• BIST 109.341
 • Altın 153,619
 • Dolar 3,8469
 • Euro 4,5165

  MEB'ten personel esasları

  16.12.2011 10:48
  Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yurt dışı teşkilatı kadrolarına sürekli görevle atanacakların seçimine ve atamalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  MEBten personel esasları
  MEB'ten personel esasları MEB'ten personel esasları MEB'ten personel esasları

   

  ''Milli Eğitim Bakanlığının Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel'' hakkındaki yönetmelik, eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerini kapsayacak.
   
  Buna göre, yurt dışı teşkilatına sürekli görevle atanacak personelde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesi ile 68'inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartların yanı sıra, başvurunun son günü itibarıyla, geriye dönük son üç yıl bakanlık merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında çalışıyor olma, aylıktan kesme veya daha ağır bir disiplin cezası almamış olma ve yapılacak yazılı sınav ve mülakat sonucunda komisyonca bakanlık yurt dışı teşkilatına sürekli görevle atanmak için yeterli bulunma şartları aranacak.
   
  Yönetmelik kapsamındaki kadrolardan eğitim müşaviri kadrolarına atanabilmek için ayrıca bazı görevlerde çalışmış olma durumları da aranacak.
   
  Yabancı dil şartı
   
  Yönetmelik kapsamındaki kadrolara sürekli görevle atanabilmek için öncelikle görev yapılacak ülkenin resmi dilinden olmak üzere, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça dillerinden birinde veya görev yapılacak ülkenin resmi dilinde Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az yetmiş puan alınması veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olunması gerekecek.
   
  Yurt dışında Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinden birinde veya görevlendirileceği ülkenin resmi dilinde eğitim yapan üniversitelerde doktora yapanlar yabancı dil şartını yerine getirmiş sayılacak.
   
  Sınavlara ilişkin hükümler
   
  Yönetmelik kapsamındaki kadrolara atanacak personel komisyon tarafından seçilecek.
   
  Komisyon, müsteşarın veya görevlendireceği bir müsteşar yardımcısının başkanlığında, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve İnsan Kaynakları Genel Müdüründen oluşacak. Komisyonun sekretarya hizmetleri Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce yürütülecek.
   
  Yönetmelikteki kadrolara atanacaklara ilişkin yazılı sınav duyurusu, sınav tarihinden en az bir ay önce AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce yapılacak. Duyuruda, unvanlara göre atama yapılacak kadro sayıları ile başvurunun şartları, tarihi, şekli, süresi, sınavın kapsamı, sınav puanlarının hesaplanması yöntemi, sınav merkezleri, sınav sonuçlarının duyurulması, sınav sonucuna itiraz ve değerlendirme sürecine ilişkin iş ve işlem akışı ile diğer hususlara yer verilecek.
   
  Yazılı sınav, komisyonca tespit edilecek sınav kapsamına uygun olarak Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce merkezi sistemle yapılacak. Sınav evrakının hazırlanması, sınav merkezlerine gönderilmesi, sınavın uygulanması ve cevapların değerlendirilmesi de bu genel müdürlük tarafından gerçekleştirilecek. Yazılı sınav elektronik ortamda da yapılabilecek.
   
  Yazılı sınav sonuçlarına, sonuçların ilan edildiği tarihi izleyen on iş günü içinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne ulaşacak şekilde yazılı olarak itiraz edilebilecek. İtirazlar, Genel Müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren en geç on gün içinde değerlendirilerek sonuçlandırılacak. İtiraz sonucu adaylara ve toplu liste halinde AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne elektronik ortamda bildirilecek.
   
  Sınav sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren üç yıl geçerli olacak.
   
  Atanan eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerinin yurt dışı görev süreleri dört yıl olacak. Bu süre uzatılamayacak. Görev süresi sona erenler herhangi bir işleme gerek kalmaksızın yurt içi görevlerine dönecek.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim