Aktarılan son habere göre Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir açıklama geldi. Diri fay deprem haritası güncellendi. Bunun üzerine açıklama yapan Uzman Şükrü Ersoy ise o il ve çevresi için 8 şiddetine varan büyük deprem uyarısı yaptı!

6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında güncel diri fay haritası merak konusu oldu. Dönemsel olarak vatandaşlar aktif fay hatlarını araştırıyor. Yapılan son açıklamaya göre 45 il 110 ilçeden geçen diri faylar bulunuyor. Toplam da 485 diri fay hatları vatandaşlar tarafından endişe ile takip ediliyor. Bu fayların bir kısmının büyük depremler üretebilme gücü olduğu belirtildi.

screenshot-6.jpg

Esenyurt tekel cinayetinde ‘kan parası’ iddiası: 3 milyon lira karşılığında şikayeti geri mi çektiler? Esenyurt tekel cinayetinde ‘kan parası’ iddiası: 3 milyon lira karşılığında şikayeti geri mi çektiler?

“TÜRKİYE’NİN HER YERİ DEPREM BÖLGESİ”

Bu gelişme sonrasında Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, yaptığı açıklamasında önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin her yerinin deprem ülkesi olduğunun altını çizen Ersoy, “Burada görülen her çizgi 5.5'ten büyük bir deprem oluşturma potansiyeline sahip. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından harita yenilendi. 1992'de hazırlandı ve 2012'de bitirilmişti ama sürekli güncelleniyor. Çok stratejik bir kurum ve değerli insanlar yetişmiştir burada. Türkiye'nin depremden etkilenmeyecek hiçbir yeri yok. Türkiye'nin her yeri deprem bölgesi” dedi.

8.0 ŞİDDETİNE KADAR ÇIKABİLİR

Ne yazık Türkiye’nin deprem tehlikesinin giderek arttığını ifade eden Ersoy, büyük depremlere sahip pek çok fayımızın olduğunu ifade eden uzman isim Marmara Bölgesi’ni işaret etti. Kuzey Anadolu fayından kaynaklanan bir depremin boyutunun 8.0 şiddetine kadar çıkabileceğini söyleyen Ersoy, “1999 depremlerinin olduğu Kocaeli ve Düzce zonu uzun yıllar bir deprem oluşturmaz. Gelecekte beklediğimiz Marmara Depremi, İzmit Körfezi'yle Tekirdağ açıklarında bir bölgede oluşabilir. Güney Marmara'da da deniz içinde de faylar var. Buralarda da büyük depremler olabilir” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE VE MUĞLA ARASINA DİKKAT

Yeni faydaların çıktığını da sözlerine ekleyen Ersoy, özellikle Çanakkale ve Muğla illeri arasında uzun zamandır büyük bir deprem olmadığını söyledi. Bu bölgelerde hazırlıklı olunması gerektiğini ifade eden uzman isim vatandaşları uyardı.