• BIST 107.352
 • Altın 151,680
 • Dolar 3,6567
 • Euro 4,3039

  MB Ankara'da kalsın uyarısı

  01.02.2008 18:16
  Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdüllatif Şener, partisinin hükümeti kararı olarak gündeme gelen Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına eleştirel yaklaştı.
  MB Ankarada kalsın uyarısı
  MB Ankara'da kalsın uyarısı MB Ankara'da kalsın uyarısı MB Ankara'da kalsın uyarısı

  Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdüllatif Şener, partisinin hükümeti kararı olarak gündeme gelen Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına eleştirel yaklaştı. Ekonomi yönetiminin etkileşim içinde ortak bir kültür oluşturduğuna işaret eden Şener, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasının mahsurlarının daha fazla olduğunu, bunun için çok büyük bir gereklilik de bulunmadığını söyledi.
  Şener, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği (UGSAD) tarafından düzenlenen toplantıda, dernek üyelerinin sorularını yanıtladı. Şener, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasına ilişkin soru üzerine, bankanın İstanbul'a taşınması konusunun, en son, hükümetin eylem planını açıkladığı basın toplantısında, bir gazetecinin sorusuyla gündeme geldiğini hatırlattı.
  Aslında o günün konusunun eylem planı olduğunu, sunulan planın içinde İstanbul'un finans merkezi yapılması ve Merkez Bankası'nın taşınmasının bulunmadığını belirten Şener, eylem planının sunumunun yapıldığı toplantıda soru üzerine "en önemli eylem" olarak Merkez Bankası'nın taşınmasının gündeme gelmesinin ise 'ülke sorunlarının çözümüyle ilgili mutfağın iyi çalışmadığını gösterdiğini' savundu.
  Şener ayrıca Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasının mahsurlarının daha fazla olduğunu, bunun için çok büyük bir gereklilik de bulunmadığını ifade etti. Ekonomi yönetiminin, etkileşim içinde ortak bir kültür oluşturduğunu ve DPT, Hazine gibi bu kültürün uygulayıcı ve etkin birimlerinin de Ankara'da bulunduğunu ifade eden Şener, "Halbuki bu birimlerden birini başka bir yere gönderirseniz aksamalar meydana gelir, giderse önemli aksamalar ve sorunlar ortaya çıkacağını düşünüyorum" dedi.

  Türkiye risk altında
  Küresel piyasalarda ABD kaynaklı dalgalanmanın Türkiye'ye olası etkilerine yönelik soru üzerine de Şener, Türkiye'nin ekonomide önemli bir dönüşüm yaşadığı 1989 yılından bu yana, küresel sermayenin ülke içi dengeleri etkiler hale geldiğini hatırlattı.
  Dünya piyasalarında krizin derinleşmesi durumunda, Türkiye'ye etkisinin büyük olacağını ifade eden Şener, "Türkiye'nin dış dalgaya bağlı bir kriz sürecinde olduğundan emin değilim ama risk altında olduğundan eminim" diye konuştu.
  Ekonominin dengeleri açısından bakıldığında, Türkiye'nin cari açığının çok fazla olduğunu kaydeden Şener, bu kadar yüksek bir cari açığa karşın dışarıdan gelen para miktarının, cari açığı kapatmaya yettiğini, hatta dışarıdan cari açıktan da fazla para girişi olduğunu anlattı.

  Halkbank'ı Türkiye'de kimse alamaz
  Şener, Halkbank'ın özelleştirmesi konusunda da "Halkbank'ı Türkiye'de kimse alamaz. Bir ihaleye çıkıldığı zaman bunu yabancının alacağı bilinir, çünkü Türkiye'de sermaye yok. Biz sermaye fakiri bir ülkeyiz" dedi.

  Ekonominin yabancılaşması artıyor
  Bu arada yabancı sermayenin Türkiye'de imalat sektörü yerine bankacılık, perakende, gayri menkul, sabit ve mobili telefon, medya gibi sektörlere girmeyi tercih ettiğine dikkati çeken Şener, bu sektörlerin temel özelliğinin, garantili kazanç sağlanan ve parayı içeriden kazanan sektörler olduğunu belirtti.
  Bu sektörlerden kazanılanların dövize çevrilerek dışarıya çıktığını belirten Şener, bu kar transferlerinin, Türkiye'nin cari açığında yeni bir yapısal etken olduğunu söyledi.
  "Kriz çıkmıyorsa, ekonominin yabancılaşması artıyor" diyen Şener, bunun aynı zamanda ekonomi politikalarının da yabancılaşması anlamına geldiğini, bütün kulakların yabancıları izlediğini ve takip ettiğini kaydetti.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim