Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Destici’ye başsağlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Destici’ye başsağlığı
Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022'den beri devam eden çatışmalardan sonra gözler bu bölge üzerinde yoğunlaşırken, tarafların çeşitli organizasyonlarda karşı karşıya gelmesini doğru bulmayan uluslararası kurumlar, Rusya'yı yarışmalardan men etme kararı almıştı.

Ancak Ukrayna ve Rusya, yaklaşık bir yıl sonra ilk kez farklı bir organizasyonda büyük bir rekabete girdi.

RUS GÜZEL DERECEYE GİREMEDİ

Bu yılki Miss Universe’e adayların konuşmaları, giysi seçimleri ve yaptıkları açıklamalar damga vurdu. Rusya adına yarışan güzel, ülkesi Ukrayna’ya savaş açtığı için her türlü uluslararası organizasyondan atılsa da bu yarışmaya katılabildi. "Bence sahip olduğum manevi cesaret, bu yarışma için neden seçildiğimi gösteriyor. Ben güçlüyüm ve yurt dışında Rusya'ya yönelik yok sayma kültürüne rağmen ne olursa olsun yarışmaya katılıyorum" diyen Anna Linnikova yarışmada dereceye giremedi.

YARIŞMADA RUSYA - UKRAYNA ÇEKİŞMESİ

Yarışmaya Ukrayna adına katılan Viktoria Apanasenko ise barış meleğini canlandırdığı kanatlı kostümüyle dikkat çekti. Viktoria Apanasenko, Miss Universe’de ‘Karnaval Ruhu’ ödülüne layık görüldü.

Yarışmada Şili ve Malta adayları Sempati Güzeli seçilirken Venezuala güzelinin annesinin jüride yer aldığı söylentisi torpil tartışmalarını gündeme getirdi. Ancak bu konuyla ilgili kesin bir bilgi yok. Bu yıl ilk kez halk oylaması ücretli yapılırken bu durum da tepki yarattı ve başta ücretsiz olarak lanse edilen oylama için insanlardan oy başına 1 dolar talep edilmesi de tartışma konusu oldu.

İLK 3 BELLİ OLDU

Yarışmada ABD adına katılan 28 yaşındaki R'Bonney Gabriel birinci oldu.

Venezuelalı Amanda Dudamel gecede ikinci, Dominik Cumhuriyeti’nden Andreina Martinez de üçüncü oldu.

TÜRK GÜZEL İLK 16'YA KALAMADI

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden Aleyna Şirin ise ilk 16'ya kalamadı. Gecenin dikkat çeken bir detayı olarak ülkemiz bu yıl ilk kez Miss Universe'de Turkey değil Türkiye adıyla temsil edildi.

BU YIL İLK KEZ EVLİ YA DA ÇOCUKLU KİŞİLERİN KATILIMINA İZİN VERİLMİŞTİ

Bu yıl ilk kez Miss Universe yarışmasına katılacak kişilerin evli ve çocuklu da olabilmelerine izin verilmişti. Geçmişte güzellik kraliçelerinin daha önce evlenmemiş ve çocuk doğurmamış olmaları çok katı bir kural olarak uygulanıyor ve böyle bir durumun ortaya çıkmasıyla taç güzellerden geri alınıyordu. Ancak bu yeni kurala rağmen ülkeler kendi yarışmalarında birinci seçilen güzelleri bu yarışmaya gönderdiği ve hâlâ bu kuralı geçerli saydığı için yarışmada hiç evli ya da çocuklu güzel yoktu.