• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Milli Eğitim'de şok istifa

  18.02.2008 19:50
  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile yaptığı iki görüşmenin ardından görevinden istifa etme kararı aldı.
  Milli Eğitimde şok istifa
  Milli Eğitim'de şok istifa Milli Eğitim'de şok istifa Milli Eğitim'de şok istifa

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile yaptığı iki görüşmenin ardından görevinden istifa etme kararı aldı.

  MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı"nı 12 Mayıs 2006 tarihinden bu yana sürdüren Prof. Dr. Erdoğan, görevinden istifa etme kararı aldığını açıkladı. Erdoğan konu ile ilgili ANKA"ya yaptığı açıklamada, söz konusu kararı bu ay içerisinde Bakan Çelik ile yaptığı iki görüşmenin ardından verdiğini bildirdi.

  Erdoğan, bugün itibari ile izine ayrılacağını kaydederken, istifa mektubunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylamasının ardından İstanbul Üniversitesi"ndeki görevine yeniden döneceğini açıkladı.

  “ATATÜRK"ÜN YOLUNDA HAREKET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM”

  Prof. Dr. Erdoğan, “Başkanlığım süresince 1926 yılında yüce Önder Atatürk"ün kurduğu bir Cumhuriyet kurumunu yönetmenin bilinciyle hareket ettim. Eğitim ve öğretim için öncülük yaptığım ve rol oynadığım her bir çalışmada ayrı bir mutluluk yaşadım. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı gibi yüce bir görevi yürütürken edindiğim tecrübeleri de kullanarak eğitim sistemimizin iyileştirilmesi için bundan sonra da çaba sarf edeceğim” diye konuştu.

  İSTİFASININ NEDENİNİ AÇIKLADI

  Erdoğan, şu açıklamada bulundu:“İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde görev yaparken Sayın Bakan tarafından 12 Mayıs 2006 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı olarak görevlendirildim. Aradan 21 ay geçtikten sonra onur duyarak sürdürdüğüm bu görevden ayrılıyorum. Sayın Bakan ile son bir ay içinde yaptığımız iki görüşme çerçevesinde böyle bir yol ayrımına geldik. Bugün itibarıyla izne ayrılıyorum. Görevden ayrılmamla ilgili yazının Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasını takiben İstanbul Üniversitesindeki görevime geri döneceğim. Başkanlığım süresince 1926 yılında yüce Önder Atatürk"ün kurduğu bir Cumhuriyet kurumunu yönetmenin bilinciyle hareket ettim. Eğitim ve öğretim için öncülük yaptığım ve rol oynadığım her bir çalışmada ayrı bir mutluluk yaşadım. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı gibi yüce bir görevi yürütürken edindiğim tecrübeleri de kullanarak eğitim sistemimizin iyileştirilmesi için bundan sonra da çaba sarf edeceğim."-"

  ÇALIŞMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

  -"Talim ve Terbiye Kurulu"ndayken hedeflemiş olduğum bazı çalışmaların hayata geçirilmesinin bir eğitimci olarak takipçisi olacağım. Ayrıca kamuoyuna da eğitime yön verebilme konusunda rolünü daha iyi oynaması için yardım etmeye çalışacağım. İki yıl önce beni bu göreve getirerek Türk Milli Eğitim Sistemi için belirli çalışmaları yapmamı sağlayan Sayın Bakan Doç. Dr. Hüseyin Çelik"e teşekkür ediyorum. Görev yaptığım süre içinde yardımlarıyla ve destekleriyle bana güç veren mesai arkadaşlarımı ve kamuoyunu hep şükranla hatırlayacağım. Yoğun ve yorucu geçen iki yıllık bir süreçten sonra Aileme daha çok zaman ayırabileceğim için mutluyum.”

  Başkanı Erdoğan ortaöğretim programlarının yenilenmesine, sosyal bilimler liselerinin programlarının hazırlanması ve ders çizelgelerinin yeniden düzenlenmesi, ortaöğretime geçiş sisteminin geliştirilmesi, liselerde olgunluk sistemine dayalı bir anlayışa geçilmesi, 100"lük not sistemi, ortak sınavlar, gibi uygulamaları Türk eğitim sistemine getirmişti.


  BAKAN İLE ERDOĞAN ARASINDA GERGİNLİK VARDI

  Prof. Dr. Erdoğan ile Bakan Çelik arasında uzun zamandan beri bir gerginlik olduğu basına da pek çok kez yansımıştı. Bütün meslek liselerinin kapatılması gerektiğini belirten Erdoğan, ayrıca Anadolu ve Fen Liselerinin sayılarının azaltılması gerektiğine de ifade etmişti. Ayrıca programlarda ve ders kitaplarında Atatürkçülük ile ilgili yer alması gereken konulardaki eksikliklerin tespiti ve giderilmesi için çalışma yapan Erdoğan, Bakanlık çalışanları ile karşı karşıya gelmişti. Son olarak da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Erdoğan"ın yaptığı atama listesi de Bakan Çelik ve Personel Genel Müdürü Remzi Kaya tarafından değiştirilmişti. Ayrıca Eylül ayında da Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali İlker Gümüşel, Talim Terbiye"deki kadrolaşmanın dayanılmaz noktalara geldiği gerekçesiyle istifa etmişti. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erdoğan"ı yalnızlaştırarak istifaya zorlandığı da eğitim çevrelerinde dile getiriliyordu.

  Prof. Dr. Erdoğan, AKP iktidarı dönemindeki 3"üncü Talim ve Teriye Kurulu Başkanı olurken, Erdoğan'dan önce TTK Başkanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk da istifa ederek görevinden ayrılmıştı. Erdoğan'ın yerine ise eğitim çevrelerinde TTK eski Başkan Yardımcısı Abdülvahap Özpolat'ın atamasının yapılacağı ifade ediliyor.
  ANKA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim