Milyonlarca memur ve emekli yılda iki kez zam alıyor. Ocak ve temmuzda yapılan bu zamlarda enflasyon oranları belirleyici oluyor. Altı ayda bir ocak ve temmuzda geriye dönük belirlenen enflasyon oranına göre maaşlara zam yapılıyor. Memur ve memur emeklisi için maaş zammını belirleyen diğer faktör ise iki yılda bir yenilenen toplu sözleşme görüşmeleri.

YÜZDE 40’I BULMA OLASILIĞI

Beklenti anketindeki rakamlara göre temmuzda son altı aylık kümülatif enflasyon oranı yüzde 38.52 olarak hesaplanıyor. Açıklanan rakamların bir miktar daha yüksek çıkması halinde bu oranın yüzde 40’ı bulması bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmesi bulunmayan SSK ve Bağkur emeklileri ise altışar aylık enflasyon ne çıkarsa o oranda zam alıyor. İlk dört aylık rakamlarla zam yüzde 31.7’e ulaşmış durumda. Beklenti anketi rakamlarından yola çıkarsak yine bu kesimin zammı yüzde 40 sınırına ulaşacak. SSK ve Bağkur emeklisi yılbaşında yüzde 25.46 zam almıştı.  

DÜŞÜK MAAŞTA CİDDİ ARTIŞ BEKLENTİSİ

Emekliye, memura ve çalışana temmuzda ek destek düzenlemelerinin yapılması da konuşuluyor. En düşük emekli maaşının 3 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen zam yapılabileceği yönünde. Böyle bir durumda düşük maaşlı emeklinin alacağı toplam zammın yüzde 40-50 arasında olabileceği hesaplanıyor.

  

*  Bu hesap Merkez Bankası beklenti anketine göre enflasyonun mayısta yüzde 2.86, haziranda yüzde 2.25 olacağı varsayımıyla yapılmıştır.

** Bu hesap ise enflasyonun mayısta yüzde 4,haziranda yüzde 3 olacağı varsayımıyla yapılmıştır.