Meta uzun süredir mesajlaşma ürünleri için uçtan uca şifreleme üzerinde çalışıyor, ancak şimdiye kadar yalnızca WhatsApp’da gizlilik özelliğini açtı.

iOS 16’nın sorunları günden güne artıyor iOS 16’nın sorunları günden güne artıyor
Meta, projeleriyle ilgili son güncellemesinde, Messenger'daki belirli kullanıcılarla uçtan uca şifreli sohbetleri test etmeye başlayacağını söyledi. Testin bir parçası olmayı seçenler, en sık yaptıkları sohbetlerden bazılarının otomatik olarak uçtan uca şifrelendiğini görecekler. Bu, artık o arkadaşlarla "Gizli Sohbetler" başlatmak için hiçbir neden olmadığı anlamına geliyor.

Şirket ayrıca, telefonlarını kaybetmeleri veya yeni bir cihaza geri yüklemek istemeleri durumunda kullanıcıların konuşma geçmişlerine erişmelerini sağlayan şifreli sohbetler için güvenli depolamayı da test ediyor. Yedeklemelerine güvenlik depolama yoluyla erişebilmek için, kullanıcıların bir PIN oluşturması veya daha sonra kaydetmeleri gereken kodlar oluşturması gerekecek.

İkisi de uçtan uca şifreli seçenekler ve ekstra bir koruma katmanı sağlıyor. Bununla birlikte, kullanıcılar konuşmaları geri yüklemek için bulut hizmetlerini kullanmayı da seçebilecekler- örneğin iOS cihazları olanlar, yedeklerine erişmek için gereken gizli anahtarı saklamak için iCloud'u kullanabilecek. Meta ayrıca bu hafta güvenli depolamayı test etmeye başlayacak.                             

Meta'nın önümüzdeki haftalarda kullanıma sunacağı diğer testlerde mesajları geri alma ve Facebook Hikayelerine şifreli sohbetler olarak yanıt gönderme gibi özellikleri de test edecek. Şirket ayrıca uçtan uca şifreli aramaları Messenger'daki Aramalar sekmesine de getirmeyi planlıyor.

Ayrıca şirket, Messenger'ın yok olma modu sohbetlerini de kullanımdan kaldırıyor, ancak kaybolan mesajlar özelliğini koruyacak. Instagram'a gelince, Meta, uygulamada uçtan uca şifreli mesajlar ve çağrılar için devam eden testleri genişletiyor.

Bunların tümü, hizmetlerine yönelik mesajlar ve çağrılar için varsayılan uçtan uca şifrelemenin küresel olarak kullanıma sunulması yolunda ilerlerken Meta'nın hazırlıklarının bir parçası. Şirket 2023'te piyasaya sürülmeden önce daha da fazla test ve güncelleme başlatmayı planlıyor.