• BIST 109.330
 • Altın 156,024
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Menderes Müzesi'nde hazin

  14.10.2008 12:03
  10 yıl önce milyarlarca para harcanarak açılan müze, kaderine terk edildi.
  Menderes Müzesinde hazin
  Menderes Müzesi'nde hazin Menderes Müzesi'nde hazin Menderes Müzesi'nde hazin

  Aydın-İzmir otobanı girişine 1998 yılında Aydın Belediyesi tarafından milyarlarca liraya yaptırılan ve görkemli bir örtenle hizmete açılan eski Başbakanlardan Adnan Menderes Heykeli ve Müzesi, madde bağımlılarının mekanı haline geldi.
  Açılıştan bir süre sonra içerisindeki eserleri taşınan, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle meçhul kişilerce kapıları ve camları kırılan müze, adeta kaderine terk edildi. Aydın"ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerin başında gelen Adnan Menderes"in anısına yakışmayan bu duruma yıllardır tepki gösteren vatandaşların onca girişimine rağmen, geçen sürede müzenin yeniden faaliyete geçirilmesi için her hangi bir atım atılmadı. Müze ve üzerinde bulunan kaidenin Aydın Belediyesi"ne ait alması nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin bir şey yapamadıklarını belirtilirken, müzenin içinde bulunduğu durumun Aydın'a ve özellikle merhum Menderes'in adına yakışmadığını belirtti.
  Adnan Menderes Heykeli ve Müzesi"nin göze hoş görünmeyen, Aydın"a ve Aydınlılara hiç yakışmayan görüntüsünden duydukları rahatsızlığı geçen yıllarda defalarca belediyeye ilettiklerini belirten çevre sakinleri, "1999 yılı seçimleri öncesi acelece yapılan bu müze ve merhum Menderes"in kaidesinin içinde bulunduğu durum Aydın'a yakışmıyor. Çevrede dolaşan dedikodulara göre; açılış günü protokole göstermek amacıyla müzede sergilenen fotoğraf ve Menderes'i anımsatan bazı eşyalar açılışın ardından toplanmış. O günden bu yana Menderes Müzesi ve heykeli kaderine terkedilmiş durumda. Çoğu kişi heykeli görünce Adnan Menderes olduğunu bile bilmiyor. Menderes Müzesi ve heykelinin adına ve Aydın'a yaraşır bir hale getirilerek içerisinde bulunduğu kötü durumdan kurtarılmasını istiyoruz. Bir müzenin suç işleme mekanına dönüşmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Aydın Belediyesi'nin bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmesini bekliyoruz” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim