Erdoğan’ın açıklamasında 3 başlık öne çıktı:

1) Vergi ve prim borçları silinecek ve yeniden yapılandırılacak.

2) Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların tahsilinden vazgeçilecek.

3) Ehliyet ceza puanları silinecek. Erdoğan, EYT düzenlemesini de hazırladıklarını ve Meclis sürecini takip ettiklerini söyledi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konularda verdiği bilgiler ve öne çıkan başlıklar:

CEZA SİLİNECEK, BORÇ GÜNCELLENECEK

2 BİN LİRAYI AŞMAYAN TUTARLAR

2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

EHLİYETLER İADE EDİLECEK

Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.

2.5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edileceği sürecin hayırlı olmasını diliyorum.