Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yeni hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre hava sıcaklıklarının güney ve batı bölgelerde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor. Öte yandan İstanbul Valiliği'nden kritik uyarı geldi. Peki hangi illerde yağış kuvvetli olacak? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen aktardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Güney Ege, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İstanbul, Sinop, Artvin, Ağrı, Iğdır, Van ve Hakkari çevreleri ile Kırklareli ve Hatay'ın kıyı kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Denizli, Adana, Rize ve Artvin çevreleri ile Afyonkarahisar'ın güney, Muğla ve Aydın'ın iç, Hatay'ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Şiddetli sağanak gece saatlerinde başlamış, sele teslim olmuştu. Peki İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak?

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen bu soruya, “İstanbul’da bugün yağış yok, sıcaklık 2,3 derece düştü. 27 dereceye kadar düştü. Fakat rüzgar var” şeklinde yanıt verdi.

Türkiye genelinde de sıcaklık düşmeye başladı ancak bazı bölgelerde yağış devam ediyor. Meteoroloji de 5 kent için sarı, 2 il için ise turuncu kodlu alarm verdi.

“Ege ve Akdeniz bölgesinde sıcaklıklar hala yüksek. Eylül sonuna kadar yüksek geçecek. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve Akdeniz’in batısında ve Ege’nin güneyinde yağışlar görülüyor. Yağışlar Artvin, Rize, Ağrı’nın kuzeyi, Van civarlarında öğle saatlerinde kuvvetli. Aynı şekilde Osmaniye, Kahramanmaraş, Mersin, Adana ve Hatay'ın kuzeyinde yağışla biraz kuvvetli olacak.”

HAVA SICAKLIĞI:

Önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (40-60 km/saat) kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Denizli, Adana, Rize ve Artvin çevreleri ile Afyonkarahisar'ın güney, Muğla ve Aydın'ın iç, Hatay'ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

Parçalı ve az bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde İstanbul çevrelerinin yer yer çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. EDİRNE 16°C, 27°C Parçalı ve az bulutlu İSTANBUL 21°C, 28°C Parçalı ve az bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yer yer çok bulutlu ve sağanak yağışlı KIRKLARELİ 17°C, 27°C Parçalı ve az bulutlu, kıyı kesimleri yarın (Pazar) öğle saatlerinde yer yer çok bulutlu ve sağanak yağışlı SAKARYA 17°C, 28°C Parçalı ve az bulutlu

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Denizli çevreleri ile Afyonkarahisar'ın güney, Muğla ve Aydın'ın iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. A.KARAHİSAR 13°C, 27°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor: Yağışların güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. DENİZLİ 20°C, 33°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Pazar) öğle saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor: Yağışların yarın (Pazar) öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. İZMİR 22°C, 32°C Parçalı ve az bulutlu MUĞLA 18°C, 32°C Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) öğle saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor: Yağışların iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Adana çevreleri ile Hatay'ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. ADANA 24°C, 33°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, gece saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. ANTALYA 25°C, 32°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Pazar) öğle saatlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor: Yağışların batısının iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. HATAY 23°C, 30°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde gece saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. MERSİN 26°C, 32°C Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. ANKARA 14°C, 26°C Az bulutlu ESKİŞEHİR 12°C, 27°C Parçalı ve az bulutlu KONYA 17°C, 27°C Parçalı ve az bulutlu SİVAS 8°C, 23°C Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu, Sinop çevrelerinin çok bulutlu ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. BOLU 11°C, 24°C Parçalı ve az bulutlu KASTAMONU 8°C, 24°C Parçalı ve az bulutlu SİNOP 20°C, 24°C Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı ZONGULDAK 16°C, 24°C Parçalı ve az bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ile Artvin çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece ve sabah saatlerinde Rize ve Artvin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor AMASYA 13°C, 25°C Parçalı bulutlu SAMSUN 17°C, 23°C Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı TOKAT 12°C, 24°C Parçalı bulutlu TRABZON 20°C, 24°C Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkari çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. ERZURUM 6°C, 22°C Parçalı ve çok bulutlu KARS 5°C, 20°C Parçalı bulutlu MALATYA 15°C, 29°C Parçalı bulutlu VAN 11°C, 23°C Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Pazar) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. DİYARBAKIR 19°C, 34°C Az bulutlu ve açık GAZİANTEP 22°C, 33°C Az bulutlu ve açık SİİRT 24°C, 33°C Az bulutlu ve açık ŞANLIURFA 24°C, 33°C Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA

Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege'de fırtına bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, sabah saatlerinde 7, öğle saatlerinden itibaren yer yer 8; Doğu Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, doğusu öğle saatlerinde 7 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, yer yer 3,0 ila 3,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 güneyi 7, öğle saatlerinden itibaren yer yer 8 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, yer yer 3,0m, Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7, öğle saatlerinden itibaren yer yer 8; Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5, kuzeyi yer yer 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, yer yer kuzeyi 2,5 ila 3,5 m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, batısı öğle saatlerinden sonra kuzeybatıdan yer yer 6; Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, batısı yer yer 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: batı ve güneybatıdan 3 ila 5, yer yer 6 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 1,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.