Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Böylece memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısı için alacağı enflasyon farkı da netlik kazanacak.

Henüz 10 yaşında mahkemeden aldığı karar duyanı şaşkına çevirmişti… Çete lideri olmak isterken felakete sürüklendi! Henüz 10 yaşında mahkemeden aldığı karar duyanı şaşkına çevirmişti… Çete lideri olmak isterken felakete sürüklendi!
Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri de bugün açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini bugün saat 10.00'da açıklayacak.

YÜZDE 7.5 ORANI AŞILDI

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 35,64 artış oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7,5'lik zam oranı aşıldı. Memurlar, haziran ayı TÜFE oranı kapsamında enflasyon farkı alacak. SSK ve BağKur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Toplu sözleşme gereği, enflasyon farkı 6 aylık dönemler halinde hesaplanıyor. Bugün açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile ilk 6 aylık enflasyon farkı, çalışanların maaş artışlarında belirleyici olacak.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 77,75'e çıkmasını bekliyor.