• BIST 107.826
 • Altın 151,897
 • Dolar 3,7047
 • Euro 4,3489

  Mit müsteşarına skandal davet

  02.07.2009 10:05
  Emre Taner'i ifadeye çağıran askeri savcı kızağa çekildi
  Mit müsteşarına skandal davet
  Mit müsteşarına skandal davet Mit müsteşarına skandal davet Mit müsteşarına skandal davet

  Hava Kuvvetleri'nde görevli Askeri Savcı Yüzbaşı Mehmet Çelik'in Karargahevleri belgesinden dolayı MİT Müsteşarı Emre Taner'i ifadeye çağırdığı ortaya çıktı. Çelik, kızağa alınırken, Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Pazartesi günü görüştüğü Taner'e “Bilgim yoktu, olsa müsaade etmezdim” dediği öğrenildi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik'in ani bir kararla Askeri Yargıtay Tetkik Hakimliği görevine atanarak kızağa çe-kilmesinin ardında MİT Müsteşarı Emre Taner'i ifadeye çağırması girişimi çıktı. Askeri Savcı Çelik'in Karargah Evleri soruşturmasını yürüttüğü sırada resmi bir yazı yazarak MİT Müsteşarı Emre Taner'i ifade vermeye çağırdığı ortaya çıktı.
  Savcı Çelik'in, MİT Müsteşarı'nı ifade vermek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği'ne davet etmesinin ortaya çıkması üzerine hızla Askeri Yargıtay Tetkik Hakimliği görevine kaydırıldığı öğrenildi.

  15 GÜN ÖNCE ORTAYA ÇIKTI

  Genelkurmay ile MİT Müsteşarlığı arasında soğuk rüzgarların esmesine yol açan olayın 15 gün önce ortaya çıktığı öğrenildi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda bir grup askeri personelin İşçi Partisi ile irtibatını ortaya çıkaran Karargah Evleri soruşturmasını yürüten Askeri Savcı Mehmet Çelik'in Karargah Evleri yapılanmasını ortaya çıkararak Genelkurmay Başkanlığı'na ileten MİT Müsteşarı Emre Taner'i resmi yazı ile ifadesini vermek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği'ne çağırdığı belirlendi.

  GENELKURMAY'A BİLDİRDİ

  Savcı Çelik imzasını taşıyan resmi yazının MİT Müsteşarlığı'na ulaşması üzerine harekete geçen Emre Taner'in olayı Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'na ilettiği öğrenildi.

  MİT Müsteşarlığı'nın ilk kez karşılaştığı bu durumun Genelkurmay ile MİT arasında bir soruna yol açmaması için kısa sürede harekete geçi-lerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavir Yardımcısı Mehmet Çelik'in Karargah Evleri soruşturmasından alınarak Askeri Tetkik Hakimliği görevine çekildiği öğrenildi. Çelik'in bu göreve atandığı 18 Haziran 2009 tarihinde kamuoyuna yansıdı.

  TANER'İN GÖNLÜNÜ ALDI

  Karargah Evleri soruşturmasını yürüten Genelkurmay Adli Müşavir Yardımcısı Mehmet Çelik'in sebep olduğu skandalın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile MİT Müsteşarı Emre Taner'in 29 Haziran Pazartesi günü yaptıkları görüşmede gündeme geldiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un bu görüşmede “Haberim yoktu. Adli soruşturmalardan bilgimizin olması sözkonusu değil. Olsa müsaade etmezdim” dediği öğrenildi. Başbuğ'un Savcı Mehmet Çelik'in Hava Kuvvetleri Adli Müşavir Yardımcılığı görevi ile Karargah Evleri soruşturmasından alınıp Askeri Tetkik Hakimliği'ne atanması işlemini ise yakından izlediği öğrenildi.

  İP'Lİ BİLİRKİŞİ ATAMIŞTI

  Karargah Evleri soruşturmasında skandal bir gelişme yaşanmış, soruşturmayı yürüten Askeri Savcı Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve Yardımcısı Askeri Savcı Hava Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik'in, bilirkişi olarak İşçi Partisi'nden milletvekili adayı olan Sami Toprak'ı atadığı ortaya çıkmıştı.

  Karargah Evleri'nde NATO tesisine eylem planı

  Ergenekon örgütünün asker içindeki yapılanma çabası olan 'Karargâh Evleri'nde bazı muvazzaf subay ve harp okulu öğrencileri ile sivillerin, toplanıp NATO tesislerine karşı eylemler de dahil olmak üzere bazı planları konuştukları ileri sürülmüştü. 'Karargah Evleri' ilk olarak 21 Mart 2008'de İşçi Partisi'nde bulunan bir MİT raporu ile ortaya çıkmıştı. Aslında bu rapor MİT tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilmiş, gizli bir rapordu ve İşçi Partisi'nin eline nasıl geçtiği tespit edilemedi.

  Önce Karargâh Evleri konusundaki iddiaları yalanlayan Genelkurmay daha sonra, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığa gönderdiği belgede, Karargâh Evleri iddialarını soruşturduğunu ve NATO tesislerinde önlem alındığını bildirmişti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, altı sivil gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan İbrahim Arslan, MİT tarafından Genelkurmay'a iletilen 'İşçi Partisi/Karargâh Evleri' şemasının en tepesindeki isim olarak öne çıkmıştı. Karargah Evleri soruşturması Ergenekon soruşturmasından bağımsız olarak yürütülüyor. -yenişafak

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim