• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Nazilli'de Muhasebe Haftası kutlanmaya başlandı

  01.03.2012 17:58
  Aydın SMMM Odası Nazilli Temsilciliği, 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaretlerde bulundu.
  Nazillide Muhasebe Haftası kutlanmaya başlandı
  Nazilli'de Muhasebe Haftası kutlanmaya başlandı Nazilli'de Muhasebe Haftası kutlanmaya başlandı Nazilli'de Muhasebe Haftası kutlanmaya başlandı

  Aydın SMMMO Nazilli Temsilcisi Selim Boluvat, Aydın SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Şerafettin Ayfer, Aydın SMMMO Denetleme Kurulu Üyesi Feray dinç ve oda üyeleri Nazilli Vergi Dairesi Müdürü Kadriye Akkoyun ile SGK Nazilli İlçe Müdürü İbrahim Erfidan’ı ziyaret etti. Muhasebe mesleğinin gelişmeleri izleyen, analiz eden, yön veren, uzmanlaşmanın öneminin arttığı denetim mesleği olarak çağdaş yaşamda yerini aldığını belirten Selim Boluvat; “TÜRMOB çatısı altında 75 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası ile 8 Yeminli Mali Müşavir Odası kurulmuştur. Bu odalara kayıtlı, 88 bin meslek mensubu ve 16 bin stajyeri bulunmaktadır. Meslektaşlar olarak bizler devlet için çok önemli olan mesleki çalışmalarımızı büyük bir onur ve vakar içinde ve mesai kavramı gözetmeksizin yerine getirmekteyiz. Meslektaşlarımız nitelikli, alanında yetkin meslek mensupları olup, ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün defterlerini tutmakta, bilanço, gelir tablosu ve diğer belgelerini düzenlemekte, bu sayede Bütçenin temelini oluşturan vergilerin beyan edilmesini sağlamaktadır. Bu anlamda yaptığımız iş kamusal bir görev olarak tanımlanmaktadır” dedi.
  “YENİ TTK 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN UYGULANACAK”
  Günümüz ekonomik gelişmeleri sanayi ve ticaret hayatını yeniden şekillendirmektedir diyen Boluvat; “Global gelişmelere ayak uydurabilmek için Türk Ticaret Kanunu (TTK) değiştirilmiştir ve 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya geçilecektir. Bunun anlamı bize göre şudur. Bugün dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, muhasebe, finansal raporlama, denetim gibi konuların önemini daha da artırmıştır. Bundan böyle meslektaşlarımızın düzenlediği bilançolar ve gelir tabloları uluslararası kabul görmüş standartlara uygun olarak kullanıcılara sunulmuş olacaktır. Bunlar pek tabidir ki yerli ve yabancı yatırımcılardır. Kısacası sağlıklı ve güvenilir finansal raporlama, sağlıklı bir ekonominin temel taşlarından biri haline gelecektir. Yeni TTK ile uluslararası uygulamaların, ülkemizde de uygulanmasının yolu açılmıştır. Uluslararası finansal raporlama standartlarının ve uluslararası denetim standartlarının ülkemizde de uygulanması hem şirketlerimizin hem ulusal göstergelerimizin güvenilirliğini arttırarak uluslararası yeknesaklığını sağlayacak Türkiye’yi küresel dünya ile daha da yakınlaştıracaktır. TÜRMOB olarak bu yeni döneme, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla dayanışma içerisinde, birlikte hareket ederek girmek istiyoruz. TÜRMOB camiası olarak Yeni yasadaki beklentilerin hayata geçebilmesi için bu süreci önemsedik ve gereği gibi hazırlandık. Camiamız Yeni TTK’nun gereklerini yerine getirecek bilgi ve deneyime sahiptir ve bu sürece hazırdır” diye konuştu.
  “GELİR VERGİSİ VE KDV ÇELİŞKİSİ HALA KALDIRILMADI”
  Muhasebe meslek camiası 2012 yılında Muhasebe Haftasını, mesleki faaliyet ve sosyal etkinliklerin yanı sıra yoğun bir eğitim faaliyeti içerisinde geçirmektedir diyen Boluvat; “Ayrıca 2012 yılı mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler için haksız rekabetle mücadele yılı olarak ilan edilmiş olup, bu doğrultuda çalışmalar yapılmaktadır. Tüm bu çalışmalarımız mesleki sorumluluk bilinci içinde devam etmektedir. Bununla birlikte mesleki sorunlarımız da ortada çözüm beklemektedir. Mesleğimiz üzerindeki angaryalara son verilmelidir. Bilgi amaçlı alınan formlar için uygulanan özel usulsüzlük cezaları bir an önce kaldırılmalıdır. Tahsilât sorunumuz hala çözüm beklemektedir. Hâlbuki banka aracılığıyla tahsilâtın zorunlu hale getirilmesi düzenlemesi yapılırsa sorun kolayca aşılacaktır. Gelir vergisi ve KDV çelişkisi hala kaldırılmadı. 2012 ücret tarifemiz yayınlandı ama buradaki ücretler enflasyon artışını bile sağlamamıştır. Kesin Mizan formlarının alınmasını da son verilmelidir. Bunlar aslında sorunlarımızın bir kısmıdır. Muhasebe ve denetim alanında çalışan meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılacağı kurum ve kuruluşlarımızın camiamızın sorunlarında daha da duyarlı olacağı bir yıl olması dileğiyle meslektaşlarımın Muhasebe gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim