• BIST 96.455
 • Altın 223,162
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275

  Müjde; Asgari Ücret 2.000 TL oluyor

  04.12.2017 08:30
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, iki hafta önce yaptığı grup toplantısında asgari ücret ve taşeron işçi konularına değindi.

  Asgari ücret konusunda; "Asgari ücret net 2 bin lira olmalı dedim. Hatırlar mısınız? Asgari ücret net 1500 lira olsun dediğim zaman kıyameti koparmışlardı. Biliyorum, 2 bin lira asgari ücret olur mu? Evet olur. Asgari ücret vergiden muaf olur. Zaten otomatikman 2 bin lira yapıyor. Söylediğim sözün hangi gerekçe ile söylendiğini bilsinler. Asgari ücret tespit komisyonunda görüşülecek. Asgari ücret önümüzdeki dönemde en az net 2 bin lira olmalı. 2 bin lira yüksek. Buna karşı çıkanlara şu teklifi yapıyorum: Ayda 1400 lira verelim sadece bir ay ve geçin diyelim", dedi.

  Ayrıca taşeron işiler konusunda ise; Taşeron İşçiler Çalıştayını gerçekleştirdik. Taşeron işçiler görünmeyen, hak aramaktan çekinen işçilerdir. Bütün hastanelerde, TBMM'de, bakanlıklarda bunları görebilirsiniz ama bunlar görünmez insanlardır. Kıdem tazminatı haklarını alamayan işçilerdir. İş güvenliği olmayan arkadaşlarımızdır. Yargıda haklarını arayamayan insanlardır. Bunlar işten atıldıklarında yargıya başvurup mahkeme masraflarını karşılayamayan insanlardır. Bunlara sonuna kadar sahip çıkan tek bir parti var o da CHP.

  Bütün taşeron işçisi kardeşlerime sesleniyorum. Sizin davanıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu kurultayı da bu gerekçe ile yaptık. TÜRK-İŞ'e, HAK-İŞ'e ve DİSK'e sevgilerimizi saygılarımı gönderiyoruz, taşeron işçilere sahip çıktıkları için. Taşeron işçilik modern kölelik sistemi. Sistem çalışma yaşamını kuralsızlaştırmaktadır. Bütün yetkiler bir kişide. Burada da bütün yetkiler taşeronda. Yukarıdaki de aynı şeyi yapabilir. Yaşanan sistem, bugün yaşadığımız siyasal sistemin pek de dışında değil. En ağır işi yapıyorlar ama asgari ücretin ötesine geçemiyorlar. Asgari ücret üzerinden para ödeniyor ama o paranın bir kısmı sonra taşeron tarafından tahsil ediliyor. Biz bu gerçeği de biliyoruz. İş kazalarında ölen işçilerin büyük bir kısmı taşeron işçiler. Kadroları çalışanlara verilen yakıt, ulaşım, aile ve çocuk yardımı gibi pek çok yardımdan taşeron işçileri yararlanamıyor. Kamuda çalışan taşeron işçiler yıllardır kadro vaadi ile oyalanmakta ve adım atılmamakta”, dedi.

   

  Öncelikle CHP’li belediyelerde bin beş yüz TL’nin altında maaş alan taşeronlar var. Hafta sonu çalışıyorlar, bayramlarda çalışıyorlar, yıllık izin günlerinde çalışıyorlar, ancak ücretlerini alamıyorlar. Bunu belediyelerde küçük bir araştırma ile görebiliriz. Bu CHP’li belediyelerden başlayıp asgari ücret 2 bin TL olabilir. Bunun önünde hiçbir engel yok. Hükümeti beklemeye de gerek yok. Şöyle ki;

  2014 yılında bazıları Büyükşehir olmak üzere 13 ili CHP kazandı. Ayrıca birçok ilçe ve beldede de seçim kazandılar. Bence 2 bin TL asgari ücret bu belediyelerden başlayabilir. Zaten kadrolu olan çalışanlar 2 bin TL’den yüksek ücret alıyorlar. Sorun taşeron işçilerde.

  CHP Genel Başkanı olarak partili belediye başkanlarına asgari ücret konusunda emir verir, bu emir doğrultusunda belediye başkanları çağırırlar taşeron firmaları, en az 2 bin TL olacak şekilde yeniden düzenleyin maaşları derler, olur biter. Hem bir taşla iki kuş vurmuş olurlar. Hem asgari ücret 2 bin TL olur, hem de tüm ülkedeki taşeron çözümünde bir yol alınmış olur. Ayrıca bu durum diğer muhalefet belediyelerine örnek teşkile eder, belki de iktidar partisi mensubu belediyeler de bu kervana katılarak halkayı genişletirler. Nasıl olsa yerelde oy verenler arasında taşeron işçilerde var. Böylelikle doğrudan halka da hizmet etmiş olurlar.

  Hükümet te bakar, bu iş bir şekilde çözülüyor, oy kaybetmemek için asgari ücreti 2 bin TL yapmanın yollarını arar ve bulur. Bu durum aynı zamanda eşi görülmemiş bir sosyal belediyecilik olur.

  Sonuç olarak CHP’nin sosyal belediyecilik anlayışında farkı ortaya çıkar, “biz halka hizmet için geldik ve halka hizmete devam edeceğiz”, derler. “Bakın kendi belediyelerimizde uyguladık, verin yetkiyi tüm belediyelerde ve ülke genelinde bunu uygulayıp halkımızın refahını yükseltelim”, diyerek olumlu imaj yaratmış olurlar.

  Buradan sorumlu gazeteci olarak seslenmek istiyorum. Gelin bütün partiler birleşip şu taşeron konusunu çözün. Onları kadrolara alın. Kadrolara alamıyorsanız en azından insanca yaşayacak maaş verin, sosyal hakları eşitleyin. Çalışanlar arasında adalet sağlayın.

  Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman iyidir. (MAHATMA GHANDl)

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2892 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim