İstanbul Sözleşmesi ile ilgili vaadlerde bulunan Millet İttifakı'na, üyesi Saadet Partisi'nden itiraz geldi. Katıldığı KRT TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 'İstanbul Sözleşmesi' sorusunu cevapladı. 

"KADININ BEYANI ESASTIR" MADDESİNE KARŞI ÇIKTI!

Saadet lideri Karamollaoğlu, İstanbul Sözleşmesi'ndeki cinsel suç ve cinsel şiddet vakalarında delil yetersizliği durumunda kadının ve çocuğun beyanının esas olduğunun kabul edilerek soruşturmanın başlatılması ve ifadenin delil olarak kabul edilmesine yönelik olan "Kadının Beyanı Esastır" maddesine karşı olduklarını söyledi. 

"KADIN YALAN SÖYLEMEZ Mİ?"

İstanbul Sözleşmesi ile alakalı tasarruflarını liderlerle yaptığı ikili görüşmelerde konuştuklarını söyleyen Karamollaoğlu, "Aile ve kadının korunması konusunda tereddütümüz yok. İstanbul Sözleşmesi başka şeyleri hatırlatıyor. İstanbul Sözleşmesi içinde doğru olan yer var, olmayan yer var. Bazen öyle iddialar oluyor ki kabul edilmesi mümkün değil. 'Kadının beyanı esastır' deniyor; peki, kadın yalan söylemez mi?" dedi. 

Mahkemenin karar verirken oluşacak istismara fırsat vermemesi gerektiğini savunan Karamollaoğlu, "Mahkeme karar verirken beyanın doğru olup olmadığını da araştırmakla mükelleftir. Alelacele bir yerde hayati tehlike varsa önlem alınır" ifadelerini kullandı. 

CHP'li Engin Altay: Çekilmeyi bilmek lazım, çekilmek lazım CHP'li Engin Altay: Çekilmeyi bilmek lazım, çekilmek lazım

AKŞENER NET SÖZLERLE SAVUNDU: SÖZLEŞMEYİ İMZALAYACAĞIZ

Geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili vaatlerde bulunmuş ve iktidar olmaları halinde uygulamaya koyacakalarının sözünü vermişti. 

Akşener, "14 Mayıs’tan sonra da; İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayacak ve uygulatacağız. Kadınlarla beraber güçlenen Türkiye’yi, herkesle tanıştıracağız. Yaşayan kadınlarla, özgürleşen kadınlarla, konuşan kadınlarla, Cumhuriyetimizin yeni asrında, tarih yazacağız" ifadelerini kullanmıştı.