• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Nazilli'de bir ilke imza atıldı

  07.04.2008 19:27
  Nazilli ve Bozdoğan'da sağlık hizmetlerini hastaların ayağına kadar götüren sağlık personelleri büyük takdir topladı.
  Nazillide bir ilke imza atıldı
  Nazilli'de bir ilke imza atıldı Nazilli'de bir ilke imza atıldı Nazilli'de bir ilke imza atıldı

  Nazilli ilçesinde Sağlık Grup Başkanlığı bünyesinde kurulan “Evde Kronik Hasta Bakım Birimi” ile Nazilli Devlet Hastanesi bünyesinde yatağa bağımlı hastalar için oluşturulan “Evde Bakım Birimi” geçen 2 yıllık süre içerisinde yaklaşık 500 hastaya hizmet verdi. Türkiye'deki sağlık hizmetleri sektörüne örnek bir çalışmaya imza atan sağlık personelleri, halen 120 ihtiyaç sahibi hastanın ayağına sağlık hizmetlerini götürmeye devam ediyor. Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini yürütürken sağlık sektöründe bir devrim olarak kabul edilen bu projenin kurucusu olan Sağlık Bakanlığı Personel Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç ilçeye gelerek; İlçe Kaymakamı Caner Yıldız ile birlikte çalışmalarını yerinde izledi. İncelemeleri sırasında Koç ve Yıldız'a birim sorumluları olan Dr. Afşin İşbilir ve Dr. Aynur Algan eşlik etti.
  İncelemeleri sırasında proje hakkında bilgiler veren Sağlık Bakanlığı Personel Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç, Nazilli'de hayata geçirilen bu modeli ülke geneline yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. İki ayrı birim tarafından Nazilli ve Bozdoğan ilçe merkezlerine kadar ulaştırılan sağlık hizmetlerinin büyük bir başarıya imza attığını anlatan Koç, “Evde Bakım Birimi” sorumlusu Dr. Afşin İşbilir'in önümüzdeki günlerde İstanbul'da düzenlenecek bir konferansta sunum yapacağını açıkladı. Bu çalışmanın ülke genelindeki yataklı sağlık tesislerince uygulanmasını istediklerini belirten Koç, “Nazilli'de kurduğumuz sağlık ekiplerimiz, yatağa mahkum olarak evlerinde yatan hastalarımızla telefon ile sürekli irtibat halindeler. Yine belirledikleri plan ve program dahilinde sürekli olarak hastalarımızın evlerine giderek; hastaları yataklarında ziyaret edip reçetelerini yazmakta, tansiyonlarını ölçmekte gerektiğinde pansumanlarını da yapmaktalar. Evlerinde yatan hastalarımızın yataklı sağlık tesislerimize gelmeden tüm tedavileri kendi evlerinde yapılmakta. Biz bu uygulamanın Tüm Türkiye genelinde uygulanmasını istiyoruz. Nazilli'de bu uygulamadan yüzde yüz gibi net bir sonuç elde edilmiştir. İyileşme oranı ise yüzde 70'dir. Bu da iyi bir sonuçtur” dedi.
  Nazilli'nin çeşitli bölgelerinde evlerinde yatmakta olan hastaları tek tek ziyaret eden Sağlık Bakanlığı Personel Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç ve İlçe Kaymakamı Caner Yıldız; hastaların ve hasta yakınlarının sorunlarını dinledi. Kendisine iletilen gıda, giyim ve tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının giderilmesi için hastalara söz veren Kaymakam İlçe Kaymakamı Yıldız, iki kurum bünyesinde kurulan birimlerin çalışmalarının geliştirilmesi için desteklerinin süreceğini belirtti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim