• BIST 108.489
 • Altın 151,125
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  MHP'den YSK'ya başvuru

  25.12.2008 15:00
  MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, mahalli idareler seçimleriyle ilgili hukuk kargaşasının devam ettiğini belirterek, şöyle bir öneride bulundu.
  MHPden YSKya başvuru
  MHP'den YSK'ya başvuru MHP'den YSK'ya başvuru MHP'den YSK'ya başvuru

  Bal, ''Seçmen listelerinin tanziminde adrese dayalı nüfus sayımı verilerine dayanılmasından vazgeçilmesini'' istedi.

  Bal, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, önerilerini içeren bir dilekçeyi dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verdiklerini bildirdi.

  Hükümetin, MHP'nin önerilerini dikkate almadan seçim kanunu çıkardığını, ardından adrese dayalı sayım işlemlerinin yapıldığını, bunlar yapılırken de TÜİK'in istatistiki verilerinin dikkate alınmadığını, böylece 6.5 milyon seçmen fazlalığının ortaya çıktığını söyledi.

  MHP'nin yeni bir teklifte bulunarak, hukuk kargaşasının giderilmesine çalıştığını belirten Bal, mevcut şekilde seçimlere gidilmesi halinde ''Seçimlere ağır bir gölge düşeceğini ve seçimlerin meşruiyetinin her zaman tartışılacağını'' ileri sürdü. Yargı süreci tamamlanmamış olan seçmen listesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Bal, askıya çıkan nüfus sayım sisteminin YSK tarafından yeterince değerlendirilemediğini, bunun için sürecin tartışmaları olduğunu iddia etti.

  Bal, YSK'ya verdikleri dilekçede, seçmen listelerinin tanziminde, ''Adrese Dayalı Nüfus Sayısı'' verilerine dayanılmasından biran önce vazgeçilmesini, bunun yerine 22 Temmuz 2007 yılında yapılan ''Milletvekili Seçimleri''nde ve daha sonra, ''Anayasa Değişikliğinin Halk Oyu''na sunulmasında kullanılan seçmen kütüklerinin güncelleştirilerek, 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimlerinde kullanılmasını istediklerini söyledi.

  -''KUSUR BİZZAT BAŞBAKANINDIR...''-

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bal, yargı organları arasında yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine, yargı mensuplarının kararlarıyla konuşacağını, kararlar verildikten sonra, bir diğer mahkemeyi eleştiren sözlerin sarf edilmesinin, yargı makamında bulunan kişilerin zarafetiyle bağdaşmayacağını belirterek şunları söyledi:

  ''Sayın Başbakanın bu konudaki eleştirileri ise hiç kabul edilemez. Çünkü Sayın Başbakan, kendi kafasındaki gibi düşünmeyen herkesi, kendi kafasındaki kurallara göre mahkum eden bir anlayışa sahiptir. Danıştaya ulema yolu gösteren, Anayasa Mahkemesinin verdiği bir kararı kurşunlarla değerlendiren bir anlayıştan geldiği için, böyle ulu orta laflar söylemesi mümkündür. Ancak, bu tartışmaların müsebbibi Sayın Başbakan'ın bizzat genel başkanlığını yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisi'dir.

  Adrese dayalı nüfus sayım sistemi kendi süreci içerisinde olgunlaşarak yargı yolu tamamlandıktan sonra, en kutsal değer olan seçimlerde seçmen adedinin ve kimlerin seçmen olabileceğini belirleyen seçmen listelerinde kullanılabileceğine dair bir imkan yaratılmış olsaydı, ne anayasa mahkemesinin kararı ortada olurdu, ne de Danıştayın kararı ortada olurdu. Kusur bizzat Başbakanındır, sağa sola saldırmakla bu kusuru örtmesi mümkün değildir.''

  Meclis araştırması isteyip istemeyecekleri yönündeki bir başka soruya da Bal, ''Dün verdiğimiz dilekçe neticesinde YSK'nın bir karar vermesini bekliyoruz. MHP sorunu çatıştırarak büyütme arzusu içinde değildir. Soruna olumlu ve makul bir çözüm bulma gayreti içindedir. Eğer sonuç almak mümkün değilse her türlü yasal imkandan yararlanacaktır. Her türlü yasal imkan içinde her şey olacaktır'' karşılığını verdi.

  -''TEĞET İLE PSİKOLOJİ ARISINDAKİ İLİŞKİ...''

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Bal, Başbakan Erdoğan'ın ''Ekonomik krizin psikolojik olduğu'' yönündeki açıklamalarına ise ''Sayın Başbakan herhalde geometri bilgisini bu defa psikoloji bilgisiyle bütünleştirmek istiyor. Teğet ile psikoloji arasında ne kadar bir bağlantı varsa, krizle psikoloji arasında da o kadar bağlantı vardır'' yanıtını verdi.


  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim