Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 1

Türkiye'de 2 milyondan fazla sigortalı, EYT yasasının çıkmasının ardından yaş şartı olmadan emeklilik hayaline kavuştu. Fakat EYT yasasına girmek için bazı şartlar aranıyor. Öncelikle 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olmak gerekiyor. Daha sonraki tarihlerde ise sigortalı olanlar için kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaş ve 7 bin gün prim şartı bulunuyor.

Emekliliği öne çekmek için yasalarda bazı fırsatlar bulunuyor. Bu şartları sağlayanlar, daha az prim ödeyerek veya daha erken yaşta emekli olabiliyor. Peki nasıl erken emekli olunabilir?

İşte erken emeklilik için herkesin bilmediği o yedi formül…

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 2

ÇOCUKLU ANNEYE AVANTAJ

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu fırsat sayesinde, 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl emeklilik süresi kazanılıyor. Dolayısıyla, yaşı ve yılı dolmuş bir anne, 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Tek şart ise çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 3

ASKERLİKTE 1 YIL ERKENDEN EMEKLİLİK AVANTAJI

Erkeklerde ise 1 yıl önceden emekli olmak mümkün.

Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması durumunda, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekebiliyor.

Askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı da sunuyor. Yani böylece en az 1 yaş önce emeklilik fırsatı doğuyor.

Hafta sonu dikkat: Sıcaklıklar 8 derece birden düşecek Hafta sonu dikkat: Sıcaklıklar 8 derece birden düşecek

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 4

KISMİ EMEKLİLİKTE HEM YAŞ, HEM PRİM

Kısmi emeklilik de denilen yöntemde, 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olma şansını yakalayabiliyor.

Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e yükseliyor.

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 5

YÜZDE 60 RAPORLA MALULEN EMEKLİLİK DURUMU

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. Bu durumda da en az 1800 gün prim yeterli oluyor.

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 6

VERGİ İNDİRİMİ ALINDIĞINDA YAŞ ŞARTI KALKIYOR

En az yüzde 40 engellilik durumunda olan çalışanlar, vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olma fırsatı yakalıyor.

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 7

AĞIR İŞLERDE ÇALIŞANLARA 'GÜN' EKLENİYOR

Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanına kavuşuyor.

Milyonları İlgilendiriyor! EYT'yi Kaçıranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Formül 8

KOŞULU ZOR ANNEYE PRİM VAR

Bakıma muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor.