• BIST 107.303
 • Altın 153,266
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Merkez'den piyasa dopingi

  05.12.2008 17:00
  Merkez Bankası'ndan piyasayı rahatlatacak kararlar
  Merkezden piyasa dopingi
  Merkez'den piyasa dopingi Merkez'den piyasa dopingi Merkez'den piyasa dopingi

  Küresel mali krizin etkilerini azaltmak isteyen Merkez Bankası yeni önlemler aldı.

  Merkez Bankası, küresel mali krizin etkilerini azaltmak için yeni önlemler daha aldı. Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık oranlarını Türk Türk parası yükümlülüklerde değiştirmeyerek yüzde 6"da bırakırken, yabancı para yükümlülüklerinde yüzde 11"den yüzde 9"a çekti.
  Merkez Bankası"nın "Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete"nin bugünkü sayısında yayımlandı.
  Tebliğin, bankaların Merkez Bankasında tutmaları gereken zorunlu karşılıklarına faiz ödenmesini düzenleyen 8. maddesinde yapılan değişiklik ile "zorunlu karşılıklara Merkez Bankasınca tespit ve ilan edilen oranlarda faiz ödenir" hükmü, "Türk parası zorunlu karşılıklarda Merkez Bankasınca tespit ve ilan edilen oranda faiz ödenir" şeklinde değiştirildi.
  Tebliğ, 28 Kasım 2008 tarihli zorunlu karşılık cetvelinden geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

  "YAKLAŞIK 2,5 MİLYAR DOLAR EK DÖVİZ LİKİDİTESİ SAĞLANDI"
  Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranında yapılan 2 puanlık indirimle bankacılık sistemine, yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ek döviz likiditesi sağlandığını bildirdi.
  Merkez Bankası"nın "Zorunlu Karşılıklara" ilişkin açıklamasında, son dönemde küresel kredi piyasalarında yaşanan sorunların ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla şimdiye kadar alınan önlemlere ek olarak, halihazırda yüzde 11 olan yabancı para zorunlu karşılık oranının 2 puan azaltılarak yüzde 9"a indirildiği belirtildi.
  Açıklamada, yabancı para zorunlu karşılık oranında yapılan bu indirimle bankacılık sistemine, yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ek döviz likiditesi sağlandığı ifade edildi.
  Merkez Bankası"nın, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşeni yapmaya devam edeceği kaydedilen açıklamada, bu doğrultuda, küresel kredi piyasalarındaki gelişmelerin niteliğine bağlı olarak ilave YTL ve döviz likiditesi önlemlerinin alınabileceği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:
  "Bu çerçevede, küresel kredi piyasalarındaki sorunların derinleşmesi halinde yabancı para zorunlu karşılık oranında tekrar indirim yapılabileceği gibi, uluslararası piyasalardaki iyileşmelere bağlı olarak döviz likiditesine ilişkin sorunların ortadan kalkması halinde bu oranın artırılması da söz konusu olabilecektir.
  Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemde sağlıklı bir gelişme olarak gözlemlediğimiz ters dolarizasyon sürecini desteklemek ve bu doğrultuda YTL mevduatı ve kredileri teşvik etmek amacıyla, yabancı para zorunlu karşılıklara faiz ödenmesi uygulamasına son verilmiş, Türk parası zorunlu karşılıkların faiz oranı ise artırılmıştır. Bu çerçevede, Türk parası zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranı Bankamız gecelik borçlanma faiz oranının yüzde 75'i seviyesinden 80'i seviyesine çıkarılmıştır."

  İHRACATÇIYI RAHATLATACAK KARAR
  Merkez Bankasınca ihracatçılara kullandırılmak üzere belirlenmiş olan reeskont kredisi limiti artırıldı.
  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, yaşanan küresel krizin reel sektör üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, ihracat reeskont kredisi limiti 500 milyon ABD doları artırılarak 1 milyar ABD dolarına yükseltildi.
  Açıklamada şöyle denildi:
  "Ayrıca, ihracat reeskont kredisi uygulama esas ve şartları yeniden düzenlenerek, bu kredilere kullanım kolaylığı getirilmiştir.
  Bu amaçla Akreditifli işlemlerde akreditif bedelinin Bankamıza temlik edilmesi şartı kaldırılmıştır.
  Türk Eximbank tarafından uygulanmakta olan sevk öncesi ihracat kredisi kapsamına mal mukabili ihracatın finansmanı da dahil edilmiştir.
  İhracatın finansmanında reeskonta getirilecek senetlerde, yurt dışı bankalarca ödeme garantisi verilme şartı kaldırılmış, Türk Eximbank ve diğer ticari bankaların ödeme garantisi yeterli görülmüştür."

  REESKONT NEDİR?
  İskonto edilmiş, diğer bir deyişle bir bedel karşılığı (iskonto) el değiştirmiş olan kıymetlerin yeniden bir bedel karşılığı (re-iskonto) el değiştirmesini ifade eder. Merkez bankalarının, şartlarını kendileri belirlemek şartı ile çeşitli senetleri iskontoya tabi tutarak (re-iskonto), reeskont penceresi adı altında para politikası uygulamalarında kullandıkları bir araçtır.

  Reeskont Kredisi: Bankaların, yeni plasman veya nakit gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla Merkez Bankası'ndan borçlu cari hesap veya senet iskontosu şeklinde talep ettikleri nakdi kredidir. Bu kredi, para politikasının uygulamasında oldukça etkilidir.

  Reeskont Oranı: Bankalar Merkez Bankası'ndan kredi almak istediklerinde ellerindeki senet, bono gibi kıymetli evrakları Merkez Bankası'na vererek iskonto ettirirler. Merkez Bankası'nın bu işleme uyguladığı faiz reeskont oranıdır. Bu oranın yükselmesi kredi hacminin daralmasına, azalaması ise kredi hacminin genişlemesine neden olur.
  Mİlliyet

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim