İçtihat ve Siyaset isimli kitabı çerçevesinde Milliyetçiliğin fikri anlamda yeri nedir, 21. yy.da milliyetçilik devam ediyor mu, yoksa süresi doldu mu? Milliyetçiliğe nasıl bakmamız gerekiyor, Milliyetçiliğin dayandığı esaslar nedir. Bugün Türk Milliyetçiliği dediğimiz zaman ne anlıyoruz sorularına cevap verdi. Prof.Dr. Nadim Macit, konuşmasında Türk milliyetçiliği için tespitlerini aktararak; “Çağın en saçma modası Milliyetçiliğin tarihi kategori olduğu görüşüdür. Milliyetçilik ne tarihi kategori, ne de muhayyeldir. İnsanın birlikte yaşama arzusunun ve var olma iradesinin gereğidir. Değişen “dünya dil sistemlerine” göre aidiyet ve mensubiyet biçimi değişmiştir. Fakat millet olgusu, içtimai birlik gerçeklik olarak varlığını hep korumuştur. Bu nedenle, bir tutum ve siyasi hareket olarak milliyetçilik hep var olacaktır. Milliyetçilik her türlü basit ve sıradan genellemeleri aşar. Farklı milliyetçilik modelleri içerisinde Türk Milliyetçiği özel bir anlama sahiptir. Türk Milliyetçiliği kültürel akıldır. Tecdit hareketidir. Millete dayandığı için her türlü otoriter düşünceyi ve sistemi reddeder. Kültüre dayanır, hayata değer katan ve anlamlandıran eylem biçimini esas alır. Her türlü ırkçı söylemi reddeder. Geçmişte irtibatı açısından kültürel akıl geçmişten kopuş itibariyle tecdit hareketidir. Dayandığı kültürel aklın gereği olarak şimdi de yaşamak ve var olmak istediği için ani dirilişlere ve sıçramalara uygun yenileşme hareketlerine eşlik eder. Geçmişin tasavvuru ve geleceğin dilidir. İnsani ve İslami esasların tarihi ve asri sesidir. Batı tarzı ve din karşıtı “ulusalcı söylemlerden” ayrılır. Tarihi ve kültürel ufku, çağın ufkuyla buluşturan fikri ve siyasi bir harekettir. Temel mefkûresi; tarihi ve kültürel imanın ve vecdin hamurunda mayalanmış yüksek bir medeniyet inşa etmektedir” ifadelerini kullandı.
  Konferansın sonunda Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya, programa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Nadim Macit’e çiçek takdim ederek, teşekkür etti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim