• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Merkez'den Şaban cevabı

  25.01.2009 18:33
  Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'dan IMF açıklaması
  Merkezden Şaban cevabı
  Merkez'den Şaban cevabı Merkez'den Şaban cevabı Merkez'den Şaban cevabı

  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "niyet mektubunun 29 Mart yerel seçimlerinden önce imzalanıp gönderilmesi gerektiğini düşündüğünü" belirtti.
  Yılmaz, revize makroekonomik büyüklüklerin de IMF ile yapılacak anlaşma açıklandığında görüleceğini kaydetti.
  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve başkan yardımcıları, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltılı sohbet toplantısında biraraya geldi.
  Ekonomik gelişmeler ve Merkez Bankasının para politikaları hakkında bilgi veren Yılmaz, enflasyon senaryoları içinde IMF"nin yerinin sorulması üzerine, senaryolarda IMF"nin yer aldığını söyledi.
  Yılmaz"ın konuşmasında enflasyon tahmininin makroekonomik temellerle uyumlu olduğunu belirttiği anımsatılarak, "şu ana kadar revize rakamlar açıklanmadı. Bunlar hangi makroekonomik büyüklükler?" sorusuna karşılık da Yılmaz, "(Revize makroekonomik büyüklükleri) IMF ile yapılan anlaşma açıklandığında rahatlıkla göreceksiniz" dedi. Yılmaz, konuya ilişkin detaylı sorulara yanıt vermedi.
  IMF ile görüşmelere yönelik soru üzerine ise Yılmaz, Merkez Bankası ile para politikasına yönelik görüşmeler yürütüldüğünü ve bu görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Yılmaz, Merkez Bankasının bunun dışında ekonominin tümünü ilgilendiren hususlarda da görüşmelerde yer aldığını belirterek, "Bununla ilgili olarak görüşmeler devam ediyor. Zannedersem kısa sürede bununla ilgili açıklama yapılacak" dedi.
  "Açıklama bu ay içinde yapılabilir mi, seçimden sonraya kalacağına yönelik söylentiler bulunuyor? sorusuna da Yılmaz, "Niyet mektubunun herhalde seçimden önce imzalanıp gönderilmesi gerekir diye düşünüyorum. Onu söyleyeyim"karşılığını verdi.
  "IMF"in bildiğini kamuoyundan niye saklıyorsunuz?" sorusu üzerine de Yılmaz, müzakerelerin devam ettiğine dikkati çekerek, "eli güçlü tutmak için uluorta tartışmanın doğru olmayacağını", kamuoyunun da yakında bunları öğreneceğini kaydetti.
  Yılmaz, bir soru üzerine de en önemli pazarlık konusunun "makroekonomik büyüklükler ve maliye politikası olduğunu" dile getirdi.

  "TERCİHİMİZ PARANIN HAZİNE"YE GİTMESİ"
  Durmuş Yılmaz, IMF"ten alınacak tutarın nasıl kullanılacağına ilişkin soru üzerine de paranın kullanılmasıyla ilgili Merkez Bankasının elinde yeterli enstrüman bulunduğunu ifade ederek, "Tercihimiz mümkün olduğu kadar, Merkez Bankasına gelirse biz de bunu kullandırabiliriz, kullanabiliriz ama öncelikle bu para Hazineye gitsin istiyoruz. Hazine iç borcu yönetirken kullandığı iç borç çevirme oranları var. Dolayısıyla Hazine ne kadar az borçlanırsa piyasaya o kadar para verecek, özel sektörümüzün kullanabileceği fonlar o kadar fazla olacak" şeklinde konuştu.
  Bu arada söz alan Başkan Yardımcısı İbrahim Turan, IMF ile daha önce yapılan anlaşmalarda kamu maliyesinin borç çevirme sıkıntısının ön planda yer aldığını, bu nedenle mekanizma tasarlamanın daha kolay olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
  "Kamunun ciddi anlamda borç çevirme sorunu görünmüyor şu an itibariyle. Asıl kamuoyunda üzerinde durulan özel sektörün borçlarıyla ilgili endişeler olduğu için herhalde, tahmin ediyorum yapılan değerlendirmeler de onunla ilişkili olsa gerek."

  SANAYİ VE TİCARET BAKANI ÇAĞLAYAN İLE GÖRÜŞMEYE DE İHTİYAÇ DUYMUYORUM"
  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yaptıkları işten emin olduklarını belirterek, "Emin olduğumuz sürece de bu politikaları uygulamaya devam edeceğiz. Öbür tarafı tamamen sizin takdirinize kalmış" dedi.
  Yılmaz, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Erdem Başcı, İbrahim Turhan, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile birlikte, Ekonomi Muhabirleri Derneği(EMD) üyelerinin katıldığı sohbet toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Yılmaz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan"ın kendisi hakkındaki sözlerinin hatırlatılması ve kendisiyle görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, "görüşmedim. Görüşmeye de ihtiyaç duymuyorum" dedi. Yılmaz, şöyle devam etti:
  "Bizim görevimizi yapmamız için bir takım enstrümanlar var. Sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğumuz çerçevesinde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya gayret ediyoruz. Dolayısıyla bu yaptığımız işleri eleştirenler olacaktır ve olmalıdır. Hele hele bu dönemde bizim hiç aferine ihtiyacımız yok. Bu dönemde bizim ihtiyaç duyacağımız şey tutarlı, belli bir zemine oturan, iç dinamiği tutarlı olan eleştiri ve bu eleştirileri okuduğumuz, bize ulaştığı zaman (acaba diyoruz). Üzerinde düşünmemize gerektiriyorsa takdirle karşılıyor ve bunu da değerlendiriyoruz. Bu tür eleştiriler yok değil, var. Yaptığımız işten biz eminiz. Emin olduğumuz sürece de bu politikaları uygulamaya devam edeceğiz. Öbür tarafı tamamen sizin takdirinize kalmış."

  Zafer Çağlayan ne demişti?

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası"nın son faiz indirimini, “Şaban” tiplemesiyle bilinen merhum sanatçı Kemal Sunal"ın bir filminden örnek vererek değerlendirdi.

  Çağlayan, “Kemal Sunal filminde düştü kafayı yere vurdu, gülüyordu. Hâlâ farkında değildi. Elini kafasına attı kanı gördü ağlamaya başladı. Merkez Bankası da faiz indirimini proaktif yapmadı. Geçen sene faizleri indirecek en iyi ortama sahipken ıskaladık. Bunu şartlar getirdi geç kalındı” dedi.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim