• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Nazilli'de kooperatif açılışı

  17.07.2008 18:05
  201. Nolu Nazilli Tarım Kredi Kooperatifi hizmet binası ve motosşn satış istasyonu törenle hizmete açıldı.
  Nazillide kooperatif açılışı
  Nazilli'de kooperatif açılışı Nazilli'de kooperatif açılışı Nazilli'de kooperatif açılışı

  201. Nolu Nazilli Tarım Kredi Kooperatifi hizmet binası ve motosşn satış istasyonu törenle hizmete açıldı. Nazilli-Denizli karayolu üzerinde bulunan yeni hizmet binası açılışına Aydın Valisi Mustafa Malay, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Tarım Kredi Kooperatifleri Ege Bölge Müdürü Abdullah Kutlu, Nazilli Belediye Başkanı Aytekin kaplan ve çok sayıda davetli katıldı.
  Açılışta konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Ege Bölge Müdürü Abdullah Kutlu, kooperatiflerinin sermayenin kıt olduğu tarım sektörüne ayni ve nakdi kredi sağladığını söyledi. Tarım Kredi Kooperatifleri Ege Bölge Müdürlüğü"nün bölgede faaliyet gösteren tüm çiftçilere her türlü tarımsal girdi konusunda yardımcı olduğunu belirten Kutlu, “Bu illerimizde 237 kooperatifimizle yaklaşık 170 bin çiftçi ailemize hizmet götürmekteyiz. 2007 yılında çiftçimize 120 bin ton gübre dağıttık. 30 bin tonun üzerinde akaryakıt dağıttık. Yine yaklaşık 45 bin ton karma hayvan yemi, zirai mücadele ilaçları, tarımsal araç-gereç, çeşitli fidan,9 bin küçük ve büyükbaş hayvan dağıttık. Ciromuzu toplam bazda belirtecek olursak; 2002 yılında 80 trilyon iken 2008 yılında 400 trilyon civarındadır. Bu da Ege Bölgesindeki çiftçimize 400 trilyonluk bir kaynak aktarımı demektir. Kullandırmış olduğumuz kredi ise düşük faizli olması açısından çok önemlidir. Şu anda banka faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde çiftçimiz yüzde 7 ile yüzde 15 arasındaki oranlarda kredi kullanabilmektedir. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada gece gündüz çiftçimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz” dedi.
  2008 yılında çiftçiye bir buçuk katrilyonluk kredi desteği hedeflediklerini ifade eden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım da, “Bunun yanı sıra devletimiz çiftçimize yüzde 85 sübvanse edilmiş kredi kullandırmaya gayret etmektedir. Zaman zaman kendi ayaklarımıza kurşun sıkıyoruz. Bundan 1-2 ay öncesine kadar bankalardan kullandığımız kredilerin faizleri yüzde 10-15"lere inmişken bugün bu faiz oranlarının yüzde 20"lerin üzerine çıkması kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan başka bir anlayışın sonucu değildir. Bunu da üzülerek belirtmek istiyorum. Şehir dışında açılan bu kooperatifin çiftçi için çok önemli. Çiftçinin gübre ve diğer malzemelerini almak için bundan böyle şehir içi trafiğine girme zorunluluğunun kalmayacak” diye konuştu.
  Tarımsal faaliyetlerin bir devletin var olmasındaki en önemli etkenlerden birisi olduğuna işaret eden Vali Mustafa Malay da, şöyle konuştu: “Tarımı ihmal eden devletlerin sonu maalesef hüsrandır. Bunun da ötesinde açlıktır. Çünkü dünya var olduğundan bu yana hep tarıma ihtiyaç duymuştur. Daha önceleri tarım ilkel metotlarla yapılmıştı. Bu gün ise ilkel metotlar bırakılarak bilime ve tekniğe uygun tarım yapılmaya başlandı. Türkiye tarım açısından dünyanın bir cennetidir. Her türlü tarım ürünlerini ülkemizde üretmemiz mümkündür. Türkiye"nin en güzel en önemli tarım bölgesi de Aydın"dır. Aydın"ın en büyük gelir kaynağı tarıma dayalıdır. Çünkü tarımın her türlüsünü biz burada yürütebiliyoruz. Burada çiftçilerimize büyük görevler düşüyor. Tarımı bilerek yapmamız gerekiyor. Artık atadan, dededen kalma metotlarla çiftçilik yapmanın hiçbir önemi kalmamıştır. Bu şekilde devam edenler elbette emeğinin karşılığını alamazlar. Kendimde bir çiftçi çocuğu olarak belirtmek istiyorum; şimdiye kadar çiftçimize devletin desteğini, yardımını görmemiştik. Ama bugün tarım bakanlığı çiftçimize en büyük destekleri veriyor. Burada görmüş olduğumuz tesisimizi çiftçimizin hizmetine sunması en büyük desteklerinden biridir. Bu yardım ve destekleri çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Her zaman dediğim gibi; mademki çiftçilik yapıyoruz, sertifikalı tohum ve sertifikalı fidanı kıymet vermek zorundayız. Çiftçi demek en aydın insan demek. Üreten çiftçidir. Bilinçli yapan ziyade görür. Bilerek öğrenerek yapacağız. Bilmeden öğrenmeden yaptığımız tarımın karşılığını alamayız. Toprağı sevmeliyiz. Toprakla uğraşan insan öce sağlıklı bir insandır. Sonra mutlu ve huzurlu bir insandır. Daha sonrada ürettiği ve sağladığı için faydalı bir insandır. Ondan sonrada çiftçilikten kar elde edecektir. Benim en çok sevdiğim şey topraktır. Terk edeceğim en son makam çiftçilik olacaktır, toprak olacaktır” dedi.
  Tarım kredi kooperatifimiz çiftçimizin ufkunu açtığını, çok önemli imkanlar getirdiğini vurgulayan Vali Malay, konuşmasını şöyle sürdürdü: Tarım Kredi kooperatifi ile ilgisiz, irtibatsız çiftçimizin kalmamasını istiyorum. Tarım yapmadan sanayi yapamazsınız. İnsanların karnının doyması için toprağa ihtiyacı vardır. Bu ülke 2. dünya savaşının zararlarını tarım yaparak kapadı. Toprağımızı çok iyi değerlendirelim ve toprağımızın önemini bilelim. Çünkü dünya yarın bizim ayağımıza gelecek. Açılacak olan bu tesisimizin önce bölgemize sonra da tüm Türkiye"ye hayırlı olmasını diliyorum”
  Yapılan konuşmaların ardından bin 280 metrekare alanda üzerine kurulan 201. Nolu Nazilli Tarım Kredi Kooperatifi yeni hizmet binası ve motorin satış istasyonunun açılışı Vali Malay ve protokol üyeleri tarafından yapıldı. Tesislerin Nazilli"ye bağlı 41 köydeki çiftçiye hizmet vereceği kaydedildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim