• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Meclis'te İsmet İnönü kavgası

  11.06.2008 15:10
  Meclis Genel Kurulu’nda, TRT Kanunu’nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri sırasında AKP ile CHP arasında “İsmet İnönü millet düşmanı” tartışması yaşandı.
  Mecliste İsmet İnönü kavgası
  Meclis'te İsmet İnönü kavgası Meclis'te İsmet İnönü kavgası Meclis'te İsmet İnönü kavgası

  Meclis Genel Kurulu"nda, TRT Kanunu"nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri sırasında AKP ile CHP arasında “İsmet İnönü millet düşmanı” tartışması yaşandı.


  CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce"nin, TRT"de Ezberbozan programını yapan Yeni Şafak Gazetesi yazarı Tamer Korkmaz"ın gazetedeki köşesinde “İsmet İnönü millet düşmanı” diye yazdığını belirterek TRT"de bu görüşteki bir insana program yaptırılmasını eleştirmesi üzerine AKP Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu, oturduğu yerden “doğru” dedi. AKP"li Çırakoğlu"nun bu karşılığı Genel Kurul"un karışmasına neden oldu.

  İşte tutanaklara yansıyan İsmet İnönü kavgası:

  CHP GRUBU ADINA MUHARREM İNCE (Yalova) - Şu açıklayacağım konuyu sizin vicdanlarınıza bırakıyorum. Bakınız, TRT'de "Ezber Bozan" diye program yapan bir kişi, Tamer Korkmaz. Sayın Bakan, sizin de takdirlerinize bırakıyorum bunu. Siz, yarın bu ülkenin askerleriyle, generalleriyle, paşalarıyla yan yana olacaksınız. Bakın, bu ülkeyi kuran iki kişiden birisi olan İsmet İnönü'ye ne yazmış TRT'de "Ezber Bozan" programını yapan Tamer Korkmaz adlı kişi 8/6/2008 günü, iki gün önce. Yazının üst kısmında Ertuğrul Özkök'ü eleştiriyor. Ondan sonra diyor ki: "Böylelikle, aynen İsmet İnönü gibi bu millete düşman olduğunu kanıtlıyor."

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Doğru. (CHP sıralarından "Yuh" sesleri)

  MUHARREM İNCE (Devamla) - İsmet İnönü bu millete düşman mıydı da "Doğru" diyorsun. Düşman mıydı?

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Millet karar verir.

  MUHARREM İNCE (Devamla) - İsmet İnönü bu millete düşman mıydı da "Doğru" diyorsun oradan. Yazıklar olsun be!

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Sana yazıklar olsun!

  MUHARREM İNCE (Devamla) - Yazıklar olsun. Bu ülkenin Meclisinde, bu ülkenin Meclisinde İsmet İnönü için "Bu millete düşman" diyebiliyorsun. Sana yazıklar olsun.

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Sana yazıklar olsun!

  MUHARREM İNCE (Devamla) - Sana yazıklar olsun!

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Yalova'nın Kaymakamı sana yazıklar olsun!

  MUHARREM İNCE (Devamla) - Yalova Kaymakamını sana gönderdim ben.

  LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) - Ben sana gönderirim.

  MUHARREM İNCE (Devamla) - Değerli arkadaşlarım, bu ülkede İsmet İnönü'ye "Millete düşman" diyen bir kişi, bu ülkenin, bu devletin kanalında program yapıyorsa takdir sizin. Benim muhatabım Genel Müdür değil, benim muhatabım siyasetçi. Bunun hesabını elbet bir gün gelecek vereceksiniz.

  HAKKI SUHA OKAY (Ankara) - Efendim, biraz evvel Değerli Hatip konuşma yaparken, İsmet İnönü'yle ilgili bölümde, AKP sıralarından bir arkadaş "bu milletin düşmanı" lafını "doğru" diye teyit etti ve bu tutanaklara geçti. Bu konuda izin verirseniz, yerimden açıklama istiyorum.

  HAKKI SÜHA OKAY (DEVAMLA)- Bu Parlamentoda bu TRT Yasası görüşülürken TRT Genel Müdürünün, hatiplerin konuşmasına müstehzi bir eda ile cevap verdiği, konuşmaları öyle izlediği söylendiğinde, AKP sıralarından 4-5 tane arkadaşım yerinden söz talebinde bulunarak "Burada konuşma hakkı olmayan kişiler aleyhine konuşulmasın." demişlerdi. Şimdi, çok daha hazin tabloyu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal'in en yakın silah arkadaşı, Garp Cephesi Komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Cumhurbaşkanı, Mustafa Kemal'le birlikte bu ülkenin kuruluşunda büyük emeği olan İsmet İnönü'yle ilgili, gerçekten düşük düzeydeki bir yazıya, bu Parlamentonun içerisinden, bu Parlamentonun kuruluşunda emeği olan İsmet İnönü'ye ilişkin "Türk milletinin düşmanı" lafına "Doğru." diyen bir parlamenterin olmasını şaşkınlıkla izledim. Bu parlamenteri kınıyorum. Aslında bunu bir tek Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili olarak ben değil, bu Parlamentoda bulunan tüm milletvekillerinin, İsmet İnönü'ye karşı yapılan bu saygısızlığı kınaması gerektiğini düşünüyorum ve bundan sonra herkes haddini bilsin, denini bilsin ve konuşurken, laf atarken ne söylediğini, kime söylediğini, nasıl söylediğini kontrol etsin diyorum ve bu parlamenter arkadaşımın da bu kürsüden özür dilemesini bekliyorum. Özür dilemesini bekliyorum.

  FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Özür dilesin Sayın Başkan.

  BAŞKAN - Evet, Sayın Milletvekili?

  FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Gel buraya? (CHP ve AK Parti sıralarından birbirlerinin üzerine yürümeler, gürültüler)

  ZEYİD ASLAN (Tokat) - Ne artistlik yapıyorsun orada?

  BAŞKAN - Lütfen sakin olun? (CHP ve AK Parti sıralarından gürültüler) Sayın milletvekilleri, lütfen sakin olun?

  Sayın Okay? Sayın Okay, Sayın Milletvekili, sizin bu talebinizi yerine getirmiyor. Özür dilemek istemiyor herhâlde, gelmediğine göre.

  HAKKI SUHA OKAY (Ankara) - Bu düzeysiz konuşma tutanaklara geçsin. Bu, tutanaklara geçsin. Bu Mecliste İsmet İnönü'ye "millet düşmanı" diyen birilerinin olduğu tutanaklara geçsin.

  AKİF EKİCİ (Gaziantep) - O mavi gömlekli, mavi gömlekli? Gülme! Kalk ayağa!

  BAŞKAN - Sakin olun sayın milletvekilleri? On dakika ara veriyorum.

  ARADAN SONRA GENEL KURUL KAPANDI

  BAŞKAN : Başkan Vekili Şükran Güldal MUMCU

  219 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz ama Komisyon ve Hükûmet yerinde yok. (CHP sıralarından alkışlar) Ertelenmiştir.

  MUMCU: Sayın milletvekilleri, demin Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından atılmış olan o sözü bir Meclis Başkan Vekili olarak kınadığımı belirtiyorum. İsmet İnönü, bu ülkenin Kurtuluş Savaşı'nın en önemli komutanlarından birisidir, Türkiye Cumhuriyeti'nin de İkinci Cumhurbaşkanıdır ve çok partili rejimi Türk demokrasi hayatına kazandıran bir isimdir. Bunu kınadığımı belirtiyorum.
  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim