Maaşlarını ayın 1-5'i arasında çeken 2.4 milyon memur emeklisi ile dul, yetim ve vazife malullerinin temmuz ayı zam farkları hesaplarına yatırılıyor. En düşük fark tutarı 1788 lira.

23 yıldır bitmeyen mağduriyet: EYT 23 yıldır bitmeyen mağduriyet: EYT
SSK ve Bağkur emeklilerinin zamlı maaşları 17 Temmuz itibarıyla yatmaya başlamıştı. Ancak her ayın 1-5’i arasında maaş çeken memur emeklisi, zam farkını alamamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dün 2.4 milyon memur emeklisinin merakla beklediği tarihi açıkladı. Buna göre; 1 Temmuz itibarıyla hak edilen zam farkları 28 Temmuz Perşembe günü hesaplara geçecek.

ÜÇ AYLIK ALANLARA NASIL YATACAK?

Emekli Sandığı kapsamındaki malul, vazife malulü, dul ve yetim aylığı alanlar da zam farklarını aynı tarihte çekecek. Bu kapsamda toplam 2 milyon 385 bin 799 kişiye 6 milyar 447 milyon 227 bin 858 lira fark ödemesi yapılacak. Bazı emekliler maaşı her ay, bazıları ise üç ayda bir alıyor. Buna göre farklar şu şekilde yatacak:

- Aylıklarını her ay alanlara; temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında. - Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan; - Mayıs-haziran-temmuz döneminde aylık alanlara; temmuz ayı olmak üzere, 1 aylık tutarında, - Haziran-temmuz-ağustos döneminde aylık alanlara; temmuz ve ağustos ayları olmak üzere, 2 aylık tutarında, - Temmuz-ağustos-eylül döneminde aylık alanlara; temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere, 3 aylık tutarında fark yansıtılacak.