• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  MHP'nin 301 umudu CHP

  09.05.2008 18:33
  MHP lideri Bahçeli, TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişikliğin iptali için MHP'nin yeterli milletvekili olmadığını belirterek, CHP ve diğer partilerden yardım istedi.
  MHPnin 301 umudu CHP
  MHP'nin 301 umudu CHP MHP'nin 301 umudu CHP MHP'nin 301 umudu CHP

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişikliğin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurma konusunda MHP'nin yeterli sayıda milletvekili olmadığını belirterek, ''CHP veya diğer partilerin milletvekilleri katkı sağlarlarsa Türkiye tarihi bir yanlıştan kurtulmuş olur'' dedi.

  Bahçeli, MHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından parti genel merkezinde düzenlenen kermesin açılışını yaptı.

  Açılışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Anneler Günü ile ilgili ne düşündüğünün sorulması üzerine, MHP Kadın Kolları'nın yarın bu konuya ilişkin bir toplantı yapacağını ve kendisinin de bütün annelerin Anneler Günü'nü kutladığını söyledi.

  Bir gazetecinin, MHP'nin, ''AK Parti'nin yasalaştırdığı bazı düzenlemelere destek vererek AK Parti'yi kapatma davasıyla ilgili olarak tuzağa düşürdüğü'' yönünde bazı iddialar bulunduğunu belirtmesi üzerine Bahçeli, ''Demokratik bir yarışı kendisine ilke edinmiş olan bir siyasi hareketin siyasi rakipleri üzerinde tuzak kurmak gibi bir düşüncesi olamaz. Milliyetçi Hareket Partisi'ne de tuzak kurmak gibi bir anlayış yakışmaz'' yanıtını verdi.

  ''AKP içerisinde size yönelik böyle yorumlar yapılmasını nasıl karşılıyorsunuz?'' sorusuna karşılık olarak Bahçeli, bu durumu ''yakışıksız'' bulduğunu söyledi.

  ''TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapan yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiniz biliniyor. Bu konuda CHP ile işbirliği yapacak mısınız?'' sorusuna Bahçeli, ''MHP'nin 70 milletvekili var. Anayasa Mahkemesi'ne müracaat için yeterli bir sayı olarak görülmemektedir. CHP veya diğer partilerin milletvekilleri katkı sağlarlarsa Türkiye tarihi bir yanlıştan kurtulmuş olur. Grup Başkanvekillerimizin temasları olmuştur. Fakat yeterli bir cevap alınamadığı anlaşılıyor'' yanıtını verdi.

  Görüşmelerin devam edip etmeyeceği sorusu üzerine ise Bahçeli, ''Bu konuda ısrarlıyız. 70'in üzerine gelecek her milletvekili sayısıyla, yeterlilik bulunduğu gün müracaatımızı yaparız'' dedi.

  Bahçeli, AB yetkililerinin AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili söylemlerinin hatırlatılması ve görüşünün sorulması üzerine ise ''Çok defa söyledik'' karşılığını verdi.

  MSP'ye Ecevit'in verdiği destek gibi AK Parti'ye destek verip herhangi bir düzenleme için harekete geçip geçmeyecekleri yönündeki soruyu ise Bahçeli, ''MHP'yi yakinen takip etmediğiniz anlaşılıyor. 15 Mart tarihinde bu konuyla ilgili yapılmış olan grup konuşmasında bunlar açıkça ifade edilmişti. MHP, siyasi partilerin kapatılmasını şiddet ve terör odaklı olmadığı takdirde doğru bulmamaktadır. Ancak, bireysel sorumluluk yaklaşımıyla bir partinin kapatılmasına sebep olan kişiler üzerinde yargı faaliyetinin sürdürülmesinde yarar görmekteyiz'' diye yanıtladı.

  Bir gazetecinin TESEV Başkanı Can Paker'in evinde düzenlenen yemekle ilgili sorusu üzerine Bahçeli, ''Bizi bu tür yemekler hiç ilgilendirmiyor'' dedi.

  Bahçeli, ''Ülkü Ocakları'nın kapatılmakta olduğu'' yönünde duyumlar bulunduğunu ifade ederek bunun doğru olmadığını soran bir gazeteciye, ''Ülkü Ocakları'nın kapatılması diye bir şey yok. Yalnız mahalle ve semtlerde gelişigüzel kurulmuş olan Ülkü Ocakları temsilciliklerini kapatma kararı aldık'' yanıtını verdi. Bu kararın ocaklar üzerinde kontrolün sağlanması amacıyla mı alındığına ilişkin soruyu ise Bahçeli, ''Tabii her türlü provokasyona karşı gerekli tedbir olsun diye düşünülmüştür'' diye yanıtladı.

  Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili davada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ceza alması durumunda Cumhurbaşkanlığının düşeceği yönünde açıklamaları bulunduğunu hatırlatması üzerine Bahçeli, yargı sürecinin başladığını ve devam ettiğini ifade etti. Bahçeli, kimsenin veya herhangi bir kuruluşun bu süreçte aşırı derecede yorum yapması ve değerlendirmede bulunmasının doğru olmadığını söyledi.

  Bahçeli, kermeste, Türkiye'nin bütün illerinden ve Ankara'nın ilçelerinden gelen kadın kolları üyelerinin açtığı stantları gezdi ve kadınlarla sohbet etti.

  Kermeste ayrıca, Sakarya'dan gelen bir halkoyunu ekibi tarafından Sakarya yöresine ait oyunlar sergilendi.

  (aa)


  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim