Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce defalarca bir araya gelen 6'lı masa liderleri, seçimin kaybedilmesinin ardından dağılmış, masada çeşitli gerginlikler yaşanmıştı. Seçim zamanı İYİ Parti ve CHP arasında 'çıkar' ittifakı kurulmuş, seçim sonrasında ise bu ittifak dağılmıştı.

Yaşanan tüm bu olaylardan sonra İYİ Parti'nin yerel seçimlerde kimi destekleyeceği merak konusu olurken Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, Meclis'te yeni bir ittifakın kurulacağını ve bu ittifakın milletvekili pazarlığı ya da belediye başkanlığı için kurulmayacağını yazdı.

Selvi'nin yazısına göre bu ittifak 'başörtüsü' ittifakı olacak.

İşte detaylar...

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN BİR ARAYA GELECEKLER Mİ?

Başörtüsü düzenlemesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme getirmiş ve bunun ardından CHP Meclis’e bir kanun teklifi sunmuştu. Yaşanan gelişme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda el yükseltip Anayasa değişikliği için harekete geçmişti.

Selvi'nin yazısına göre, Meclis açıldığı zaman Ak Parti ve MHP başörtüsüne anayasal güvence getiren ve aileyle ilgili düzenleme yapan Anayasa değişikliğini Meclis'e sunacak. 

İYİ PARTİ DESTEK VERECEK Mİ?

Bu Anayasa değişikliği teklifi Meclis'te 360'ın üzerinde bir sayıyla geçerse referanduma gidilecek fakat 400'ün üzerinde bir sayıyla kabul edilirse referanduma gerek kalmadan direkt olarak kabul edilecek. 

Bu noktada AK Parti ve MHP'ye İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA, Yeniden Refah Partisi, Demokrat Parti ve DSP'nin firesiz olarak oy vermesi bekleniyor. 

İYİ PARTİ YEREL SEÇİMLERDE KİME DESTEK VERECEK?

Anayasa değişikliği için İYİ Parti'nin, AK Parti ve MHP'ye destek vermesi durumunda yerel seçimlerde de bu partilere destek verip vermeyeceği, AK Parti ve MHP ile ittifak kurulup kurulmayacağı merak konusu oldu. 

İşte Abdulkadir Selvi'nin o yazısı...

"Ama ben bugün başka bir ittifaktan söz edeceğim.

Bu ittifak ne milletvekili pazarlığına dayanıyor ne de belediye başkanlığı hesabına.

Bu ittifakın adı, “başörtüsü ittifakı”.

Meclis açılınca AK Parti ve MHP başörtüsüne anayasal güvence getiren ve aileyle ilgili düzenleme yapan Anayasa değişikliğini Meclis’e sunacak."

CHP'NİN DESTEK VERMESİ BEKLENMİYOR

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, başörtüsüyle ilgili Anayasa değişikliğinin yerel seçimlerden önce Meclis’ten geçmesini istiyor. Anayasa değişikliği 360’ın üzerinde bir sayıyla geçerse referanduma gidecek. Eğer 400’ün üzerinde bir sayıyla kabul edilirse referanduma gerek kalmayacak.

Dehşet saçan eski damat, camdan düşerek yaşamını yitirdi Dehşet saçan eski damat, camdan düşerek yaşamını yitirdi

Başörtüsü düzenlemesini Kılıçdaroğlu gündeme getirmiş, CHP Meclis’e bir kanun teklifi sunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da el yükseltip Anayasa değişikliği için harekete geçmişti.

Başörtüsüyle ilgili Anayasa değişikliğine CHP’nin destek vermesi beklenmiyor. Yeşil Sol Parti ve TİP’in de hayır oyu kullanması bekleniyor."

‘EVET’ DİYECEKLERİN ORANI

"Ancak AK Parti, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA, Yeniden Refah Partisi, Demokrat Parti ve DSP firesiz oy verdikleri takdirde 401’e ulaşıyor. Böylece Anayasa değişikliğinin referanduma gitmeden Meclis’ten geçmesi imkânı doğuyor. Ama referandum aralığında geçerse, o zaman millete gidilir. Söz konusu başörtüsü olunca muhafazakâr tabanda güçlü bir ittifak sağlanır.
Başörtüsüyle ilgili Anayasa değişikliği siyaseti yeniden şekillendirecek. Belki ileriye dönük yeni ittifakların temelini atacak. Merkez sağ kökenli partiler ile AK Parti arasında temas kurulması imkânını doğuracak.

Bu aynı zamanda CHP ile HDP’nin baş başa kalması anlamına gelecek.

Bu gelişme Meclis’te başörtüsü ittifakının kurulmasını sağlayacak."