İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsünü yasal güvenceye almak için teklif vereceklerini açıklamasının ardından başlayan tartışmalara ilişkin "Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim” dedi

İYİ Parti Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray ve İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile birlikte Sözcü Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezini ziyaret etti.

CHP'nin kanun teklifi vereceğini açıklamasının ardından başlayan başörtüsü tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akşener "Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum" dedi.  Akşener "Bir kadının başını örterek ya da açarak gezmesi insan hakkıdır" ifadelerini kullandı.

Başörtüsü meselesinde geçmişte yanlışlar yapıldığı vurgulayan Akşener "O yanlışlığı da bağıra bağıra ifade edenlerden birisiyim. Ama o konunun artık problem olmaması, gündemimizden çıkması söz konusu. Hatta başörtüsüyle Meclis'e girecek olan kadın milletvekilleriyle ilgili görüşmeyi Sayın Cemil Çiçek'in isteğiyle ben yönettim. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkandı. Kendisiyle de konuşarak hiçbir probleme, incitmeye sebep vermeden yönettik ve o iş de bitti… Temel prensip olarak elbette hakkın hukukun yanındayız. Biz gıdaya erişim gibi kanayan yaraları konuşmak durumundayız" diye konuştu.

AK Parti'den muhalefete "Başkanlık sistemi revize edilebilir" çağrısı AK Parti'den muhalefete "Başkanlık sistemi revize edilebilir" çağrısı

"Arkadaşlarla konuşacağız"

Akşener, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olabilmesi için seçim tarihinin bir ay öne alınacağını da iddia ederken sözlerine şöyle devam etti:

"Muhtemelen bir ay farkla erken seçim kararı alınacak gibi görünüyor. Öyle bir durumda arkadaşlarla konuşacağız. Ben milletvekili değilim. Bütün kararları arkadaşlarım, milletvekilleriyle tartışıyoruz.

Ama ortada daha vahim bir durum var. Günlük, küçücük işlerle meşgul oluyoruz. Söylemeye çalıştığım şey şu: AK Partililer için söylüyorum bunu. Dün 28 Şubat'ın ürünü olarak pek çok yanlışlığın neticesinde bu arkadaşlarımız işbaşına geldi. O ürünler nedeniyle dişlerini sıka sıka bir sistem oluşturdular. Şimdi biz parlamenter sistem dediğimiz zaman; bu işte öğrendik ki denge ve denetleme mekanizmaları çok önemliymiş. Öğrendik ki bunların hiçbiri olmayınca gayrı ciddilik had safhadaymış. Buradaki öznenin ne olması gerekirdi? İnsan.

Şimdi bu sistemin içerisinde, seçimden seçime insan var. Sonrasında herkes gidiyor. Aynı ucube sistem üzerinden rekabet ettiğiniz zaman nefret alanının içine her gün birileri ekleniyor. 3'üncü kere seçilir mi, seçilmez mi sorularının çok ötesinde bir sorun. Bunu da AK Partililerin düşünmesi gerek. Tayyip Erdoğan'ı en çok sevenlerin tam tersine oy kullanması gerekiyor. Alt taraf 5 sene… Ama bu Türkiye'ye neler kaybettirecek?"