Mehmet Yalçınkaya hurriyet.com.tr'de Ferit Ömeroğlu'nun konuğu oldu. Masterchef'in yeni sezonu öncesinde esnaf kitabını çıkardı. Basına yansıyan "Acun Ilıcalı'nın yüzüne dolar fırlattı. Somer Şefle kavgalı" iddialarını ilk kez yanıtlayan Mehmet Şef, Acun Ilıcalı ile hiçbir zaman için parayla ilgili bir sohbet içerisine girmedim. Hiçbir sözleşmeyi okumadım" dedi. İşte devamı...

 

Sizin esnafa ve yerele hitap eden, Anadolu’nun neresine giderseniz gidin onların yabancı hissetmeyeceği bir duruşunuz var. Fransa’da, İtalya’da, Katar’da deneyimleriniz mevcut. Siz de uluslararası anlamda da bilgi birikimi var. Ama var olmasına rağmen bu kadar yerel kalmış çok sayıda isim yok. Bu kadar yerel kalmayı nasıl sağladınız?

 Benim için oryantalist entelektüel diyorlar. İnsanlar, benim öz geçmişimi okudukları zaman şaşırıyorlar. Ben aslında Fransız mutfağı uzmanıyım. Deniz mahsulleri ile ilgili çalışması olan ve Türkiye’ye füzyon mutfağının gelmesinde öncülük yapan şeflerden biriyim. Hatta televizyon programı başlayıp ilk yayına çıktığımız zaman benim öz geçmişim Google’da trend olmuştu. Bu adamı nereden buldular kardeşim gibi bir durum oldu. Program ilerledikçe, bilgi ve birikimlerimizi paylaştıkça insanlar çok farklı yönlerden bakmaya başladılar. Biz de ön yargı var. Şiveye göre, giyim kuşama göre, saç taramaya göre… Her şeye karşı bir ön yargımız var. Somer, aslında sokağı benden daha dibine kadar yaşayan bir insandır. Bildiğin Kadıköy çocuğudur, Fikirtepeliler ile kavga etmiş bir çocuktur. Oradan da Avustralya'ya gidip salaş bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. Hep dış görünüşle alakalı. Aslında bu çok yanlış. Burada nasıl kaldığımı söyleyeyim. Bir kere rol yapma yeteneğim yok. İkincisi, ben reklam çekerken bile bana ezber veremiyorlar. Bu, tamamen benim doğal, samimi, içten halimden ve bunu kesinlikle bulunduğu yere göre rolleyememe durumundan kaynaklanıyor.