• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Müftülük'den eğitim uyarısı

  21.11.2008 13:13
  Aydın Müftülü tarafından hazırlanan Cuma Hutbesi’nde eğitimin önemine dikkat çekildi.
  Müftülükden eğitim uyarısı
  Müftülük'den eğitim uyarısı Müftülük'den eğitim uyarısı Müftülük'den eğitim uyarısı

  İslam dininin ilme ve bilgiye gerektiği değeri verdiği ve bilgiye ulaştıracak bütün meşru yolları açık tuttuğuna işaret eden hutbede, ilim öğrenmek için zaman, mekan, yaş sınırının konulmadığı belirtildi.
  Aydın Müftülüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırlanan ve il genelindeki tüm camilerde okunan hutbede; İslam sinini erkek ve kadın herkese beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi emrettiği hatırlatıldı. Hayatın her aşamasında ve her safhasında kişinin kendi durum ve konumuna göre ilimle iç içe olmasının istendiğinden söz edilen hutbede, “Dinimizde, ilim öğrenmek ve öğretmek ibadet kabul olarak etmiştir. Bilginin insanı yücelteceği Kur`an-ı Kerim`de şöyle ifade edilmektedir; "Allah, içinizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?". Nesillerimiz bize emanettir. Nesillerin iyi bir eğitim almaları ve ahlâklı yetiştirilmeleri onların bir hakkı olduğu gibi bizim de önemli vazifelerimizdendir. Her alanda gerekli eğitim ve öğretimin sağlanması, toplumsal bir ödevdir. Yeni bir eğitim ve öğretim yılına girerken çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim ve öğretim haklarını bir kez daha hatırlamalıyız. Onların, kendilerine, ailelerine, çevrelerine, milletimize ve insanlığa yararlı birer birey olarak yetiştirilebilmelerinin, iyi bir eğitimle mümkün olabileceğini hiçbir zaman akıldan çıkarmamalıyız. Sevgili Peygamberimiz, çocuğu dünyaya getirenin ona bırakabileceği en güzel mirasın, güzel bir şekilde yetiştirilmesi olduğunu ifade etmiştir” dedindi.
  İnsanların sürekli olarak eğitici faaliyetlerle iç içe olması gerektiğine dikkat edilen hutbede, şu ifadelere yer verildi: “Gerek bireysel ve gerekse toplumsal düzeyde ilme giden yolları açma ve ilmin önündeki engelleri kaldırma gayreti içinde olalım. Kız olsun erkek olsun çocuklarımızın ve gençlerimizin ilim öğrenmeleri için bütün imkanlarımızı seferber edelim. Aydınlık yarınların, bugünden imanlı, bilgili, erdemli, donanımlı ve saygılı nesillerin yetiştirilmesine bağlı olduğunu unutmayalım. "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" ilkesi doğrultusunda çalışan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik eder, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim