NASA, uçuşu uzaya taşıyacak SLS roketinin 20 Haziran'daki başarılı “ıslak elbise provası” yakıt testinin ardından Artemis 1 Ay görevi için agresif bir fırlatma hedefi belirledi.

WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak! WhatsApp’ta artık ekran görüntüsü alınamayacak!
Ajansın Keşif Sistemleri Geliştirme programı yardımcı yöneticisi Jim Free, Ars Technica ile yaptığı röportajda, bu hafta NASA'nın Artemis 1 için 23 Ağustos - 6 Eylül tarihleri ​​arasında bir fırlatma penceresi için çalıştığını söyledi. "Hedefimiz bu. Şu anda bunu hedeflememek aptallık olur. Geçen hafta inanılmaz ilerleme kaydettik."

Takip edenler için NASA geçtiğimiz günlerde, 26 Temmuz ile 10 Ağustos arasında SLS’nin yakıt doldurma testinin başarılı olması halinde, takiben Artemis 1'i uzay gönderebileceğini duyurmuştu. Fakat NASA şimdi bunun yerine kendisine açtığı en erken ikinci fırlatma takvimini  seçti.

Uçuş başlamadan önce teknisyenler, 20 Haziran'daki testi sırasında hidrojen sızıntısına neden olan bir contanın değiştirilmesi de dahil olmak üzere SLS roketi üzerindeki son hazırlıkları tamamlamalı. NASA, 1 Temmuz'da SLS'yi, personelin fırlatma aracı üzerinde çalışacağı Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri döndürmeye başladı. Free, "Oraya ulaşmak için kendimizi muhtemelen kendimizi biraz zorluyoruz ama aptalca bir şey yapmayacağız."

Artemis 1 nihayet yola çıktığında, uçuşun insan vücudunu nasıl etkileyebileceğini incelemek için Ay çevresinde bir geziye insansız bir Orion modülü taşıyacak. Artemis II daha sonra, on yılın ikinci yarısında planlanan bir ay inişinden önce uyduya dört astronot götürecek.