• BIST 84.596
 • Altın 252,393
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177

  Memurlar dikkat! AYM'den kritik karar...

  22.05.2014 13:06
  Anayasa Mahkemesi, cinsel içerikli görüntüleri internette yer aldığı için devlet memurluğundan çıkarılan kadının, özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden yargılanması gerektiğine hükmetti.
  Memurlar dikkat! AYM'den kritik karar...
  Memurlar dikkat! AYM'den kritik karar... Memurlar dikkat! AYM'den kritik karar... Memurlar dikkat! AYM'den kritik karar...

  Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumunda ambar memuru olarak görev yapan Ş.K. hakkında "Silivri'de bir bayan gardiyanın aşk maceraları" başlıklı görüntüsünün internette yer aldığı duyumu üzerine disiplin soruşturması başlatıldı. Ş.K, bu süreçte Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna atandı.

  Soruşturma sonucunda, Ş.K'ya memurluk sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle devlet memurluğundan çıkarma cezası verildi.

  Ş.K'nın disiplin cezasının iptali ve mahrum kaldığı özlük haklarının faiziyle ödenmesi talebiyle Adana 2. İdare Mahkemesinde açtığı dava reddedildi. Ş.K, Danıştay'a yaptığı temyiz ve karar düzeltme başvurularından da sonuç alamadı.

  Ş.K, görüntülerin rızası dışında internette yayınlandığı, ayrıca özel yaşam alanında gerçekleşen ve görevi sırasında vuku bulmayan ya da göreviyle ilgili olmayan bir özel yaşam eyleminden dolayı cezalandırıldığı gerekçesiyle Anayasal haklarının ihlal edildiğini savunarak bireysel başvuruda bulundu. Ş.K, yeniden yargılama yapılmasını ve uğradığı zarar karşısında 60 bin lira manevi tazminata hükmedilmesini talep etti.

  Başvuruyu kabuledilebilir bulan Anayasa Mahkemesi, başvurucu kadın memurun Anayasa'nın 20. maddesiyle güvence altına alınan özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin sonuçlarıyla beraber ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına hükmetti. Yüksek Mahkeme, yeniden yargılamanın yeterli tazmin oluşturduğu gerekçesiyle manevi tazminat talebini reddetti.

  Kararda, Anayasa'nın 20. maddesinde, herkesin özel hayatına saygı gösterilmesi hakkına sahip olduğu ve özel hayatın gizliliğine dokunulamayacağının belirtildiği anımsatılarak, düzenlemede yer alan özel hayatın gizliliği hakkının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi çerçevesinde özel yaşama saygı hakkı kapsamında güvence altına alınan hakka karşılık geldiği ifade edildi.

  Başvurucunun, devlet memurluğundan sadece mesleki nedenlerle yürütülen bir disiplin soruşturması neticesinde çıkarılmadığının açık olduğu belirtilen kararda, süreçte başvurucunun özel hayatı kapsamındaki davranışlarının belirleyici olduğu vurgulandı.

  Kararda, "Bu şartlar altında, özel yaşamına ait unsurlar gerekçe gösterilerek verilen devlet memurluğundan çıkarma kararının, başvurucunun özel hayatın gizliliği hakkına bir müdahale oluşturduğu açıktır" denildi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim