• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Meclis'te yumruklar konuştu!

  04.11.2008 12:54
  CHP'liler ve AKP'liler arasında yumruklar konuştu
  Mecliste yumruklar konuştu!
  Meclis'te yumruklar konuştu! Meclis'te yumruklar konuştu! Meclis'te yumruklar konuştu!

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu RTÜK"ün bütçesini görüşürken yaşanan gerginlik kavgaya döndü. RTÜK Başkanı Zahit Akman"ın Komisyon salonundan çıkarılmasını isteyen muhalefet milletvekilleri ile AKP"liler arasında başlayan sözlü tartışma yumruklu kavgaya döndü.


  TBMM Plan Bütçe Komisyonu"nda Başbakanlık, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı 2009 mali yılı bütçe görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefet parti temsilcileri arasında gerginlik yaşandı. RTÜK bütçesi görüşmelerine katılan Başkan Zahid Akman"ın komisyonu terk etmesini isteyen CHP, DTP ve DSP"li üyelere karşı AKP"liler sert çıktı. Üyeler arasında karşılıklı, “alçak, şerefsiz” küfürlerinin sarfedildiği gözlendi.  TBMM Plan Bütçe Komisyonu"nda 2009 mali yılı bütçe görüşmelerine devam ediyor. AKP Afyon Milletvekili Sait Açba başkanlığında toplanan komisyon, gerilimli başladı. Bütçe görüşmelerine katılmak üzere komisyona gelen RTÜK Başkanı Zaid Akman, muhalefetin sert tepkileriyle karşılaştı.

  CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamza Çebi, usul üzerine söz isteyerek, RTÜK Başkanı Akman"ın, hakkında çıkan iddialar gerekçesiyle komisyonda bulunmaması gerektiğini savundu. Çebi, “RTÜK Başkanının Anayasa ve Cumhuriyetin temel hak ve özgürlüklerine uygun olması gerekir. Yayınların, manevi ve aile değerlerine aykırı olmaması gerekir. RTÜK Başkanı da yayınları bu ilkeler uygun olup olmadığını denetlemekle görevlidir. Ancak, bu kurum başkanın toplumda tartışılmaması lazım” dedi. Çebi, Akman"ın Almanya"daki Deniz Feneri ile ilgili hakkında çok ciddi iddiaların olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  “Bu kişi hakkındaki suçlamalar çok ciddi belgelere dayanmaktadır. Kendileri, kendisi hakkındaki suçlamalara tatmin edici yanıtlar vermemiştir. Deniz Feneri iddiasında adının olmadığını söylemiştir.”  Çebi"nin bu sözleri üzerine AKP"li milletvekilleri sert tepki gösterdiler ve “Burası siyaset meydanı değil. Siyaset meydanına çevirmeyin” dediler. Bu arada Komisyon Başkanı Açba, AKP ile muhalefet partili üyelerini, konunun dışına çıkmaması yönünde uyardı.

  KOMİSYONDA TARTIŞMA

  Muhalefet ile AKP"li milletvekilleri arasında tartışmalar şöyle gelişti:

  “CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz-"RTÜK Başkanının burada oturmaması gerekir"

  Komisyon Başkanı Açba-"Lütfen söz verdiğimde konuşun"

  CHP"li Çebi-"Ben Akman"ın parlamento adına konuşma yapmasını üzücü buluyorum."”

  DTP"li Hasip Kaplan da, usul üzerine söz isteyerek, her bütçe üzerine verilen 10 dakikalık konuşma süresini eleştirdi. Kaplan, etik olarak RTÜK Başkanı Akman"ın komisyon toplantısına katılmaması gerektiği görüşünü savundu. Kaplan, “Eğer bizi konuşturmazsanız burayı terk ederiz. Akman da sadece AKP"lilere konuşur. Ben burada Almanya"daki davayı, Deniz Feneri"ni konuşmak istiyorum” sözleri üzerine AKP"liler, “Biz bunu mu dinleyeceğiz?” karşılığına Kaplan ise, “Sen çok terbiyesizsin. Sayın Başkan lütfen AKP"li arkadaşlarınızı uyarın” dedi. Bu arada, AKP Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Kaplan"a dönerek, “Alçak, şerefsiz” ifadelerini kullandı. Kaplan da, bu söze karşı “Alçaklığın kimde olduğu belli” karşılığını verdi.

  Bu arada CHP"li Gürol Ergin de, DTP"li Kaplan ile AKP"li Öz"ün tartışmasına girerek, AKP"lilere yönelik “Meclis de mi sizin babanızın malı? İstemeyen çekip gider. Bu ne ya...” dedi. DSP Haluk Öztürk de söz almadan, “Herkes burada tartışacak. Her türlü tartışmayı yapacak. Hiç kimse buna engel olamaz” dedi.

  Tartışmalar bu şekilde devam ederken, Komisyon Başkanı Açba, TBMM bütçesinin sunumunu yapmak üzere gelen Meclis Başkanı Köksal Toptan"a söz vermek istediğini duyurdu. Toptan"ın söz alması üzerine tartışmalar sona erdi.

  TBMM Plan Bütçe Komisyonu"nda Başbakanlık, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı bütçe görüşmeleri devam ediyor.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim