• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  MHP'den sert çıkış

  25.05.2009 18:20
  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın “Yıllarca farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu.
  MHPden sert çıkış
  MHP'den sert çıkış MHP'den sert çıkış MHP'den sert çıkış

  Bu aslında faşizan yaklaşımın sonucuydu” seklindeki sözlerine tepki gösterdi. Türk milletinin tarihinde “insan yakma, kazıklı voyvoda” örneklerinin olmadığını kaydeden Vural, “Başbakan Orhan Pamuk gibi konuşmuştur” dedi. Başbakan Erdoğan"a “mayın tasarısını geri çekin” çağrısında bulunan Vural, “One Minute"den sonra adet özür hediyesi olarak Başbakan bu tasarıya dört elle sarılıyor” dedi. Vural Başbakan"a “Kurtuluş Savaşı öncesindeki Sevr dönemi özleminde misiniz?” diye sordu.

  Vural Meclis"te düzenlediği basın toplantısında, Meclis Genel Kurulu gündemindeki Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve ihale işlemleriyle ilgili tasarı ve Başbakan Erdoğan"ın “Yıllarca farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Bu aslında faşizan yaklaşımın sonucuydu” şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan"ın mayın temizliği ve etnik temizlikle ilgili sözlerinin hayret verici olduğunu ifade eden Vural, MHP olarak mayınların temizliğini doğru bulduklarını ancak itiraz ettikleri hususun mayından temizlenecek toprakların tarım amaçlı yabancılara verilmesi olduğunu söyledi. Tasarıyı "toprakları başkalarına vermeyi amaçlayan" bir tasarı olarak nitelendiren Vural, “Bir ihale için bir kanun çıkarılıyor” dedi. Hükümetin amacının mayın temizliği değil, Suriye sınırındaki toprakların başkaları tarafından işletilmesi olduğunu söyleyen Oktay Vural, Erdoğan"ın “etnik temizlikle” ilgili sözlerini ise şöyle değerlendirdi:

  “Bizi etnik temizlikle, ırkçılıkla suçlayan Başbakan"ın bu sözleri kendi ruh dünyasını yansıtıyor. Türk milleti bu toprakları işleyemeyecek kadar aciz mi? Tarım için yap-işlet"e ihtiyaç mı var? Bu yaklaşım, bölücü, ayrımcı, ırkçı bir yaklaşımın tezahürüdür. Sayın Başbakan Türk milletinin bu toprakları işlemesinden niye rahatsızsınız? Yoksa Türkiye, Türk milletine bırakılamayacak kadar önemli de onun için mi? Başbakan bu millete niye ambargo koyuyor? Başbakan"ın asıl zihniyeti açığa çıkmıştır. Başbakan"ın asıl amacı mayınların temizliği değil. One Minute"den sonra adeta özür hediyesi olarak Başbakan bu tasarıya dört elle sarılıyor.”

  -“BAŞBAKAN ORHAN PAMUK GİBİ KONUŞMUŞTUR”-

  Başbakan Erdoğan"ı Türk milletine “şaşı” bakmakla suçlayan Vural, Erdoğan"ın sözlerini “mandacı” zihniyetin tipik bir tezahürü olarak da değerlendirdi. Türkiye"nin topraklarını başkasına kiraya veren bir noktaya geldiğini söyleyen Vural, Başbakan"ın sözleriyle ilgili “Türk milletine bühtandır, hakarettir” ifadesini kullandı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sınırlarının Lozan anlaşması ile çizildiğini kaydeden Vural Başbakan"a “Kurtuluş savaşı öncesinde Sevr dönemi özleminde misiniz? Büyük Ermenistan hayali için Van"ı, Erzurum"u yakanlara karşı o günlerde alınan tedbirleri etnik temizlik olarak görmek kimin ekmeğine yağ sürüyor. Bu millet tarihinin hiçbir döneminde ırkçı olmamıştır, bizim tarihimizde kazıklı voyvoda, insan yakma olayları yoktur. Başbakan Orhan Pamuk gibi konuşmuştur. Sayın Başbakan, mayın temizliği için tarihimizi kötülemeye değmez. Başbakan İzmir için "gavur İzmir" demişti, şimdi eski günlere mi dönmesini istiyor? Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmıyor.” diye konuştu.

  -“MAYINLARI PKK"YA KİMLER SATTI?”-

  Vural, anti personel mayınlarının önemli bir konu olduğunu vurgularken, “Bu mayınları -depolardaki dahil olmak kaydıyla-imha etmesi gereken ve imza atanların depolarında anti personel mayınları var mı, yoksa PKK"ya kimler sattı acaba?” diye sordu.

  Erdoğan"ın kendi içindeki değişim, dönüşüm ve çatışmalarda sürekli olarak milleti ve kendi dışındaki insanları karaladığını, kötülediğini belirten Vural, tasarının istekleri doğrultusunda değiştirilmesi halinde Meclis"ten oy birliğiyle geçeceğini kaydetti. Başbakan"a “mayın tarlası ile domates tarlasını karıştırmamak lazım” diye seslenen Vural, hükümetten tasarıyı geri çekmesini istedi.

  -“ALLAH AKIL FİKİR VERSİN”-

  Vural bir soru üzerine Devlet Bakanı Egemen Bağış"ın AB"ye yönelik “Rol modeliniz Tayyip Erdoğan mı Usame Bin Ladin mi olsun istiyorsunuz?” sözlerini de değerlendirdi.

  Vural, “Allah akıl fikir versin. Bu nasıl bir zihniyettir. Demokratik bir ülkede, Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Türk milletinin yüzde 38"inin oyunu almış. Diğeri de silah sıkan, kurşun sıkan birisi. Kendileri bizzat yakıştırma yapıyorlar demek ki. Erdoğan ile Usame Bin Ladin arasında bir mukayese yaparak Türk milletine haksızlık yapıyorlar, bu milletin verdiği oylara da haksızlık yapıyorlar. Bu Türk milletine hakaret teşkil eder, doğru bir benzetme değil” diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim