NASA'nın Mars'taki uzay aracı Perseverance'ın görüntülediği "spagetti" gözden kayboldu.

YouTube tasarımı değişiyor! İşte yeni tasarım... YouTube tasarımı değişiyor! İşte yeni tasarım...
Gizemli nesne 12 Temmuz'da çekilen fotoğrafta ortaya çıkmıştı. Gezginin ön tarafındaki HazCam kamerasıyla çekilen görüntüde cisim dikkat çekmişti. "Spagetti"nin muhtemelen uzay enkazı kaynaklı olduğu düşünülüyordu.

Öte yandan 16 Temmuz'da aynı kamerayla çekilen fotoğrafla nesnenin yok olduğu ortaya çıktı. Yetkililer, nesnenin rüzgar yüzünden sürüklenip gittiğini düşünüyor. NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nın sözcüsü, "Bunun nereden geldiğini tartışıyorduk" dedi.

Adı açıklanmayan sözcü parçanın, Mars'ın yüzeyine Şubat 2021'de ulaşan Perseverence'ın iniş sürecinde ortaya çıktığının tahmin edildiğini söyledi. Buna göre "spagetti", Perseverance'ın o zamanki paraşütünden veya iniş sisteminden gelen bir kablo parçası olabilir:

Paraşütten mi yoksa iniş sisteminden mi geldiğine dair bir teyidimiz olmadığını unutmayın.

AFP, "Perseverance'ın geride bıraktığı çöp, gezginin eski mikrobiyal yaşam formlarının biyo-imzalarını arama gibi asil bilimsel hedefleri için ödenmesi gereken küçük bir bedel olarak kabul ediliyor" diye yazdı:

Bu parçalar, gelecekteki Mars kolonileri için bir gün değerli eserler haline gelebilir.

Perseverance, 18 Şubat 2021'de Mars'ın bir zamanlar bir göle ev sahipliği yaptığı düşünülen Jezero Krateri'ne inmişti.

Uzay aracı burada topladığı numunelerle Kızıl Gezegen'in geçmişine ışık tutmayı amaçlıyor.

Dünya'ya getirilip ayrıntılı incelenecek bu örneklerin, gezegende bir zamanlar yaşam olup olmadığına dair kanıtlar sunacağı düşünülüyor.