• BIST 108.434
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Mehmetler'in teminatı devlete kaldı

  11.05.2011 06:46
  Başkent Gaz ihalesinin iptali gözleri Kazancı-Karamehmet ortaklığının kazandığı elektrik ihalelerine çevirdi.
  Mehmetlerin teminatı devlete kaldı
  Mehmetler'in teminatı devlete kaldı Mehmetler'in teminatı devlete kaldı Mehmetler'in teminatı devlete kaldı

   

        
   
   
  İstanbul'un elektriğine 4.8 milyar dolar teklif veren iki ortak için süre 31 Mayıs'ta doluyor. Başkent'e ödenen 92.6 milyon dolarlık teminat ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na gitti.
   
  Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'yi 1.2 milyar dolar teklifle alan Mehmet Emin Karamehmet ile Aksa Enerji'nin sahibi Mehmet Kazancı'nın kavgası sonrasında devralmaya ilişkin süre uzatılmasına rağmen önceki gün de ihale bedelini yatırılmadı ve ihale iptal edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ihale ile ilgili süre uzatımına rağmen tutarın yatırılmamasından rahatsız olduğu, yeniden süre uzatımı verilmesinin 'ihaleyi sulandıracağı' gerekçesiyle iptalinden yana olduğu öğrenildi.
   
  FİNANSAL RAHATSIZLIK
   
  Edinilen bilgiye göre yaklaşık 9 ay önce ihalesi kazanılan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin ihale tutarının önceki gün yatırılamamasında Karamehmet ile Kazancı'nın kavgasının etkili oldu. İkilinin kavgasının finans çevrelerinde de tedirginlik yaşattığı öne sürülüyor. Özellikle Karamehmet'in Mehmet Kazancı'ya yer vermeden kurduğu Çankaya Gaz ile devralma işlemini başlatmasının bankacılık kesiminde 'ortağını gizlice safdışı bırakan' intibası uyandırdığı söylentileri kulislerde konuşuluyor. Bu nedenle bankaların teminat verme konusunda kaygılı olduğu belirtiliyor.
   
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Batman'dan yaptığı değerlendirmede, "Süre dün (önceki gün) doldu. Kredi bulamadılar. İhalenin iptalinden başka şansı yok. Biz de sürecin başarılı bitmesini isterdik. 8-9 aydır ihale tutarını toparlayamadılar. Yeniden ihaleye çıkılacak. Bu yıl ihaleye çıkılmalı" denilirken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da (ÖİB) yaptığı değerlendirmede Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'nin yüzde 80 oranındaki hissesinin özelleştirme işleminin iptal edildiğini açıkladı.
   
  YÜKÜMLÜLÜKLER ESAS
   
  Açıklamada, şartname uyarınca Çankaya Doğalgaz Dağıtım A.Ş ile ÖİB arasında imzalanması gereken Hisse Satış Sözleşmesi, MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş'nin, ihale şartnamesinde belirtilen yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle imzalanamadığı kaydedildi. Söz konusu şirketin ÖİB'ye verdiği ve özelleştirme tarihinde bugüne kadar alınan en yüksek teminat olarak kayda geçen 92 milyon 600 bin dolar geçici ve ek geçici teminatları irat kaydedilerek, ihalenin iptal edildiği bildirildi. Kanun uyarınca, özelleştirmeye ilişkin masraflar düşüldükten sonra yaklaşık 532 milyon TL'nin Hazine'ye, 677 milyon TL'nin BOTAŞ'a ve kalan tutarın da Ankara Büyükşehir Belediyesine transfer edilmesi gerektiği kaydedildi.
   
  1.2 milyon abonesi var
   
  Başkent Doğalgaz, 2037 yılına kadar geçerli olan doğalgaz dağıtım lisansına sahip ve 1,2 milyon abonesi bulunuyor. Şirket, hem abone sayısında hem de doğalgaz satış hacminde istikrarlı bir büyüme gösteriyor. Başkent Doğalgaz özelleştirilmesi için ilk ihale 2008 yılının Mart ayında, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmişti. İhalede en yüksek teklifi 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım Energaz, ikinci en yüksek teklifi Elektromed vermişti.
   
  En yüksek teklifi veren her iki şirketin de yükümlülüklerini yerine getirememesiyle ihale iptal edilmişti.
   
  'Çankaya'da ilişkiler iyice gerilmişti
   
  Devir sürecinde Mehmet Emin Karamehmet, MMEKA adına kurduğu Çankaya Doğalgaz Dağıtım A.Ş. şirketiyle Mehmet Kazancı'ya haber vermeden başvuruda bulunmuştu. Kazancı, Çankaya Doğalgaz adına yapılan başvuruya itiraz ederken, EPDK Çankaya Doğalgaz'a onay vermişti.
   
  Onayların ardından, 1,2 milyar dolarlık ihale bedelinin ÖİB'ye yatırılması gerekiyordu.
   
  Başkent gitti şimdi gözler İstanbul'da
   
  İki Mehmet'in Başkent Doğalgaz'ı alamamaları, gözleri ay sonu devralma süresine çevirdi.
   
  MMEKA ortaklığı, 2 milyar 990 milyon dolar ile İstanbul Avrupa yakası elektrik dağıtım şirketi Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) ile 1 milyar 813 milyon dolar ile AYEDAŞ'ı almıştı. Şimdi bu ihalelerinin de akibeti belirsizliğe girdi. Mehmet'ler ikilisinin elektrik ihalelerini de alamamaları halinde ayrıca 50'şer milyon dolarlık teminatlarının da yanma ihtimali var.
   
  Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 7 elektrik dağıtım bölgesine ilişkin onayı Resmi Gazete'nin 12 Nisan 2011 tarihli sayısında yayınlandı. Karar doğrultusunda Boğaziçi Elektrik, 2 milyar 990 milyon dolar bedelle İş-Kaya MMEKA Ortak Girişim Grubu'na satıldı. Sözleşme imzalanmazsa ihale 2 milyar 751 milyon dolar bedelle Aksa Elektrik'e devrolacak.
   
  Devir işlemlerinde prosedür devrede
   
  Aksa Elektrik sözleşmeyi imzalamazsa ihale, 2 milyar 496 milyon dolar bedelle Park Holding'e devrolacak. Park Holding de sözleşmeyi imzalamazsa iptal olacak. ÖYK onayıyla İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., 1 milyar 813 milyon dolar bedelle MMEKA'ya devrolacak.
   
  Sözleşmenin imzalanmaması durumunda ihale, 1 milyar 812 milyon dolar bedelle SSS Yıldızlar Holding'e devrolacak. Sözleşme imzalanmamasıyla 1 milyar 515 milyon dolarla Enerjisa'ya kalacak. Enerjisa'nın sözleşmeyi imzalamaması durumunda ihale bu kez 1 milyar 495 milyon dolar bedelle Aksa Elektrik'e devrolacak. Sözleşmenin yeniden imzalanmaması durumunda ihale, 1 milyar 321 milyon dolar bedelle Cengiz-Kolin-Limgaz OGG'ye geçecek. Yine imzalanmaz ise ihale iptal olacak.
   
  Sürecin bu şekilde bitmesini istemezdik
   
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Maalesef biz sürecin böyle bitmesini istemezdik, bu sene için süreci tekrar başlatmak lazım, biz tekrar ihaleye çıkacağız' dedi. Şimşek, Söz konusu özelleştirme ihalesi sürecinin geçen sene tamamlandığını hatırlatan Şimşek, o günden bu yana şirketin kendilerinden ek süre istediğini, gerekli ek sürelerin de şirkete verildiğini belirterek, şunları söyledi: 'Ek süreyi verirken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı olarak ek teminat da aldık.
   
  Bu teminat yaklaşık olarak 93 milyon dolar. Buna aynı şekilde belediyenin de kendi yüzde 20'lik satış süreci beklendi. Orada da 30 milyon dolar civarında bir teminat var. Şimdi ikisini topladığınız zaman çok ciddi bir teminat var. Fakat bütün bunlara rağmen bu süre dün itibariyle doldu. Maalesef anladığım kadarıyla kredi bulamamışlar. Bizim iptalden başka seçeneğimiz yoktu.
   
  Sonbaharda yeniden ihaleye çıkma planı
   
  Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'ye ait yüzde 80 oranındaki hissenin özelleştirmesi için, sonbaharda yeniden ihaleye çıkacaklarını söyledi.
   
  HÜKÜMLER ORTADA
   
  Aksu, İdare olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve ihale bedelinin yatırılması için, ek süre de vererek son ana kadar beklediklerini söyledi. Özelleştirme işlemlerinde bu tür durumların yaşanabildiğine işaret eden Aksu, ortaya çıkan gelişmeden sonra mevzuat hükümlerini yerine getirdiklerini vurguladı. Aksu, elektrik ihalesiyle ilgili söz konusu özelleştirmelerde ihale bedelinin yatırılması için 31 Mayıs tarihine kadar süre bulunduğunu söyledi. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, prosedür gereği sürenin tamamlanmasını bekleyeceklerini, herhangi bir olumsuz gelişmede mevzuatın gereğini yapacaklarını ifade etti. Başkent Doğalgaz'ın yüzde 80'lik hissesinin özelleştirme ihalesinin iptalinin ardından, gözler şirkette Büyükşehir Belediyesi'ne ait yüzde 20'lik hissenin özelleştirme sürecine çevrildi. Ortaklığın atacağı adım ise merakla bekleniyor.
   
   
  yenişafak

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim