• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  MHP'li vekil teklif verdi

  12.03.2009 17:45
  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Başkanlığı’na, 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında kanun teklifinde bulundu.
  MHPli vekil teklif verdi
  MHP'li vekil teklif verdi MHP'li vekil teklif verdi MHP'li vekil teklif verdi

  AYDINPOST ÖZEL-MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Başkanlığı"na, 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında kanun teklifinde bulundu.
  AKP Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayip Erdoğan"ın miting ve toplu açılış programlarını eleştiren MHP"li Vekil Ali Uzunırmak, kanun teklifinde, üç maddenin değiştirilmesini istedi.
  Uzunırmak, kanun teklifinde;
  Madde1- 2429 Sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 maddesi "D" bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  D) Ulusal, resmi, dini bayram günleri, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının miting düzenlediği illerde, seçim mitingi düzenlendiği gün ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.
  Madde 3- Bu kanunu yürütmekte Bakanlar Kurulu yetkilidir.
  Madde 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer” ifadelerine yer verdi.
  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, kanun teklifine gerekçe olarak ise şunları söyledi:
  “2009 yerel seçimlerinde Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan"ın seçim mitingi yaptığı illerde, kamu görevlilerinin bu mitinge katılması yönünde, ilgili il valiliklerce bir yazı ile ya da sözlü olarak uyarıldığı konusunda iddialar ağırlık kazanmıştır.
  Bilindiği gibi devlet memurlarının bir siyasi partiye üye olmaları yasalarımıza göre suç sayılmaktadır. Bununla beraber, siyasi faaliyetler için izin alınması ilgili memuru zor durumda bırakmaktadır. İlgili il valiliğinin yazısı ya da sözlü uyarısına rağmen Başbakan"(ın mitinglerine katılmayan memurların emirlerince tehdit edildiği ya da farklı konular bahane edilerek haklarında soruşturma açıldığı iddiaları kamu oyunca sık sık dile getirilmektedir.
  Kamu görevi yapan ve tarafsızlık ilkesine uymak zorunda olan kamu çalışanlarının yaşadığı bu sıkıntının giderilmesi önem arz etmektedir.
  Bu yasayla Başbakan"ın düzenlediği mitinge katılan memurların her hangi bir soruşturmaya maruz kalmamaları için, Başbakanın miting yaptığı illerde görev yapan kamu personelinin mitingin olduğu günle sınırlı olmak üzere izinli sayılması amaçlanmıştır.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim