Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ikramiyeye kurban ayarı! İkramiyelerin 15 bin TL olması için adım atıldı - Uzun yıllar boyu çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanan bireyler yılda iki kez olmak üzere bayram ikramiyesi alıyor. Emekliler geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının yükseltilmesinin ardından Kurban Bayramı'nda verilecek olan ikramiyelerde de bir artış beklemeye başladı. Emekli bayram ikramiyelerinin ikincisi haziran ayı içerisinde verilecekken 2 bin lira tutarındaki bu rakamın artırılması bekleniyor.

Kıdem tazminatı özel emeklilik fonlarına devredilecek mi? Detaylar ortaya çıktı Kıdem tazminatı özel emeklilik fonlarına devredilecek mi? Detaylar ortaya çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), seçim vaatleri arasında yer alan bir konu pek çok emeklinin dikkatini çekmişti. Emeklilere bayramda 15 bin lira tutarında ikramiye vereceğini açıklayan CHP'nin seçimi kazanamaması üzerine emeklilerin 15 bin liralık ikramiye alamayacakları kaydedildi. Ancak kurbanlık fiyatlarının haylli artması ve emeklilerin küçükbaş kurbanlık kesmekte dahi zorlanacak olması ile birlikte CHP'den yeni bir adım geldi. Emeklilerin bayram ikramiyesinin 15 TL olması için kanun teklifi verdiğini açılayan CHP, emekliler üzerinde heyecan yarattı.

CHP'DEN TEKLİF GİTTİ: BAYRAM İKRAMİYELERİ 15 BİN TL OLACAK MI?

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kurban Bayramı'nda emeklilere 15 bin TL ikramiye verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na kanun teklifi verdiklerini açıkladı. CHP Milletvekili Ağbaba, verdikleri teklifle ilgili olaraka ''İktidar samimiyse seçim öncesi Genel Başkanımızın vaadi olan, emekli ikramiyelerin bu Kurban Bayramı’nda 15 bin TL ödenmesine ve bundan sonra da ikramiyelerin asgari ücret düzeyine yükseltilmesi teklifimize destek verir.'' ifadelerine yer verdi. Öte yandan sundukları teklifle ilgili detaylı bir açıklamaya yer veren CHP Milletvekili Ağbaba, ''Genel Başkanımızın seçim öncesi vaadi olan emekli ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi ve bir önceki bayramda eksik verilen ikramiyenin de verilmesi ile bu bayramda emekli ikramiyelerinin 15 bin TL olarak ödenmesi için kanun teklifimizi Meclis'e sunduk. AKP Genel Başkanı Erdoğan seçim öncesinde emekli ikramiyelerinin 2 bin TL’ye yükseltildiğini açıklamıştı. Genel Başkanımızın vaadi ise emekli ikramiyelerinin her bayramda asgari ücret kadar ödenmesiydi. Bu bağlamda bir önceki bayramda eksik ödenen 6500 TL bayram ikramiyesine ek olarak Kurban Bayramı’nda da 8506 TL asgari ücret eklenmeli ve bu bayramda emeklilere 15 bin TL emekli ikramiyesi verilmelidir.

Emeklilerimize bayramlarda ikramiye ödenmesi ilk kez 2015 yılında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilmiş, emeklilere ve hak sahiplerine Ramazan ve Kurban bayramlarında bin lira ödenmeye başlanmıştı. Yıllar içinde yapılan cüzi artışlarla da emeklilerimize ödenen emekli ikramiyeleri adeta sembolik bir rakama dönüşmüş, ikramiyeler enflasyon karşısında eriyip pula dönüşmüştür. Eğer iktidar samimiyse seçim öncesi Genel Başkanımızın vaadi olan, emekli ikramiyelerin bu Kurban Bayramı’nda 15 bin TL ödenmesine ve bundan sonra da ikramiyelerin asgari ücret düzeyine yükseltilmesi teklifimize destek verir.'' ifadelerini kullandı. Henüz TBMM'nin kanun teklifine ne yanıt vereceği bilinmezken emekliler ikramiyelerinin 15 bin liraya yükselmesi durumunda kurban kesebileceklerini ifade etti.