• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Meclis'te ' Apo kavgası '

  23.10.2007 21:57
  TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında gündem dışı terör konusu görüşüldü. Toplantı sırasında ateşli tartışmalar yaşandı.
  Mecliste Apo kavgası
  Meclis'te ' Apo kavgası ' Meclis'te ' Apo kavgası ' Meclis'te ' Apo kavgası '

  TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında gündem dışı terör konusu görüşüldü. Toplantı sırasında ateşli tartışmalar yaşandı.

  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, yarın toplanacak MGK"da yeni tedbirlerin de alınacağını belirterek, sınır ötesi harekatın askerin istediği zamanda olacağı mesajını verdi.

  Çiçek, devletin tüm birimleri arasında görüş birliği bulunduğunu belirterek, “Verdiğiniz tezkere dahil, aldığımız, alınan ve alınacak tedbirler konusunda, -yarın da MGK var, başkaca tedbirler de oradan çıkacak- devletin kurumları arasında zerrece fikir ayrılığı yoktur. Geri kalanın zamanlaması, bu sorumluluğu en üst düzeyde hayatını ortaya koyarak sürdürecek olan kurumlarımızın 'şu gün şu saatte' demesine bağlı” dedi. Çiçek daha çok bilgi isteyen muhalefet milletvekillerine, "Herşeyi söyleyemiyoruz. Gizli toplantı isteyin anlatalım" karşılığını verdi.

  “KARARIMIZDAN VAZGEÇMEDİK"

  Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay"ın yurtdışı görüşmeler yapmasının nedenini açıklarken şunları söyledi:
  “Konunun çarpıtmaya müsait yanları vardır. Biz haklıyız. En haklı davalarımızda gerekli altyapı hazırlanmadığı için, başta Kıbrıs olmak üzere, BM"de başka yerlerde kaybettik. Irak BM üyesi bir ülke. Yarın sizin yaptığınız bir tasarrufun, yarın fitne fesadı bol coğrafyada, Araplara karşı olduğu gibi, istismar etmek isteyenler olabilir. Oturduk konuştuk, bu görüşmeler sonunda Türkiye"nin haklı davasını anlatma kararı aldık. Bunların hiçbirisi verilmiş olan karardan vazgeçmek demek değildir. Devletin ilgili birimleriyle vardığımız, verdiğimiz kararın, mutabakattan vazgeçme anlamında değildir. Mümkünse bilgilendirmek, olabildiğince ülkeleri terörle mücadelede arkamıza almaktır” dedi.

  “ASALA VE PKK TARAFINDAN YAKINLARIM ŞEHİT EDİLDİ”

  Çiçek, hükümetin terörü önleyemediğine yönelik eleştirilere, "En az 25 yıllık geçmişi olan konuyu konuşuyoruz. Bu tezkereye destek veren partilerin önemli bir kısmı bunun içinde bulundular. Bu belayı defetmek için çaba sarfettiler” dedi.

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman"ın laf atması üzerine Çiçek, “Sayın Arıtman, laf atmakla olmuyor. Ben hem ASALA tarafından hem de PKK tarafından yakınları şehit edilmiş biriyim. Ben bu acıyı duyarak konuşuyorum. Bu kürsüye yüzlerce defa çıktım. Keşke çıkmasaydım. Keşke böyle bir talihsizlik yaşamasaydım. Bizi eksik ve yanlış bulabilirsiniz ama tezkereye destek veren partilerle hepimiz aynı saftayız. Ülkemizin birliği ve bütünlüğünden yanayız. Çözümü de bulacaksak, cümlelerimizden boşluk arayarak birbirimizi suçlarsak, istediğimiz noktaya varamayız” dedi.

  Çiçek, PKK"nın yeryüzünün gördüğü en kanlı terör örgütü olduğunu belirterek, PKK"nın, arkasında en fazla dış destek olan terör örgütü olduğu görüşünü bir kez daha tekrarladı.

  “SAGDUYULU OLUNMALI”

  Siyasi sorumluluğun Hükümette olduğunu ifade eden Çiçek, gösterilecek tepkilerin başkalarını sevindirecek noktalara ulaşmaması gerektiğini söyledi.

  Çiçek, “Daha soğukkanlı, daha sağduyulu davranılmalı. Terörün varmak istediği toplumda ayrıştırma yaratmak, kamu düzenini bozmak ve ülkenin birliğine zarar vermek olduğunu görmek gerekir. Alınan tedbirleri de bu çerçevede değerlendirmek gerekir” dedi.

  “ÖCALAN"I KİMSE AFFEDEMEZ”

  Çiçek, terörist başı Öcalan"ın affedilmek istendiği yönündeki ifadeleri nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen"e karşılık verdi. Çiçek, bu konuda açık oturumda rahat konuşamadıklarını belirterek, “Gelin kapalı oturum isteyin. Mücadelenin özüne zarar vermek istemiyoruz. Devlet ihtiyacı olarak gündeme gelmiş bugüne kadar 8 Pişmanlık Kanunu” dedi.

  Bu arada CHP"li Arıtman"ın, "Öcalan"ı affedecektiniz” diye bağırması üzerine Çiçek, “Kimse Öcalan"ı affetmedi, affedemez. Ben böyle bir sorumluluk içinde olmam. Ben devlet sorumluluğu taşıdığım sürece, ne bu kürsüden ne başka kürsüden aksi bir şey, yalan söylemedim. Devletimin milletimin hilafına bir şey söylemedim. Hiçkimse de söyletemez. Hiçkimse de tereröst başının affına imza atamaz” dedi.

  “KAPALI OTURUM YAPALIM”

  Çiçek, bir kapalı oturum yapılmasını istedi. Bu arada CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol"un, “Siz getirmediniz” sözleri üzerine, Çiçek, “Siz getirin, sizin de yetkiniz var” dedi.

  Çiçek ile Anadol arasında tartışma bir süre karşılıklı devam etti. Çiçek, “Bu ihtiyacın nereden kaynaklandığını, kimin istediğini ortaya koyalım. Bunların nasıl gündeme geldiğini ortaya koyalım. Taşıdığım sorumluluk, bu konuda gerçekleri açıkça söylemeye imkan vermez. Yürüttüğümüz davanın özüne zarar verir” dedi.

  MUHALEFET HÜKÜMETE TEZKEREYİ SORDU

  Meclis Genel Kurulunda konuşan muhalefet partileri, Hükümeti temsil eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek"e, tezkerenin uygulanıp uygulanmayacağını sordular. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın İngiltere"ye gitmesini eleştirirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, geçen yasama döneminde, terör örgütünün başının aftan yararlanmasını sağlayacak şekilde Pişmanlık Kanununun çıkarılmaya çalışıldığı tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi.

  “İNGİLTERE"DE NE ARIYORSUNUZ?”

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “PKK terör örgütü artık İmralı"daki cani tarafından değil bizzat Barzani tarafından yönetilmektedir. Bu savaşın gereğini hiç vakit geçirmeden ve bütün icaplarıyla yerine getirmek artık Türkiye için kaçamayacağı tarihi bir mecburiyettir” dedi.

  Şandır, bugün Türkiye"nnn şehitlerini uğurlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın İngiltere"de kapalı kapılar ardında icazet arama peşinde olduğunu savunarak, ”Hangi taahhütlere girileceği de meçhuldür. Sayın Başbakan, siz milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz? Analar kan ağlarken neden milletimizle değil de başkaları ile işbirliği arıyorsunuz, bu gün halkımız Türkiye"nin her şehrinde terörü telin ediyor, siz neredesiniz, İngiltere'de ne arıyorsunuz” dedi.

  Şandır, Hükümetin, terörle mücadele konusundaki "aczini ve ataletini" artık aşmak zorunda olduğunu, tezkere çıkarılmasının üzerinden 5 gün geçmesine rağmen adım atılmadığını söyledi.

  “TERÖRİST BAŞINI AFFEDECEKTİNİZ”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, İngiltere"nin geçen dört yılda Irak"ta, kazalar da dahil verdiği kayıp sayısının 171 asker olduğunu, buna karşılık Türkiye"de 2007"nin ilk yedi ayındaki kaybın 472 olduğunu ifade etti.

  Öymen, terör olaylarının arkasındaki önemli merkezlerden birinin Yunanistan olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, terörist başı Öcalan"ın üzerinden Kıbrıs Rum kesimi pasaportunun çıktığını hatırlattı.

  Öymen, terörle mücadelede hatalar yapıldığını, bütün uyarılarına rağmen terör örgütünün kurucusuna Pişmanlık Kanunundan yararlanma imkanının getirilmeye çalışıldığını söyledi.

  Öymen, "CHP olarak milli bir anlayış içinde terörle mücadelede her türlü görevi yapmaya hazırız. Başbakan"ın muhalefeti eleştirmesini de yadırgıyoruz” dedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim