• BIST 107.479
 • Altın 151,616
 • Dolar 3,6610
 • Euro 4,3049

  Mortgage'te de uygulanmıştı

  06.05.2009 10:03
  Mortgage'tan sonra tüketici kredisini erken kapatana da ceza
  Mortgagete de uygulanmıştı
  Mortgage'te de uygulanmıştı Mortgage'te de uygulanmıştı Mortgage'te de uygulanmıştı

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketici kredisinde mortgage kredisindeki gibi erken ödemeye ceza getirecek düzenlemeye gidiyor.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketici mevzuatında son rötuşları yaptı:

  Yeni düzende bankalar erken ödeme ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin 1 yılı aşmaması durumunda erken ödenen tutarın en çok yüzde 0.5"i, aşması durumunda ise en çok yüzde 1"i ceza uygulayabilecek. Mortagage kredisinde erken ödemede durumunda erken ödenen miktarın yüzde 2"si kadar ceza uygulanıyor.
  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun Tasarısı Taslağı"na son şekli verildi. Tüketicilerin korunması için oluşturulan taslağın içinde banka tüketici kredisi, kredi kartı ödemesi, paket turlar ve sözleşmelere ilişkin düzenlemelerin yanı sıra süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyonlarda "ahlak" kriteri getiren madde dikkat çekti.

  Erken ödemeye tazminat

  Taslakta, “Süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen ve her ne amaç ve şekilde olursa olsun, bilet, kupon, iştirak numarası, oyun, çekiliş ve benzeri yollarla süreli yayın dışında ikinci bir ürün veya hizmetin verilmesinin taahhüt edildiği promosyon kampanyalarının, kanunlara, genel ahlaka ve yayıncılık amaçlarına uygun olması zorunludur” denildi.

  Taslağın bu şekliyle yasalaşması durumunda, bankadan kredi kullanan müşteri, kredisinin erken ödenmesinin sözleşmesel faiz oranının sabit olduğu bir dönem içinde gerçekleşmesi koşuluyla kredi veren tazminat talep edebilecek. Ancak, bu tazminat, erken ödeme ve kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin bir yılı aşmaması durumunda erken ödenen kredi tutarının yüzde 0,5"ini, bir yılı aşması halinde ise erken ödenen kredi tutarının yüzde 1"ini aşamayacak. Erken ödeme tazminatı, tüketicinin erken ödemesi ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki dönemde ödemesi öngörülen faizin tutarını aşamayacak.

  14 günde cayabilecek

  Taslakta, tüketici kredisi kullanan müşterinin vazgeçmesi durumunda tüketicinin sorumlulukları da düzenlendi. Taslakta, tüketicinin 14 gün içinde gerekçesiz ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilmesinin önü açıldı. Taslakta, “Cayma hakkını kullanan tüketici anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi gecikme olmadan ve en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içinde ödemekle yükümlü olacak. Faiz, sözleşmesel faiz oranına göre hesaplanacaktır. Hesaplanan sözleşmesel faiz ve bir kamu kurum ve kuruluşuna ödenmiş olan ve iade edilmesi mümkün olmayan masraflara ilişkin tazminat dışında herhangi bir cezai şartın tüketiciden talep edilmesi mümkün değildir” denildi.

  Kart ücretine tavan yolda

  Taslakla kredi kartı üyelik ücretine de sınır getiriliyor. Konuyla ilgili hüküm taslakta “Kredi kartı üyelik ücretinin azami tutarı Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bu kanunun yürürlük tarihinden önce akdedilen sözleşmeler kapsamındaki kredi kartları, geçerlilik tarihlerinin bitiminden itibaren bu fıkra hükümlerine tabidir” diye dile getiriliyor.

  Ahlak kriteri

  Gazete ve dergi gibi süreli yayın kuruluşlarının promosyonlarının genel ahlaka uygun olması şartı getiren Taslakta, “Haftalık ve aylık periyotlarla yayımlanan temalı dergiler, günlük süreli yayın ile ilişkilendirilmemek, ayrıca kanunlara, genel ahlaka ve kendi temalarına uygun mal veya hizmet vermek şartıyla bu sınırlamadan muaftır” denildi.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim