• BIST 109.162
 • Altın 153,435
 • Dolar 3,8395
 • Euro 4,5099

  Mete Işıkara Aydın'a geldi

  08.03.2008 16:03
  Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara katıldığı ‘Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’ bilgilendirme toplantısında depremde görülecek olan maddi manevi zararların en aza indirilmesi için yapılan çalışmaları anl
  Mete Işıkara Aydına geldi
  Mete Işıkara Aydın'a geldi Mete Işıkara Aydın'a geldi Mete Işıkara Aydın'a geldi

  Türkiye Türk Kızılay Derneği"nin hazırlamış olduğu, Afet zararlarını azaltma programı çerçevesinde bu yıl Aydın"da başlayacak olan “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi” bilgilendirme toplantısı yapıldı.
  13 Ocak 2007"de başlayan ve her yıl 10 ilde yapılarak 8 yılda tamamlanacak olan bu proje kapsamında Kızılay Şubelerinde eğitimciler yetiştirilecek. Yerelde afete hazırlık ve zarar azaltma çalışmalarında yer alan kurumlarla ilişkilerin gelişmesi ile ilk ve ortaöğretim okulundaki her okuldan en az bir öğretmenin, ibadet yerindeki her birimden en az bir din görevlisinin, Türkiye genelinde muhtarların Toplum Liderleri olarak kazanılması ve toplumu depreme karşı bilgilendirme çalışmaları yapılması hedefleniyor. Proje hakkında konuşan Vali Malay; “Hiç kimse deprem olsun istemez ama bilinmeli ki Aydın birinci derecede deprem bölgesi bunlar olacak şeyler ama az zararla kurtulmanın yolları neler bunları çok iyi bilmeli ve bilinçlendirmeliyiz. Binalar sağlam yapılmalı deprem olmadan önce neler yapmamız gerek önlemler almalı, deprem olduktan sonrada en önemlisi panik yapmak yerine vatandaşlara anında yardımcı olmak. Kızılay deprem olur olmaz vatandaşın imdadına yetişen bir kuruluş bu yönüyle gerçekten çok borçluyuz fakat vatandaşında böyle konuda bilinçli olması yardım etme açısından çok önemli.”dedi.
  Aydın"a 2. gelişi olduğunu belirten Prof. Dr. Işıkara ise Projelerinin amacının depremlere hazırlıklı olmak ve deprem gerçeğini kabul edip az zararla kurtulmanın yollarını aramak diyerek şöyle konuştu; “Proje Öncelikli olarak İstanbul ve Düzce"de başlayarak, 2008 yılında 10 il olan Aydın, Adana, İzmir, Bolu, Muş, Bursa, Elazığ, Karabük, Manisa, Tokat illerinde ve daha sonra her sene 10 il daha eklenerek tüm Türkiye"de uygulanacak. Tüm Dünya"ya örnek olacak bu proje ile Öğretmenlerden çocuklara, çocuklardan velilere, Muhtarlardan, muhtarlığa gelen vatandaşlara, Din görevlilerinden yine ibadet etmeye gelen insanlara herkes bilinçlenmiş olacak böylece maddi manevi zararlar en aza indirgenmiş olacak.”
  Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Aydın Valisi Mustafa Malay, Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kızılay Derneği Eğitim Bölümü Başkanı Funda Gülay Ünal, Eğitim Bölümü Başkan Yardımcısı Vildan Erözmez, Lojistik Bölüm Müdürü Refik Akdemir, Türkiye Kızılay Derneği Aydın Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci ve Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Nuri Oğan katıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim