MEB okullar için karar aldı! 4 gün okul 3 gün tatil ne zaman başlıyor işte tarihi ve pilot okullar - Türkiye bir süredir gündemde olan 4 gün okul ve 3 gün tatil haberlerini yakından takip etmeye devam ederken kararın Cuma günü resmi tatil açıklaması ile çakışması büyük beklenti yaratmıştı.

Hatırlanacağı üzere Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Cuma hutbesinde yapmış olduğu konuşma yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş ve kamuoyunda "Cuma günü resmi tatil mi olacak, hafta sonu tatili değişecek mi?" tartışmaları yaşanmaya başlanmıştı. Konunun MEB tarafından 4 gün okul 3 gün tatil modeli üzerinde çalıştığı iddiaları ile çakışması da beklentileri arttırmıştı.

4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Finlandiya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde pilot bölgelerde uygulamaya geçinen 4 gün okul 3 gün tatil modeli Türkiye'de de gündeme gelmişti. Özellikle de uzaktan eğitim sürecinin başarı ile atlatılması ile okullarda yeni bir eğitim modeli üzerinde tartışmalar yoğunlaşmıştı. İngiltere'de 5 gün olan okul süresinin bu eğitim öğretim döneminde 4 güne indirileceğinin açıklanması Türk öğrenciler içinde büyük heyecan yaşanmasına neden olmuştu.

UMUDA KOŞANLAR DERNEĞİ BURS BAŞVURUSU EKİM 2023: Umuda Koşanlar Derneği burs başvurusu nasıl yapılır? UMUDA KOŞANLAR DERNEĞİ BURS BAŞVURUSU EKİM 2023: Umuda Koşanlar Derneği burs başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye'de normalde Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri öğrenciler okula gidip Cumartesi ve Pazar günleri ise tatil oluyordu. Yeni sistemde bu düzenin değiştirilmesi ve Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe okulun olması, Cuma, Cumertesi ve Pazar günleri ise tatil olması planlanıyor.

OKULLAR 3 GÜN MÜ TATİL OLACAK, 4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL ONAYLANDI MI MEB?

Bugün toplanacak olan kabine toplantısı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu dosyayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağı iddia edilirken düzenlemenin bu sene önce belirlenen pilot illerde uygulamaya alınacağı belirtildi.

Öğrenci sayısının en düşük olduğu pilot illerde uygulamanın deneneceği, başarı oranı ve performansa göre kademeli olarak diğer illerde de sistemin hayata geçirilebileceği ifade edildi. Sistemdeki en büyük tartışma konusu ise çalışan ailelerin çocukları olduğu, anne ve babası çalışan öğrencilerin Cuma günü tatil olması halinde sorunlar yaşanabileceği belirtiliyor.