• BIST 107.673
 • Altın 151,891
 • Dolar 3,7069
 • Euro 4,3562

  Mustafa Savaş Aydınpost'a konuştu

  29.04.2011 09:59
  AK Parti 4.sıra Milletvekili Adayı Mustafa Savaş'la Aydınpost olarak samimice sohbet ettik.
  Mustafa Savaş Aydınposta konuştu
  Mustafa Savaş Aydınpost'a konuştu Mustafa Savaş Aydınpost'a konuştu Mustafa Savaş Aydınpost'a konuştu

  Siyaset pozitiflilik gerektiriyor. İnsan sevgisi gerektiriyor sloganıyla hayata bakan AK Parti 4. Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Savaş’la iş hayatından, siyasete, özel yaşamına, hobilerine kadar birçok konuda çok samimice sohbet ettik.

  Bankacılığı bırakıp siyasete atılmak, milletvekili adayı olmak. Niye siyaset?

  Bankacılıkta da temelde hizmet var. Özellikle insan odaklı hizmet var. Siyasette de insan odaklı hizmet anlayışı var. İletişim konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız zaten siyasete girmemelisiniz. İnsanlara olan sevgim, insanlara duyduğum hizmet isteği siyasete girmemde etkili oldu. Tabii çok aktif bir şekilde geçmişte siyasetle uğraşmadım. Yöremin gelişmesi noktasında buradan gelen talepleri gerek siyasilerden gerek yöremizde bulunan esnaf, çiftçi, sanayici vatandaşlarımızdan gelen taleplerine her zaman yardımcı olmaya çalıştım. Bölgemi çok seviyorum. Bölgemin gelişmesi ve kalkınması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Taleplere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, kapım hep açık oldu. Zaten bunu temayül çalışmaları sırasında teşkilatları dolaşırken geçmişte çalışmalarımızın karşılığını hep gördüm. Güzel olaylarla karşılaştık. İçinizde hizmet etme aşkı yoksa insan sevgisi yoksa siyaset yapmamalı. Bu çalışma ortamında da böyledir. Gönlünüz kapalıysa iş hayatında da siyaset hayatında da başarılı olamazsınız. Ben geçmişte yaptığım işlere güvendiğim için siyasete uyarlamak adına siyasete girdim. İş odaklı olmak gerekir. Aydın’a bölgemize değer katmak gerekir. Bu anlamda siyasete çok yabancı olmadığımı hissettim. Siyasete girdim. 4. sırada olmaktan memnunum, gurur duyuyorum. Benim için büyük bir onur.

  Temayül ve sonrasında açıklanan listenin AK Partide sıkıntı yaşattığını duyduk.Siz ne düşünüyorsunuz?

  AK Parti içinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu durum tamamıyla genel merkezimizin takdiridir.

  2. sırada bayan aday var. Semiha hanım, bu konudaki düşünceleriniz?

  Tabii Sayın Başbakanımızın da partimizin içerisinde kadın aday sayısını artırma yönündeki isteği doğrultusunda Semiha Hanım da 2. sıra aday oldu. Geçmişte yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda gerek milletvekilliği gerek MKYK üyeliğiyle tekrar aday gösterildi. Ben bunu olumlu karşılıyorum.

  Semiha hanımdan bahsetmişken 2023 vizyonunda kadınlara yönelik projeleriniz neler olacak?

  Kadınlarımız, evimizde annemiz, eşimiz, bacımız, iş yaşamında çalışma arkadaşımız, patronumuz. Gerektiğinde bizim en büyük destekçimiz. Onlar bizim baş tacımız. Bana göre bir toplumun olmazsa olmaz en değerli varlıklarıdır. Ben çok önemsiyorum. Tabii bu bağlamda partimizde pozitif ayrımcılık var. Zaten son dönemde aday belirleme noktasında da geçmiş dönemlere nazaran daha fazla aday belirlendi. Gelecek nesillere yön veren kadınlarımızı önemsiyoruz

   hatice0.20110429100545.jpg 

  Projeleriniz neler?

  Aydın için artık yeni ve güzel şeyler söyleme vakti. Bu söylemleri hayata geçirme vakti. Söylem olmaktan çok icraat vakti. Hem seçmen profili değişti hem siyasetçi profili de değişmek zorunda, değişiyor da. Değişmediği takdirde seçmen bunun karşılığını sandıkta gösteriyor. Değişmeyen tek şey değişebilirlik. Geçmişten bugüne bölgemiz için söylenen dağlarından yağ, ovalarından bal akıyor. Tamam, bunlar akmaya devam etsin. Aydın’ın bir tarım kenti olduğunu bir turizm cazibesi olduğunu söylemek gerekir. Bunun için bir altyapı, yetişmiş insan gücü uygulaması müsait. Hemen yakınımızda İzmir ve Denizli var.

  Aydın, İzmir ile Denizli arasında kaldı ama…

  Aydın’ın kabuğunu kırması lazım. Kabuğunu kırması için de var gücümüzle siyaset kurumu olarak hem iktidarda bulunan milletvekillerimizle birlikte muhalefetteki milletvekillerimizle birlikte bir yol haritası yapılarak bunun somut icraata dökülmesi lazım.Turizm denince akla hep kum, deniz geliyor. Ama turizm çeşitlemesi yapmamız lazım. Daha fazla turisti ağırlamak için sezon gün sayısını artırmak için mücadele etmemiz lazım. Bunun için termal turizmi, golf ve futbolu göz önünde bulundurmamız lazım. 5 yıldızlı otelleri artırmamız lazım. Daha fazla turistin geleceği alternatif turizm uygulaması yaparak sayıyı artırmamız lazım. Bunun için tabii planlama gerekiyor.

  Turizmle ilgili olarak 2002’de ülkemize gelen turist sayısı 13 milyondan, 28 milyona ulaştı. Turizm gelirimiz 12 milyar dolardan 22 milyar dolara çıktı. 2023 vizyonumuzda Sayın Başbakanımızın, turizm gelirinden hedeflenen 50 milyar turizm geliri 50 milyon turist. İşte biz Aydın, Didim, Kuşadası için 50 milyon turistten nasıl pay alabileceğimizi düşünmemiz lazım. Eğer bugünden bunun planlamasını yapamazsak, yarın niye böyle oldu diye tekrar sorgularız.

  Kuşadası’nı Didim’i tercih edilebilir hale getirmek bizim elimizde. Tüm imkânlar uygun. Tabii daha fazla turist demek ulaşımı daha da geliştirmek gerek demek. Hava ulaşımı, her seçim döneminde bir propoganda malzemesi halinden çıkartılıp bunu hayata geçirmek gerekiyor.

  Çok fazla antik kentimiz var. Ama turizmde bunu hiç değerlendiremedik…

  Evet, çok fazla antik kentimiz var. Dünyadaki genç nüfus denizden yaralanmak isterken bir de Avrupa’da dünyada yaşlı nüfus var. Kültür turizmi var. Her geçen gün kültür turizmi artmakta. Bölgemizde kültür turizmi çok müsait. Bunları değerlendirmeye yönelik çalışma yapılmalı. Allah bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Bu coğrafyayı çok iyi bir şekilde değerlendirmek lazım. Mesela Selçuk’taki Şirince, Kastamonu’daki Safranbolu durumu çok iyi değerlendirmiş. Bizim bölgemizde yerleşim alanları var. Bunu değerlendirmeliyiz. Turizme kazandırmalıyız.

  Tarımsal sanayimiz her geçen gün ivme kazanmakta. Tarımsal sanayinin önünü açacak finansal kaynaklara eğilmemiz lazım.

  Mehmet Bey’in köylerde kahvelerde BDP ve MHP’lilerle,  yaşadığı sıkıntıları “tokalaşma, selamlaşma” siz de yaşıyor musunuz?

  Pazartesi itibariyle programımıza başladık. Çine ve Kuşadası ziyaretleri yaptık. Çok olumlu tepkiler aldık. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Gerçekten çok pozitif bir yaklaşım var.

  Sizi çok ılımlı buldum. Her şeye pozitif bakıyorsunuz…

  Siyaset pozitiflilik gerektiriyor. İnsan sevgisi gerektiriyor. Eleştirmek, sorgulamak en doğal hakkımız. Tartışmak da en doğal hakkımız. Ama kavgaya dönüştürmeden.

  .Hep projelerden bahsediliyor. Uzun uzun anlatılıyor ama bunlar koltuk başına geçildiğinde unutulmayacak dimi?

  Seçmen profili değişti hem siyasetçi profili de değişmek zorunda, değişiyor da. Değişmediği takdirde seçmen bunun karşılığını sandıkta gösteriyor.

  Biraz kendinizden bahseder misiniz?

  1965 yılında Çine’de doğdum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldum. 01.03.1991 tarihinde Müfettiş Yardımcısı olarak Türkiye Halk Bankası A.Ş.’de meslek hayatına başladım. Müfettişlik, Lefkoşa/KIBRIS ve Yukarı Ayrancı/ANKARA Şubesi Müdürlüğü ve İç Kontrol Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 18.07.2002–12.01.2009 tarihleri arasında Risk Yönetimi ve İç Kontrolden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüm. 13.01.2009 tarihinden itibaren Risk Takip ve Tasfiyeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Evliyim. Bir çocuğum var. En büyük varlığım ve en büyük eğlencem oğlum. Baba olmak apayrı bir duygu. Kitap okumayı, spor yapmayı, sinemaya gitmeyi seviyorum. Bankamızın voleybol takımının yöneticiliğini yaptım. Voleybol maçlarını bizzat gidip izlerim. Kayak Federasyonunda üyeyim. Kayak yapmayı seviyorum. Satranç oynamayı seviyorum. Zaman zaman spor yapıyorum. Futbol maçlarına gidiyorum vakit buldukça. Galatasaraylıyım.

  Ne olacak bu Takımımızın hali? 

  Durumumuz şimdi kötü ama geçmişte tarih yazdığımız günler var. İnşallah gelecekte de daha güzel günleri yakalayacağız.

  Çok çekişmeli bir dönemdeyiz, buradan Aydın halkına ne söyleyecek Mustafa Savaş?

  12 Haziran demokrasi şöleni içerisinde bir heyecan coşku atmosferinde güzel bir dönem geçirilmesini istiyorum. Ülkemize milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Herkes propagandasını yapacak, söyleyecek bunları anlayışla karşılamak lazım. Kırgınlıklar olmadan bu sürecin geçirilmesini istiyorum.

  dsc_0055.jpg

  Röportaj: Hatice Karaarslan

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim