• BIST 108.754
 • Altın 151,016
 • Dolar 3,6647
 • Euro 4,3245

  Meclis'te sert darbe tartışması

  03.07.2008 18:45
  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen'in, Ergenekon gözaltılarına ilişkin sözleri, TBMM Genel Kurulunda sert 'Darbe' tartışmalarına neden oldu.
  Mecliste sert darbe tartışması
  Meclis'te sert darbe tartışması Meclis'te sert darbe tartışması Meclis'te sert darbe tartışması

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen'in, Ergenekon gözaltılarına ilişkin sözleri, TBMM Genel Kurulunda sert 'Darbe' tartışmalarına neden oldu.
  Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında toplanan Genel Kurulda, Uzel Traktör Fabrikasında yaşananlar hakkında gündemdışı söz alan CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Cumhuriyet ile hesaplaşılan bugünlerde, Türkiye'nin aydınlarının, ya darbe dönemlerinden önce ya da darbe dönemlerinden sonra görülen uygulamalarla, iddianame hazırlanmadan, ne olduğu belli olmayan davalarla gözaltına alındığını iddia etti.

  Aydınların haklarındaki suçlamaları bilmeden aylarca içerde yattıklarını, gece yarısı evlerinden alınan gazetecilerin, ''Sanki terörist, birilerinin ırzına geçmiş katil gibi 10 metrelik mesafeye ellerine kelepçe vurularak götürüldüğünü'' savunan Mehmet Sevigen, ''Tüpraş'ı, Tekel'i, Türk Telekom'u, limanlarımızı satanlar bakan olarak bu koltuklarda oturuyorlar. Laik demokratik Cumhuriyet'i savunanlar ise ''Mustafa Kemal'' dedikleri için içerde yatıyorlar. Böyle bir ülkede yaşıyoruz'' diye konuştu.

  -''TARİH BUNLARI YAZACAK''-

  AK Parti ve DTP milletvekillerinin sıra kapaklarına vurarak tepki göstermesi üzerine, ''Neden, niye bağırıyorsunuz?'' diye soran Sevigen, ''İddianameler çıkıncaya kadar insanlar suçsuzdur. İddianameler belli olmadan insanlara ceza kesiyorsunuz, insanları mahkum ediyorsunuz. Hem yargıç hem savcı oluyorsunuz. Tarih bunları yazacak. '' dedi.

  Gülpınar, Sevigen'i söz aldığı konuda konuşması için uyarırken, AK Parti'li bazı milletvekillerinin de ''Yazıklar olsun'' diye bağırdıkları duyuldu.

  CHP'li Sevigen, ''Yargıya güvenin'' diye laf atılması üzerine de yargıya güvendiklerini söyledi. Sevigen, ''Sonuna kadar güveneceğiz. Yargı siyasallaşmadığı müddetçe, yargıya sonuna kadar güveniyoruz. Biz, Avrupa'da kapı kapı dolaşarak Türk yargısını şikayet etmiyoruz'' diye konuştu.

  -SEVİGEN-SAKIK DİYALOGU-

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, kendisine, ''Darbeyi savunmak size hiç yakışmıyor'' diye laf atan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'a, ''Sana hiç yakışmıyor'' diye tepki gösterdi.

  Sakık'ın, ''Siz demokrasiyi savunmalıydınız'' demesi üzerine Mehmet Sevigen, demokrasiyi savunduklarını, partisinin demokrasiyi savunan bir gelenekten geldiğini söyledi.

  Uzel traktör fabrikasının kapanma noktasına geldiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Sevigen'e, DTP'li Sakık ''Darbecileri savunuyorsun'' diye tekrar laf attı. Bunun üzerine Sevigen, ''Darbeyi savunan namerttir. Darbecilerden yana olanlar da namerttir'' dedi.

  AK Parti'li bazı milletvekillerinin de Sevigen'e tepki gösterirken, ''Darbeci'', ''Ergenekoncu'' diye laf attıkları duyuldu.

  -''TÜRKİYE YOL AYRIMINDA...''-

  CHP'li Sevigen'in ardından söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye'nin, ''Darbecilerle mi devam edecek, yoksa demokrasi ile mi devam edecek'' şeklindeki bir yol ayrımında olduğu bir süreçte, darbeyi savunmanın parlamenter demokratik sistemde bir milletvekiline yakışmayacak bir düşünce olduğunu söyledi.

  Bazı kesimlerin işlerine geldiği zaman Atatürkçülük, laiklik ve Cumhuriyet'i sahiplenmeye kalktıklarını ifade eden Elitaş, ''Şu gerçeği hep beraber ortaya koymamız lazım. Atatürk'ün fikrini savunup Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine getirmek için uğraşanlar var, bir de Atatürk'ten faydalananlar var. Laikliği kullanıp iktidar olmak için uğraşanlar var'' diye konuştu.

  Mustafa Elitaş, bir daha TBMM kürsüsünden darbeyi savunan konuşma yapılmamasını temenni etti.

  -''DARBEYİ SAVUNAN PARTİ DEĞİLİZ''-

  Tekrar kürsüye gelen CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, ''Biz, bu ülkede hiçbir zaman darbeyi savunan siyasi parti değiliz'' dedi.

  Sadece insanların, hangi insanlar olursa olsun, iddianameleri daha ortada olmayan suçlardan dolayı içerde yatmasına karşı çıktıklarını belirten CHP'li Sevigen, ''Bunu savunmak, darbeyi mi savunmak Allah aşkına? Sizler de geçmişte savunmadınız mı? Böyle bir günde yalan söylemek size yakışıyor mu?'' diye konuştu.

  -DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM SÜRECİ-

  MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik'in Mersin sanayi bölgelerinin sorunlarıyla ilgili gündemdışı konuşmasına yanıt veren Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da dünyada devam eden bir küresel krizden Türkiye'nin de etkilendiğini söyledi.

  Türkiye'de gerek sanayi, gerekse esnaf kesiminde değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını vurgulayan Çağlayan, bu değişim ve dönüşüm için yeni sanayi envanteri ve teşvik sistemleri getirileceğini belirtti.

  Esnaf ve sanatkarın yeni döneme uyumu noktasında yapılan çalışmaları anlatan Bakan Çağlayan, ''Bu kapsamda Esnaf ve Sanatkar Strateji Eylem Planı hazırlıyoruz. Bunu Eylül ayına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bu plan daha sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ele alınacak'' dedi.

  Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nda (KOSGEB), esnaf ve sanatkara yönelik çalışmalar da yapıldığını anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, esnaf ve sanatkara 18 ay taksit ve sıfır faizle makine tesisat yenileme kredisi verileceğini bildirdi.

  Zafer Çağlayan, bununla ilgili KOSGEB'in gerekli çalışmaları yaptığını söyledi. Genel Kurulda daha sonra, Yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen tasarının görüşmelerine geçildi.

  AA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim