• BIST 107.791
 • Altın 151,401
 • Dolar 3,6652
 • Euro 4,3268

  MEB'den ilginç program

  26.01.2008 17:05
  TÜRK Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İngilizce Dil Eğitim Projesi kapsamında Nevşehir'de seçtiği iki okulda İngilizce öğretmeni dahi bulunmadığını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bu uygulama, susuz
  MEBden ilginç program
  MEB'den ilginç program MEB'den ilginç program MEB'den ilginç program

  TÜRK Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İngilizce Dil Eğitim Projesi kapsamında Nevşehir'de seçtiği iki okulda İngilizce öğretmeni dahi bulunmadığını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı"nın yaptığı bu uygulama, susuz köye çeşme yapmak gibi komik bir olaydır” dedi.


  Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanko Holding A.Ş. arasında 24 Haziran 2006'da imzalanan protokolla, ülke genelindeki 11 bin 152 devlet okulunda "DynEd" (Dynamic Education) İngilizce Dil Eğitimi verilmesi kararlaştırıldı. Hedef kitle olarak da ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler seçildi. Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Nevşehir'de uygulama kapsamına alınan iki okulda herhangi bir alt yapı oluşturulmadan programın yaygınlaştırılmaya çalışıldığını, bunun da eğitimde ciddi sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Uğur, Milli Eğitim Bakanlığı'nın araştırma yapmamakla eleştirerek şunları söyledi:

  İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ OLMAYAN OKUL PROGRAMA ALINDI
  “Pilot olarak seçilen okullarda alt yapının tam olması gerekmektedir. Bunu, uygulama ile ilgili klavuzda bakanlık açıkça ortaya koymuştur. Kılavuzda, "Uygulamanın yapılacağı okulun bilgisayar laboratuar sınıfı ve bilgisayar öğretmeni olması, kadrolu olarak İngilizce kadrolu öğretmeni olması gerekir" gibi kriterler sıralanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, uygulama yapılacak okulları seçerken Nevşehir"de bu uygulama klavuzda belirtilen hiçbir koşulu baz almadan okullar belirlemiştir. Pilot okul olarak da Ürgüp İlçesi'ne bağlı Şahinefendi Köyü'ndeki İlköğretim Okulu ile Mustafapaşa Beldesi'ndeki Mustafapaşa İlköğretim Okulu seçilmiştir. Okullarımızı incelemeye aldığımızda, İngilizce öğretmeninin olmadığı, bilgisayar öğretmenini bırakın, bilgisayar sınıfı bile olmadığı gözlemlenmiştir.”

  SUSUZ KÖYE ÇEŞME YAPMAK GİBİ
  Uygulamanın "susuz köye çeşme yapmak" gibi bir şey olduğunu belirten Mustafa Uğur, “Ayrıca pilot okul olarak seçilen okullardaki sınıfların 30-40 öğrenci ile birleştirilmiş sınıf olarak eğitim yaptığı da gözlemlenmiştir. Şimdi buradan yetkililere sesleniyoruz; önceliği olan problemleri bile çözülemeyen bu okullar hangi şartlara göre İngilizce Dil Eğitim Projesi kapsamına alınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı"nın yaptığı bu uygulama susuz köye çeşme yapmak gibi komik bir olaydır. Eğitim sistemimiz bu tür çarpık uygulamalarla her geçen gün yara almaktadır. Bunlara derhal bir çözüm bulunulmalıdır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim