• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Meclis'te konuştu!

  28.01.2010 12:38
  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu’nda AKP'li vekille tartıştı.
  Mecliste konuştu!
  Meclis'te konuştu! Meclis'te konuştu! Meclis'te konuştu!

  AKP"Lİ FEVZİ ŞANVERDİ: “EMEKLİ MARLBORO İÇMESİN” DEDİ

   

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu"nda yaptığı konuşmada, hükümetin çay kaşığıyla verdiği emekli maaş artışını, akaryakıta, elektriğe, tüpgaza, sigaraya yapılan fahiş zamlarla, kepçeyle geri aldığını vurgularken, AKP Hatay milletvekili Fevzi Şanverdi, emeklileri kastederek, “Marlboro içmesinler” dedi.

  Uzunırmak"ın konuşması ve yaşanan diyalog, TBMM tutanaklarında aynen şöyle:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı
  23. Dönem 4. Yasama Yılı 53. Birleşim 27/Ocak /2010 Çarşamba. Açılma Saati: 14.03 BAŞKAN: Başkan Vekili Sadık YAKUT.

  BAŞKAN - Önerge üzerinde Ali Uzunırmak, Aydın Milletvekili söz istemişlerdir, buyurun. (MHP sıralarından alkışlar)

  ALİ UZUNIRMAK (Aydın) - Sayın Başkan, saygıdeğer milletvekilleri; 463 sıra sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'la ilgili Tasarı'nın 11'inci maddesinde verdiğimiz önerge üzerinde konuşuyorum. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

  Değerli milletvekilleri "Ameller niyetlere göredir." diye bir atasözümüz vardır, hemen ben buradan girerek konuya başlayacağım.

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında bir tasarı geliyor, yani ammenin alacaklarını konuşuyoruz şimdi. Kargacık burgacık bir torba kanunun içerisine, buraya, amme alacakları tehdidi içerisinde, emekliye verecek olduğunu, Hükûmet, tasarı şeklinde zamları sıkıştırmış. "Ben önce alacaklarıma bakarım." diyor Hükûmet, "Memura vereceğim, emekliye vereceğim ne olacak ki?" diyor ve bir tehdittir bu aslında.

  Değerli milletvekilleri, demokrasilerde cumhuriyet hükûmetlerinin meşruiyet ve güç kaynağı parlamento çoğunluğudur dedik. Ben emekli vatandaşlarımızdan özür dileyerek bu önergeyi verdim. 61 lira dedik, Hükûmet 60 lira teklif ediyor. Parlamento çoğunluğu acaba bu 1 lirayı Hükûmetin gönderdiği şekilde mi kabul edecek, kabul etmeyecek mi? AKP İktidarının Parlamento çoğunluğunun Hükûmetin dışında 1 lirayı bile değiştiremediğini emeklilerimiz görsün diye verdim bu önergeyi. İşte sizin…

  AHMET YENİ (Samsun) - 70 lira yap.

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Verin 70 lira yapalım, biz "evet" diyoruz.

  AHMET YENİ (Samsun) - Önergeyi değiştir.

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Sözle olmaz. O zaman Başbakan döner, der ki: "Sen mi planlayacaksın, ben mi planlayacağım?" İşte öyle yapar ondan sonra.

  Değerli milletvekilleri, laf atmakla bu işler olmuyor tabii, lafla peynir gemisi yürümüyor. Ülkeyi de böyle idare ediyorsunuz zaten.

  AHMET YENİ (Samsun) - 61 lirayla dalga geçmeyin.

  BAŞKAN - Sayın Milletvekili, lütfen…

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Ülke de böyle idare edildiği için…

  Ben şimdi bu konuşan Saygıdeğer Milletvekili Arkadaşıma bir şey soracağım, sayın milletvekillerine de soruyorum: Acaba şu anda oyladığımız, görüştüğümüz tasarının içerdiği emeklilerimizde hangi statüde kaç çeşit emekliyi kapsıyor bu ve kaç çeşit emeklimiz var?


  67
  --------------------------------------------------------------------------------

  İkinci sorum şu: TÜFE oranlarıyla zam yapılıyor enflasyon gelecek hesabı içerisinde. Acaba TÜFE'nin belirlendiği üç yüz doksan bir kalemde enflasyon ne, zorunlu tüketim maddelerindeki enflasyon oranı ne? Bu oranların ne olduğunu bilerek mi bunlar yapılıyor, zam?

  Değerli milletvekilleri, laf atmakla bu iş olmuyor, tabii ki doğru teşhis koymak lazım, takip etmek lazım.
  Öyle, oylamadan önce gelip muhalefetin verdiği oyun tersinde oy vererek de halka hizmet edilmiyor değerli arkadaşlar, takip etmekle oluyor bu işler.

  Acaba milletvekili arkadaşlarımız yüzde 20,4 oranında en yüksek zam yapılan emekli maaşının sonradan yapılan zamlarla geri alındığını, daha üç kalemde 75 lirayla, zammın vatandaşın cebinden geri sökülüp alındığını takip ettiler mi?

  AKP"Lİ FEVZİ ŞANVERDİ: “EMEKLİ MARLBORO İÇMESİN” DEDİ

  Bir emekli 2 depo benzin kullansa, benzine gelen zam 13 liradan depoya 26 lira; 1 paket sigara içse, ayda 45 lira ve 2 tüp…

  CEVDET ERDÖL (Trabzon) - Sigara içmesin!

  FEVZİ ŞANVERDİ (Hatay) - Marlboro içmesin!

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Tabii, Marlboro içmesin, sadece sen içeceksin Marlboro'yu, vatandaş tütün sarsın, zaten makineler öyle oldu şimdi, vatandaş niye Marlboro içsin ki, vatandaş niye pasaport çıkarsın ki, vatandaş niye kıymetli evrak kullansın ki, onları kullanmasın!

  CEMAL ÖZTAYLAN (Balıkesir) - Sigaraya karşıyız!

  CEVDET ERDÖL (Trabzon) - Sigara reklamı yapma!

  BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen…

  UZUNIRMAK: EMEKLİ"NİN YÜZDE 96"SI GEÇİNEMİYOR

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - O sadece ve sadece bu Hükûmetin verdiği sadakayla geçinsin!
  Bakın kıymetli milletvekilleri, ben size geçen sene yapılan bir araştırmayı okuyorum, ona göre vicdanınıza danışın:
  Emeklilerin yüzde 96'sının aylığı geçimini sağlamaya yetmiyor.
  Emeklilerin yüzde 34'ü çalıştığı onca yıla rağmen bir ev sahibi olamıyor.
  Emeklilerin yüzde 75'i kredi kartı veya banka kredi-siyle borçlanarak yaşıyor. Emeklilerin yüzde 80'i dengeli beslenemiyor.
  Bu bir araştırma. Tabii ki, siz bun-ları dikkate almayacaksınız, bunlardan hiç bahsetmeyeceksiniz.
  Ama siz vatandaşı kandırmaya devam ede-ceksiniz, Sayın Başbakan da kandırıyor.

  Sayın Maliye Bakanımız buradayken de ben bir şey söylemek istiyorum: Bütün Hükûmet yedi yıl, sekiz yıl boyunca hep her konuda ekonomide de, dış politikada da geleceği satın alarak bu milleti kandırdı ve böyle kandırmaya da devam ediyor…

  (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

  BAŞKAN - Lütfen, tamamlayınız.

  ALİ UZUNIRMAK (Devamla) - Bakın, diyorlar ki, "Türkiye'nin kredi derecelendirme kurumların-daki notu arttı." Ben, şimdi size birkaç örnek veriyorum: Moody's, BA2+ yapmış, bizimle aynı grupta olan ülkeleri okuyorum size: Filipinler, Uruguay, Vietnam. Standard & Poor's BB- yapmış, bizimle aynı grupta olanlar: Endonezya, Filipinler, Gabon, Moğolistan, Sırbistan, Venezüella. Fitch BB+ yapmış, bizimle aynı grupta olan ülkeler: Azerbaycan, Guatemala, Kolombiya, Letonya, Makedonya, Mısır, Panama, Romanya. Yunanistan'ı bize göre Moody's 7 puan önde göstermiş, Standart & Poor's 5 puan önde göstermiş, Fitch 3 puan önde göstermiş notunu ve Yunanistan bugün ne durumda. İzlanda bize göre, Moody's'te ve Stan-dart & Poors'ta 3 puan önde, Fitch'te 1 puan yukarıda.

  İşte, siz, sadece söyleneni dinlerseniz, ona göre bu grup böyle karar verirse, vatandaş da bilsin ki, AKP Hükûmetinin bu Parlamento çoğunluğundan aldığı güçle 1 lira bile artıramıyor.

  Hepinize teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

  BAŞKAN - Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir.

  Sayın milletvekilleri, birleşime beş dakika veriyorum.

  Kapanma Saati: 22.41

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim