31 Mart 2024 seçimlerinde AK Parti’nin büyükşehir belediyesi sayısı 15’ten 12’ye, toplam il belediye başkanlığı sayısı ise 39’dan 24’e düştü. CHP ise büyükşehir belediyesi sayısını 11’den 14’e, toplam il belediyesi sayısını 21’den 35’e çıkardı. Seçimler geride kalırken mazbata konusu gündeme geldi. Peki mazbatalar ne zaman verilecek, belediye başkanı mazbatasını ne zaman, kaç günde, nereden alır, muhtarlar mazbatalarını ne zaman alacak?

MAZBATA NEDİR?

Mazbata, göreve seçilen kişilere verilen resmî belgedir. Belediye başkanlarına, belediye meclis üyelerine, cumhurbaşkanına, Yargıtay-Sayıştay-Danıştay üyelerine, muhtarlara, ihtiyar heyetlerine ve milletvekillerine verilir.

Mazbatan kelimesinin anlamı ise "tutanak"tır. Osmanlı döneminden bu yana kullanıldığı belirtile mazbata kelimesi ise Türk Dil Kurumuna göre Türkçeye Arapçadan geçmiştir.

İzmir'de trans bireye kâbusu yaşatmışlardı: Gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı İzmir'de trans bireye kâbusu yaşatmışlardı: Gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı

MAZBATA NE ZAMAN VERİLİR, KAÇ GÜN SONRA ALINACAK?

Seçime itiraz edilmemişse mazbatalar 1 hafta gibi bir sürede verilir.