• BIST 106.239
 • Altın 160,657
 • Dolar 3,8781
 • Euro 4,5726

  Modern tarım yöntemleri

  11.06.2009 16:28
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya geçen ‘İyi Tarım Uygulamaları’ projesi ile ilgili olarak Sökeli üreticilere bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
  Modern tarım yöntemleri
  Modern tarım yöntemleri Modern tarım yöntemleri Modern tarım yöntemleri

  Aydın il ve Söke ilçe Tarım Müdürlüğü ile Söke Ziraat Odası"nın ortaklaşa düzenlediği toplantı Söke Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda Aydın İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Şakir Karakaya ile "İyi Tarım Uygulamaları" birimi uzmanlarından Fahire Babaeren konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıya Sökeli üreticilerin ilgisinin az olduğu gözlendi.
  İyi tarım uygulamalarının ülkemizde uygulanmasıyla tarımsal üretimin çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyecek şekilde kontrollü olarak yapılmasının sağlanmasının amaçlandığını belirten Aydın İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Şakir Karakaya; Türkiye"de bilinçsiz ilaçlamanın çok yoğun olduğunu söyledi. Konuyla ilgili örnekler veren Şakir Karakaya; “Yunanistan, Türkiye"nin kullandığı tarımsal ilacın tam 12 kat daha fazlasını kullanıyor. Ama Yunanistan"da bir sorun yok. Çünkü Türkiye daha az ilaç kullanmasına karşın ilaç ve gübreyi çok bilinçsizce kullanmakta. Tarımsal üretim yaptığımız tarlalar babalarımızdan kalmış olabilir ancak biz bu toprakları gelecek nesillerden emanet aldık. Bu nedenle toprağa, çevreye sahip çıkmalıyız” dedi.
  Karakaya yaptığı konuşmasında; tarım ilaçları üreten firmaların son yıllarda iyi tarım uygulamaları kapsamında doğaya zarar vermeyen, çevreye uygun ilaçlar üretmeye başladıklarını belirtti.
  Aydın İl tarım Müdürlüğü "İyi Tarım Uygulamaları" birimi uzmanlarından Fahire Babaeren ise, iyi tarım uygulamaları projesi hakkında bilgiler verdi. Amerika ve Avrupa"da üretilen gıdaların üretimlerinden emin olmak için çeşitli üretim teknikleri geliştirdiklerine dikkat çekerek; “iyi tarım uygulamaları üretim tekniklerinden biri. Günümüzde kirliliğin arttığı dünyada uygulamalar içinde yer alan unsurlar insan sağlığını öncelikli olarak ilgilendiren gıda üretiminde büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim