• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Mehmet Erdem'den çarpıcı açıklamalar

  16.06.2011 18:31
  AK Parti Milletvekili Mehmet Erdem, 12 Haziran sonrasını, MHP’yle yaşadığı polemikleri ve yoğun çalışma temposunu konuştuk.
  Mehmet Erdemden çarpıcı açıklamalar
  Mehmet Erdem'den çarpıcı açıklamalar Mehmet Erdem'den çarpıcı açıklamalar Mehmet Erdem'den çarpıcı açıklamalar

  Erdem, seçim süresince ve seçim sonrası yaşadıklarını Aydınpost’a anlattı. 

  AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “MHP istikrarlı bir şekilde oy alamıyor. Bir bakıyorsunuz çok yükseliyor bir bakıyorsunuz çok düşüyor. Bunun sebeplerini kendileri çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. MHP’de bir eksen kayması söz konusu. Aslında ekseni belli milliyetçi muhafazakâr bir kimlikten geliyor. Maalesef son dönemde CHP’nin peşine takılmıştır. CHP’nin koltuk değneği olmuştur. CHP’nin söylemlerinin peşine takılmıştır. Hem yerelde hem de genel politikalarda CHP’nin ruh ikizi olması MHP’ye oy kaybettirmiştir” dedi.

  hatice0.jpg
   
  12 Haziran öncesini konuşmuştuk. Peki, sonrasında neler hissediyorsunuz. İstediğiniz başarıyı yakalayabildiniz mi? Aydın’daki seçim sonrası atmosferi nasıl değerlendiriyorsunuz?
   
  Erdem, “ Şu anda seçim sonuçlandı. AK Partinin zaferi ortaya çıktı. Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın karizması, kişiliği, liderliği tamamen belirleyici oldu. Bununla birlikte 8,5 yıllık iktidar döneminde AK Parti hükümetinin yaptığı hizmetler, hükümetin ortaya koyduğu performansı, bakanlarımızın başarılı çalışmaları vatandaşımız tarafından takdir edildi. Ve AK Parti’nin gereğini vatandaşımız sandıkta göstermiş oldu. Muhalefet partilerine onay vermediğini, muhalefet partilerinin politikalarının vatandaş tarafından onaylanmadığını görmüş olduk. Bundan sonraki süreçte de muhalefet partileri de kendilerine çeki düzen verir diye düşünüyorum. Ve yine bu sonuçlar TBMM’nin şekillenmesinde oluşmasında tüm toplum kesimlerini kucaklayan kapsayan bir meclis oluştu. Türk demokrasisi ve meclis açısından önemli. Bu meclis yapısıyla uzlaşma zemini oluşturulabilirse, yeni anayasa yapımıyla ilgili çok daha güzel ve geniş tabana hitap eden bir uzlaşmayla anayasa yapılabilir. Hükümetimizin de bundan sonraki süreçte daha uzlaşmacı tavırla harekete geçeceğini biliyorum ve düşünüyorum. Muhalefetten de aynı uzlaşma anlayışını bekliyoruz. Yeni anayasayı istediklerini belirtiyorlar, yeni anayasaya çok önem veriyoruz. Çünkü gömleğin ilk düğmesi gibi. Eğer gömleğin ilk düğmesini doğru düğmelersen, sonuç itibariyle diğer düğmelerde doğru iliklenmiş olur. Yeni anayasa meselesini başarmamız lazım. Ülkece tüm sorunlarımızın daha iyi çözüleceği kanaatindeyim. Bu açıdan değerlendirdiğimizde de seçim sonuçlarının iyi olduğunu düşünüyorum. Aydın açısından da baktığımızda sonuçlara Aydın’da 1. parti olmayı arzu ederdik, isterdik. Küçük bir farkla da olsa 1. parti olamamamız tabi bizi üzüyor. 3 tane milletvekili çıkardık. Bu sonuç bizi tatmin etmiyor. Daha başarılı olmamız gerekiyor. Diğer açıdan baktığımızda bizi teselli eden nokta AK Parti’nin gözle görülür şekilde ciddi bir oy artışı var. Özellikle Demokrat Parti çizgisinden gelen seçmenin AK Parti’ye oy verdiğini görüyoruz. Gelecek açısından önemli. AK Parti’nin gelecekte sağlam bir seçmen tabanına oturmasını sağlıyor. Demokrat Partiden gelen seçmenin oyunu almamız önemliydi. Demokrat Parti içinden gelen seçmenlere teşekkür ediyorum. Verdikleri desteğin devamını diliyorum. 2014’te yerel seçimler var. Bu seçimlerde Aydın’ın iktidarla aynı yöne bakan bir belediyeyi kazanması açısından 2014 seçimleri çok önemli. Aydın’daki tüm seçmenin daha dikkatli ve duyarlı şekilde değerlendirme yapmasını bekliyorum. 
   
   
  Seçim süresince MHP ile çok sürtüşme yaşadınız. Özellikle pankart krizi yaşandı. Bunun gibi birçok düellolar oldu. 
   
  MHP istikrarlı bir şekilde oy alamıyor. Bir bakıyorsunuz çok yükseliyor bir bakıyorsunuz çok düşüyor. Bunun sebeplerini kendileri çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. MHP’de bir eksen kayması söz konusu. Aslında ekseni belli milliyetçi muhafazakâr bir kimlikten geliyor. Maalesef son dönemde CHP’nin peşine takılmıştır. CHP’nin koltuk değneği olmuştur. CHP’nin söylemlerinin peşine takılmıştır. Hem yerelde hem de genel politikalarda CHP’nin ruh ikizi olması MHP’ye oy kaybettirmiştir. Bu gidişat bunu göstermektedir. Böyle devam ederse yüzde 10 baraj sorunu yaşayabilir. Hele Türkiye’de terör sorunu hallolursa MHP’nin sadece şehitler üzerinden belli bölgeye hitap eden anlayışla ilerlemesi mümkün değildir. Oy kaybetmeye devam edecektir. Korku siyasetiyle, korku pompalamakla “ vatan bölüyor, parçalanıyor siyasetiyle” MHP’nin devam etmesi MHP’ye oy kazandırmayacaktır. AK Parti 8,5 yıldır iktidardır. Her şeye rağmen gücünü koruyabilmesi kolay değildir. Bu açıdan baktığımızda AK Parti bu şekilde devam ettiğinde her zaman iktidardır. Biz vatandaşa korku siyaseti yapmayacağız. Ahlaki ve vicdani muhasebeden geçirerek politikalarımızı ondan sonra vatandaşımıza ileteceğiz. Vatandaşımızı, seçmenimizi aldatmayacağız. Önce kendi partim için söylüyorum. Diğer partilere de tavsiye ediyorum. 
   
   
  MHP’nin baraj altı kalma  ve kaset skandalı oylarda kaymaların olduğu söylemlerini çıkarttı. Siz ne düşünüyorsunuz? 
   
  Kaset skandalı MHP’ye kazandırdı. Mağdur ve mazlum pozisyona soktuğu için oy aldı. Kaset skandalı yaşanmasaydı daha da düşük oy alırdı. Kaset skandalı MHP’ye kazandırdı. Hak etmediğimiz halde kaset skandalının faturasını AK Parti’ye çıkartmaya çalıştılar. Yaptı, yaptırdı diye. Biz bunu hak etmedik. Bizim bunla hiçbir alakamız yok. Ama dediğim gibi kaset skandalı ve baraj altı kalacak söylemleri MHP’ye diğer partilerden oy kaymasına sebep oldu. MHP’nin geçen seçimde aldığı oylar duygusal oylardır. Yani terörün arttığı şehitlerin arttığı dönemde MHP daha çok oy alıyor. Bunlar kalıcı oylar değil. Tamamen duygusal oylar. Ama bu seçimde toplayamadı. Oyları kalıcı değil. Kalıcı olmak hizmetle olur. Sorunlara kalıcı çözümler bulmakla olur. MHP’nin sorunlara somut çözümlerini vatandaşımız duymak istiyor ama duyamıyor. Tamamen duygusal yaklaşımlarla politika yürütülürse bundan bi müddet istifade edebilirsiniz ama ondan sonra iş tıkanma noktasına girer. Bence MHP kendini tamamen gözden geçirmeli. Bundan sonraki süreçlerde daha da ciddi sıkıntılara düşebilirler. Oyları yükselmez daha da düşer.
   
   
  İnanılmaz bir tempoda çalıştınız. Adeta ipi göğüslediniz. 1. sırada olmanıza rağmen çok emek verdiniz.
   
  1.sırada görev verilince bunun ağır bir sorumluluğunu hissettik omuzlarımızda. Bu sorumluluk ve hissiyat neticesinde çalışmalarımız olması gereken noktaya taşıdık. Bizim yetişme tarzımızda Cenabı Allahın yardımı ancak şu noktada gelir “insan öyle çalışır ki enerjisinin tükendiği yıkılacağı noktada Cenabı Allahın yardımı gelir.” Bizim inancımızda bu şekildedir. Bu yüzden belki bizim biraz daha fazla çalışmamız gerekiyordu. Enerjimizin bitip çalışmaktan adeta bitap hale gelip yere yıkılacak noktada yardım gelir. Bu yardım da çok önemlidir. Cenabı Hakkın yardımı olmasa bizim bir yere varabilmemiz mümkün değil. 
   
   
  1. sıradayım zaten diyerek çalışma temponuzda herhangi bir düşüş olmadı.
   
  Aydın’da bunu diyemeyiz. Biz yarışa girerken genel merkezimizin yaptığı anketlerde de gördük. İlk çıkış noktamız yüzde 30’du. Bunu kamuoyuna şimdiye kadar hiç açıklamadık. CHP yüzde 40’lar noktasındaydı. Biz yüzde 30’dan çalışmalarımızla 36 noktasına doğru getirdik. Ayrıca bizle karşılaştırıldığında CHP’nin çok kötü bir mitingle karşılaştı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki rüzgârı estiremediğini gördük. Aydın’da da miting katkı sağlayacak bir sonuç çıkarmadı. Yeni CHP söylemleri tutmadı. CHP düşüş grafiği gösterdi. Biz hızlı şekilde çıkış grafiği yakaladık. Daha çok çalışmamız gerekiyormuş, 1. parti olmamız gerekiyordu. Yine de ben CHP Milletvekillerini ve MHP’yi kutluyorum. 
   
   
  “Hızlı bir şekilde çıkış grafiği yakaladık” dediniz. Bunu neye borçlusunuz?
   
  Her şeyi, inancımıza borçluyuz. Bizim kadın ve gençlik kollarımız çok iyi çalıştılar. Daha da iyi olmalıydı. Politikada ben en iyiyim deme hakkımız yok. Bizden daha iyileri olabilir. Biz daha da iyi olmak zorundayız. Bu açıdan baktığımızda ben aldığımız sonucu yeterli bulmuyorum. Yaptığımız çalışmayı da yeterli görmüyorum, daha da çok çalışmalıydık. Daha iyi netice almalıydık. 
   
  Çok teşekkür ediyoruz. Tekrar bu başarılarınızdan dolayı kutluyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz.
  Eklemek istediğiniz başka bir şeyler var mı?
   
  Teşekkür ederim. Bu sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonraki süreçte de Aydınpost’a başarılar diliyorum. 
   
  img_1893.jpg
  Röportaj: Hatice Karaarslan
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim