• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  MEB'deki değişiklik Aydın'da tartışma konusu!

  23.09.2011 12:51
  14 Eylül 2011’de Resmi gazetede yayınlarak yürürlüğe giren ve Milli Eğitim Bakanlığının teşkilat yapısı ve görevlerini düzenleyen KHK, kurumun yapısında ve görevlerinde ciddi değişiklikler yaptı.
  MEBdeki değişiklik Aydında tartışma konusu!
  MEB'deki değişiklik Aydın'da tartışma konusu! MEB'deki değişiklik Aydın'da tartışma konusu! MEB'deki değişiklik Aydın'da tartışma konusu!

  AYDINPOST HABER SERVİSİ (ÖZEL) - Filiz ÖZDEMİR -Buna göre;

  “Atatürk İnkılap ve İlkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, Türk Milletinin milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş vatandaş olarak yetiştirmek üzere, Bakanlığa bağlı her kademedeki öğretim kurumlarının öğretmen ve öğrencilerine ait bütün eğitim ve öğretim hizmetlerini planlamak, programlamak, yürütmek, takip ve denetim altında bulundurmak” olan Milli eğitim Bakanlığının görevleri yeni KHK ile
  Okul öncesi, ilk ve orta öğretim çağındaki öğrencileri bedenî, zihnî, ahlakî, manevî, sosyal ve kültürel nitelikler yönünden geliştiren ve insan haklarına dayalı toplum yapısının ve küresel düzeyde rekabet gücüne sahipekonomik sistemin gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak geleceğe hazırlayan eğitim ve öğretim programlarını tasarlamak, uygulamak, güncellemek; öğretmen ve öğrencilerin eğitim ve öğretim hizmetlerini bu çerçevede yürütmek ve denetlemek” şeklinde düzenlendi.
   
  Söz konusu değişikliğin  yerel bazda parti temsilcileri ve eğitim dernekleri tarafından nasıl yorumlandığını araştırdık. 
   
  hulusi-sahinci.20110923134745.jpgCHP Aydın İl Başkanı Hulusi Şahinci değişikliği  “MEB’in görev tanımlamasında yapılan değişiklikler milli değerleri yok etmek için kurulmuş bir tuzak.  Hükümet birçok uygulamasıyla milli değerleri askeriyeyi itibarsızlaştırmak istediğini zaten belli etti. Askerlerin ülkemizin müdafa etmek için emir komuta zinciri içerisinde yapmış olduğu eylemleri ve yapanları yargılarsanız bu işin içinden çıkamazsınız. Mit müsteşarı PKK ile emir komuta zinciri içerisinde görüşmedi mi? Değişiklikleri gelecek nesiller için yozlaştırıcı buluyorum.  Bu değişiklikler cumhuriyet öncesine ortam hazırlayacaktır” şeklinde yorumladı. 
   
  hasan-muti.jpgDeğişiklikle ilgili görüşlerini aldığımız MHP Aydın İl Başkanı Hasan Muti “AKP kendi sistematiği doğrultusunda anayasanın değiştirilemez maddelerinin arkasından dolanıyor. İktidara geldikleri günden beri artık gizli değil, aleni bir gündemi var. İktidarda olunca her istediklerini yapabileceklerini sanıyorlar. Böyle olmadığını milletimizin göstereceğini umuyorum. AKP iki adım ileri bir adım geri taktiğiyle değiştirilemez ilkeleri sulandırmak, itibarsızlaştırmak ve akabinde yok etmek istiyor” dedi.  
   
  bulent-tezcan.jpgCHP Aydın milletvekili Bülent Tezcan ise “Öncelikle hükümetin milli eğitim gibi önemli bir konuda  sadece acil durumlarda başvurulması gereken KHK  ile değişiklik yapması yanlıştır. Bu, meclisi dolayısıyla milletin iradesini devre dışı bırakmaktır. 12 Eylül’ün izlerini taşıyan  kanunun değiştirilmesinde fayda görüyordum fakat yapılan değişiklikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevleri arasından Atatürk milliyetçiliğine, ilke ve inkılaplarına bağlılık  ilkesinin çıkarılması çağdaşlaşma amacı güdüyor olamaz.  Çünkü bu ilkeler zaten çağdaşlaşmayı hedef gösterir.. Söz konusu ilkeler Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer almaya devam ediyor. Yani eğitim hizmetlerinde Atatürk ilkeleri ve Atatürk milliyetçiliğine bağlılık devam  etmek zorunda.  Fakat AKP’nin asıl amacı alıştıra alıştıra sistemi kendi istediği yere götürmek olduğundan  önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Temel Kanunu’nu da değiştirmek isteyeceğinden endişeliyim.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşkilata yapısındaki değişiklikle de sözleşmeli personel alımında asıl amaç kadrolaşmadır. Hükümet önce atama bekleyen 400 bin öğretmen atamasını yapsın”dedi. 
   
  Eğitim derneklerinden zıt yorumlar
   
  suleyman_alkoc-300x168.jpgSöz konusu değişiklik Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen tarafından tam zıt şekilde yorumlandı. Eğitim Bir Sen Aydın Şube Başkanı Süleyman ALKOÇ değişiklik için  “Bugüne kadar insanımızı sadece bir vatandaş görüp temel insan haklarını bile kısıtlayan militarist bakış açısından kurtardığı için olumlu ve önemli buluyoruz.
   
   
  ertugrul-teberci.jpgBu değişiklik gelecek nesillerimizi kitle olmaktan kurtaracak, birey olmalarına sebep olacaktır. Nihai amacı öğrencilerimize insan hakları, evrensel değerler ve moral değerler kazandırmak olan bir eğitim sisteminin öğrencilerimiz açısından uygunsuz bir durum ortaya çıkarmayacağı aşikârdır” derken  Eğitim- Sen Aydın Şube Başkanı Ertuğrul Teberci değişiklikle üst düzey yöneticiler için getirilen “kadro karşılığı sözleşme” uygulaması istihdam yapısını güvencesizleştirmeyi hedefliyor. Bir taraftan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti vurgusu ortadan kaldırılırken, diğer taraftan teşkilatın görevleri arasında küresel düzeyde rekabet gücüne sahip, ekonomik sistemin gerektirdiği eğitim sisteminin tasarlanması daha fazla emek sömürüsü demektir” şeklinde yorumladı. 
   
  Ali Gültekin Kılınç: “Öyle bir şey yok!”
   
  a.gultekin-kilinc2.20110923135132.jpgMilli Eğitim Bakanlığı’nın görevlerinde köklü değişiklikler getiren KHK’ya ilişkin görüşünü sorduğumuz AKP Aydın milletvekili Ali Gültekin Kılınç ise “Öyle bir şey yok. Laiklik ilkesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevleri arasından çıkarılmadı” dedi.
   
   
   
  ak-parti-aydin-il-baskani-sadik-atay-12-haziran-2011-turkiyenin-bayrami-olacak_2011_655325-1.jpgAKP Aydın İl Başkanı Sadık Atay ise konuyla ilgili yeterli bilgisinin olmadığını belirterek yorum yapmadı. 
   

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim