• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  MHP'li 6 vekilden önerge

  03.12.2010 11:56
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner’in de aralarında bulunduğu 6 MHP’li milletvekili Sayıştay Kanunu ile ilgili değişiklik önergesi verdi.
  MHPli 6 vekilden önerge
  MHP'li 6 vekilden önerge MHP'li 6 vekilden önerge MHP'li 6 vekilden önerge

  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, TBMM"de görüşülmekte olan 510 sıra sayılı Sayıştay Kanunu teklifinin 38. maddesiyle ilgili değişiklik önergesi hakkında Meclis kürsüsünde bir konuşma yaptı.
  Vermiş oldukları değişiklik önergesi ile 32. maddenin birinci fıkrasının yeniden düzenlenerek denetim raporlarının Sayıştay Başkanlığına veriliş süresinin Haziran ayı sonuna kadar ve de dairelerin rapor hakkındaki görüşlerinin Temmuz ayı sonuna kadar Sayıştay Başkanlığına sunulmasının talep edildiğini belirten Taner, “Bu şekilde süre uzatılmakta ve ikinci fıkrasındaki sadece kurulca görüş bildirilen raporların değil kamu idarelerine ilişkin tüm raporların TBMM"ye gönderilmesini amaçlamaktayız. Ayrıca aynı maddenin üçüncü fıkrasının ise madde metninden çıkartılmamsının daha uygun olacağı kanaatindeyiz” dedi.
  Sayıştay"ın kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını TBMM adına denetleyen ve mali kontrolü düzenleyen bir birim olduğuna işaret eden Taner, görüşülmekte olan kanunun AB uyum yasaları çerçevesinde Hükümet tarafından değil de AK Parti'li grup başkan vekilleri tarafından kanun teklifi olarak getirilmesinin asıl nedeninin görüşmeler başlar başlamaz ortaya çıktığını iddia eden Taner, “Hükümet tasarısı olarak geldiğinde yapılması zor olan bazı değişiklikler teklif olarak verdirerek ve de kanunu ana amacından çıkartacak değişiklikler önergelerle düzenlenmiş ve kanun işlevsiz bir hâle getirilmiştir. Her ne kadar AB'ye uyum kanunu olarak Mecliste gündeme gelmiş olsa da gerek teklif metni ve gerekse görüşmeler sırasında yapılan değişikliklerle, aslında çok fazla da denetim yapma niyetinizin olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. Dünyanın ve dolayısıyla ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen yolsuzlukların son bulması ve yapanların yaptıklarının yanlarına kâr kalmaması için Sayıştay gibi denetim birimlerinin denetim alanları genişletilmelidir. Bugün hâlâ bazı kurum ve kuruluşlar, TOKİ gibi, özelleştirme uygulamaları gibi denetim dışında bırakılıyorsa, bunun altında maalesef art niyet aramaktayız” diye konuştu.
  Gerçi Sayıştay denetçileri tarafından ortaya çıkarılan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin birçoğunun raporlarda kaldığını, neticenin alınmadığını ileri süren Taner, şunları söyledi: “Sekiz yıllık iktidar döneminde yeni bir denetim anlayışı ortaya çıkmış ve yandaşlar, partililer denetim dışı tutulurken maalesef muhalif olanlar sık sık denetime tabi tutulmuşlardır. Bu dönemle ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddialarının buzdağının görünen kısmı olduğu esas kitlesinin ise iktidarın düşmesinden sonra ortaya çıkacağı bir gerçektir”
  Konuşma sonrası yapılan açık oylama ile MHP"li 6 milletvekili tarafından verilen önerge oy çoğunluğu ile reddedildi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim